Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Symbol Gdańska zostanie wyremontowany. Kompleksowa modernizacja Żurawia

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Zbudowany w 1444 roku Żuraw to ikona Gdańska i jeden z najpopularniejszych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Żuraw jest największym i najstarszym dźwigiem portowym w Europie, który przetrwał do czasów współczesnych. 14 marca br. ruszył kompleksowy remont obiektu. Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Budowlane „Skorłutowski” spółka jawna Jerzy i Ewa Skorłutowscy. Cały projekt ma zakończyć się w 2024 roku.

Żuraw jest największym i najstarszym dźwigiem portowym w Europie, który przetrwał do czasów współczesnych. W ramach obecnie realizowanego projektu „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” zostanie przeprowadzony kompleksowy remont obiektu. 23 marca br. dyrekcja Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oficjalnie przekazała plac budowy wykonawcy modernizacji Żurawia.

Szczegółowy remont Żurawia zakłada konserwację murów ceglanych oraz naprawę pokrycia dachowego i konstrukcji drewnianej. Wszelkie działania będą odbywać się pod okiem konserwatora zabytków. Dodatkowo powstanie nowa wystawa stała, której narracja obejmuje życie portowe miasta w okresie jego świetności oraz historię kontaktów handlowych gdańszczan z kupcami z innych miast europejskich.

- Najważniejsze zmiany dotkną wnętrza budynku. Wymienimy instalację elektryczną, elementy sanitarne i przede wszystkim system odpowiedzialny za ochronę i zabezpieczenie obiektu. W tym celu zaprojektowaliśmy specjalny mechanizm zarządzania budynkiem. – mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Przebudowa wszystkich kondygnacji we wnętrzach obu baszt oraz części wyciągu drewnianego pozwoli na zmodyfikowanie dotychczasowej ścieżki zwiedzania i udostępnienie zwiedzającym nieużytkowanych dotąd przestrzeni.

- Wnętrze budynku zostanie wykonane na nowo. Będziemy wykonywać nowe stropy. Instalacje ukryjemy w szachtach, które będą przebiegać w obu basztach - oznajmia zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych NMM, Szymon Kulas.

Kulas zaznacza, że jest to budynek zabytkowy, dlatego w grę nie wchodzą żadne nowoczesne technologie, takie jak np. ogniwa fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Natomiast kwestia ochrony środowiska jest brana pod uwagę.

Rozłożone rusztowania i zamknięte przejście pod Żurawiem

Rozpoczęte prace budowlane i związane z tym względy bezpieczeństwa wymuszają na wykonawcy rozstawienie rusztowania wokół Żurawia i zajęcie części pasa drogowego.

- Miejsce remontu jest szczególne. Mówimy o ścisłym centrum miasta, gdzie zabudowa jest bardzo zwarta, i gdzie w miesiącach letnich przebywa mnóstwo osób - informuje Robert Domżał. - Wiemy już, że zamknięta będzie brama Żurawia. Wykonawca będzie musiał również wziąć pod uwagę organizowany przez miasto i cieszący się dużą popularnością Jarmark Dominikański oraz planowany remont Długiego Pobrzeża.

Brama musiała zostać zamknięta.

- Wiem, że nie jest to łatwa decyzja - tłumaczył Szymon Kulas. - Ta brama zapewnia odpowiednią komunikację, natomiast plac budowy jest bardzo mały. Wykonawca musi mieć miejsce, gdzie rozstawi kontenery oraz będzie mógł składować materiały.

Kiedy zakończy się remont Żurawia?

Umowa z wykonawcą została podpisana 14 marca br. Od tego dnia firma na wykonanie prac budowlano-konserwatorskich ma 23 miesiące. Termin zakończenia całego projektu przewidziano na wiosnę 2024 r.

Ile kosztuje inwestycja?

Projekt „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koszt inwestycji to niespełna 18 milionów złotych. Realizacja projektu jest dofinansowana ze źródeł zewnętrznych: niespełna 13 milionów złotych przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG, a ponad 2 miliony złotych pochodzi ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast wkład własny NMM (ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) to ponad 2,5 miliona złotych.

Wirtualne zwiedzanie Żurawia

Na tej stronie można wirtualnie zwiedzić ikonę Gdańska: wirtualne zwiedzanie Żurawia

Złotą, Zieloną czy Chlebnicką Bramę zna każdy gdańszczanin. Jednak Główne Miasto pełne jest tajemniczych zaułków i pięknych przejść, które nie cieszą się już taką populartnością. Tymczasem, spacerując po Gdańsku, warto zwrócić uwagę na mniej znane elementy architetury naszego miasta.

Gdańskie bramy, których nie znacie. Mało znane zakątki Główn...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki