Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szajka fałszerzy dokumentów zatrzymana w Gdańsku [WIDEO,ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka
Materiały Straży Granicznej
Groźną, rodzinną grupę fałszerzy ujęli funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

W ręce pograniczników, działających przy wsparciu Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, wpadło kilku fałszerzy, którzy w sposób zorganizowany działali na terenie Polski oraz w innych pastwach. Sprawcy pochodzą głównie z Gdańska – wynika z informacji, które przekazał nam kapitan SG Andrzej Juźwiak - rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Oszuści na Pomorzu. Seniorka okradziona "na spragnionego psa"
Śledztwo w sprawie podrabiania dokumentów rozpoczął w czerwcu 2016 roku Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku. Obejmuje ono okres od połowy 2012 roku do stycznia 2017 roku. Dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się na szeroką skalę podrabianiem i przerabianiem dokumentów. Śledztwo nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku.

Funkcjonariusze Wydziału Operacyjno-Śledczego i Wydziału Zabezpieczenia Działań MOSG 14 lutego zatrzymali 48-letnią kobietę oraz czterech mężczyzn w wieku od 46 do 70 lat – wynika z informacji Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Podczas przeszukań, w tym miejsc zamieszkania podejrzanych, zabezpieczono m.in. polskie dowody osobiste i prawa jazdy (ponad 170 sztuk), a także narzędzia wykorzystywane do fałszerstw: komputery, pieczątki, hologramy.

Ten materiał dowodowy dostarczył podstaw do postawienia podejrzanym zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu podrabianie i przerabianie dokumentów celem ich wykorzystania jako autentyczne, w kraju oraz na terenie Unii Europejskiej (Irlandii, Szwecji, Norwegii, Niemiec). Kierowanie grupą przestępczą zarzucono 48-letniej kobiecie. Jak ustalili śledczy, grupa działała w okresie od połowy 2012 roku do stycznia 2017 roku w Gdańsku. Ponadto podejrzanym zarzucono dokonywanie fałszerstw szeregu dokumentów w ramach zorganizowanej grupy i uzgodnionego podziału ról, a także czynienie sobie z tego procederu stałego źródła dochodu.

Jak ustalono część podejrzanych, głównie kierująca grupą, zajmowała się fałszowaniem dokumentów, natomiast pozostali przyjmowaniem zamówień i ich przekazywaniem fałszerzom, wraz ze zdjęciami i danymi, a po realizacji - dostarczaniem dokumentów zamawiającemu (bezpośrednio, pocztą albo kurierem). Jeden z podejrzanych pozyskiwał także utracone oryginalne dokumenty, celem ich wykorzystania do fałszowania innych.

Fałszowanie dokumentów polegało na przerabianiu oryginalnych bądź też ich podrabianiu na wzór oryginalnych. W ten sposób fałszowane były gównie polskie dowody osobiste, prawa jazdy i paszporty, ale także m.in. świadectwa maturalne, dokumenty pojazdów.

Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw i z wyjątkiem kierującej grupą przestępczą podejrzanej złożyli wyjaśnienia.

16 lutego Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do Sądu Rejonowego w Gdańsku wnioski o zastosowanie wobec wszystkich podejrzanych środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Sąd je uwzględnił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki