Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Symboliczne przecięcie wstęgi na kładce nad Motławą i festyn na Wyspie Spichrzów. Granaria z szansą na światową nagrodę [zdjęcia]

Aleksandra Chomicka
Aleksandra Chomicka
Kładka na Wyspę Spichrzów otwarta!
Kładka na Wyspę Spichrzów otwarta! Przemyslaw Swiderski
Kładka obrotowa, łącząca Długie Pobrzeże z Wyspą Spichrzów działa już od miesiąca, ale dopiero teraz odbyło się symboliczne przecięcie wstęgi, na którym nie zabrakło nie tylko mieszkańców apartamentów zlokalizowanych na wyspie, ale również gdańszczan, dla których wystąpili „pod chmurką” członkowie kabaretu Paranienormalni oraz Mrozu z towarzyszącym mu zespołem muzyków. Warto dodać, że dla gdańszczan było to nieoczekiwane i wcześniej nie zapowiadane zadośćuczynienie po odwołanym z powodu reżimów sanitarnych lipcowym koncercie artysty, laureata nagrody Viva Comet Awards i dwóch Eska Music Awards.

Zanim jednak nad Motławą rozpoczęła się muzyczna fiesta – symbolicznego przecięcia wstęgi na coraz popularniejszej wśród gdańszczan i turystów kładce dokonali przedstawiciel miasta - Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta m. Gdańska oraz i przedstawiciele budujących na Wyspie Spichrzów inwestorów: Olivier Thiel, dyrektor Immobel Polska i Wojciech Ciurzyński, właściciel firmy Multibud (oba podmioty tworzą konsorcjum, które realizuje projekt Granaria na Wyspie Spichrzów) , a także Zbigniew Nowak, znany pomorski przedsiębiorca, reprezentujący spółkę Ognisty Wóz, która zrealizowała apartamenty Deo Plaza. Budowę kładki obrotowej nad Motławą sfinansowało – w ramach I etapu projektu Granaria - konsorcjum, składające się z polskiej firmy Multibud i IMMOBEL Group, jej belgijskiego partnera. Ten etap projektu obejmował również nowoczesny hotel na północnym cyplu Wyspy Spichrzów i zespół apartamentów na nabrzeżu Wyspy Spichrzów od strony Głównego Miasta, nawiązujących do architektury dawnej zabudowy sylwetkami budynków i podziałami działek. Wiele wysiłku włożono w uratowanie pozostałości historycznego spichlerza Daleka Droga, w którym - po częściowej rekonstrukcji - znajdą się nowoczesne przestrzenie biurowe. Za projekt architektoniczny zreaklizowanych dotychczas obiektów odpowiadają RKW Architektur z Düsseldorf i Kwadrat Studio Architektoniczne z Gdyni.

Kładka na Wyspę Spichrzów oddana do użytku

Kładka na Wyspę Spichrzów odebrana. W sobotę 01.08.2020 r. o...

Za kilka dni dowiemy się, czy Granaria zdobyła branżowego Oskara

Warto wymienić twórców, bowiem ich praca oraz realizacja koncepcji na etapie wykonawczym spotkała się z ogromnym uznaniem i pretenduje do nagrody w jednej z 11 kategorii, w światowym konkursie MIPIM Awards, uznawanej za branżowego Oskara. Uroczystość ogłoszenia tegorocznych wyników to zapis w pigułce wydarzeń ostatnich miesięcy.

Tradycyjnie bowiem nagrody MIPIM wręczane są w marcu, w festiwalowym pałacu w Cannes, w tym samym, w którym w maju spotykają się na bodaj najbardziej znanym festiwalu filmowcy. W związku z inwazją w calej Europie koronawirusa uroczystość została przeniesiona na czerwiec, kiedy to… również ją odwołano. Po raz pierwszy organizatorzy wielkiego branżowego spotkania (w tegorocznym miało uczestniczyć 23 tysiące architektów, przedstawicieli firm budowlanych i innych branż, działających na rynku nieruchomości) postanowili opuścić Lazurowe Wybrzeże. Trzecie „podejście” do wręczenia nagród będzie miało miejsce 15 września, w czasie Paris Real Estate Week, czyli Paryskiego Tygodnia Nieruchomości. Czy skończy się na „do trzech razy sztuka”? No bo przecież samoloty do Paryżą znowu nie latają. Jednak na to emocjonujące wydarzenie wybierają się belgijscy partnerzy realizującego gdański projekt konsorcjum.

Granaria znalazła się w gronie 4 finalistów prestiżowego konkursu MIPIM Awards, a projekt realizowany na gdańskiej Wyspie Spichrzów pretenduje w światowym konkursie MIPIM Awards do branżowego Oskara w kategorii „Urban project” (projektów miejskich). Rywalami w konkursie MIPIM są dla Gdańska inwestycje z Paryża, Brukseli i Moskwy.

MIPIM to organizowany od 1991 roku, najbardziej uznany ogólnoświatowy konkurs w branży nieruchomości, które oceniane są przez międzynarodowe jury aż w 11 kategoriach, dwunasta to nagrody specjalne. Do tegorocznego konkursu zgłoszonych zostało 228 inwestycji z 45 krajów, spośród których jury MIPIM wybrało 44 finalistów (po 4 w każdej z 11 kategorii). Ich oczekiwanie na werdykt nieoczekiwanie przedłużyło się o niemal pół roku.

Kładka na wyspę spichrzów tymczasowo otwarta dla pieszych.

Kładka św. Ducha już uruchomiona. Na razie jednak tylko na d...

Jakie są szanse Granarii?

W tegorocznym finale MIPIM Granaria rywalizuje w kategorii „Urban project” ze spektakularnymi inwestycjami: Tivoli Green City w Brukseli, przebudową nabrzeży rzeki Moskwy w stolicy Rosji i projektem La Cité Fertile, realizowanym na obrzeżach Paryża (gdzie stworzono przyjazne miejsce do uprawy roślin, jedzenia, picia, udziału w ekologicznych i zrównoważonych warsztatach). Dotychczas tylko 2. obiekty z Polski tryumfowały w MIPIM: w 2004 r. warszawski biurowiec Metropolitan projektu Normana Fostera i w 2017 r. Warsaw Spire, zaprojektowany przez renomowaną pracownię Jaspers&Eyers Partners.

Obecnie na Wyspie Spichrzów trwają prace budowlane w ramach II etapu Granarii: obejmują zabudowę mieszkaniowa (500 apartamentów), którą zaprojektowali tym razem warszawscy architekci z pracowni i Mąka Sojka Architekci, drugi hotel, ale również cele publiczne - rozbudowę gdańskiej mariny żeglarskiej i przebudowę mostu Stągiewnego na zwodzony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki