Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sylwester 2020. Obrażenia po wybuchu petardy - jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy osobie, która doznała urazu

OPRAC.:
Kamila Kubik
Kamila Kubik
Nie pozwól, aby dzieci odpalały petardy! To niezgodne z prawem
Nie pozwól, aby dzieci odpalały petardy! To niezgodne z prawem fot. 123
Coraz więcej miast włącza się w akcję #NieStrzelam, jednak fajerwerki nadal cieszą się dużą popularnością. Niestety, petardy bez odpowiednich atestów i oznaczeń klasy bezpieczeństwa, w połączeniu z alkoholem i brawurą, to bardzo ryzykowna kombinacja, która może skończyć się nieszczęśliwym wypadkiem. Takie obrażenia często wymagają interwencji medycznej i wizyty na SOR. W tej sytuacji najważniejsza jest szybka reakcja. Ekspert podpowiada, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy osobie, która doznała urazu na skutek wybuchu petardy.

Zacznijmy od tego, że jeśli ktoś używa artykułów pirotechnicznych, kluczową kwestią jest ścisłe i bezwzględne stosowanie się do instrukcji obsługi oraz - co najważniejsze - niedopuszczenie do ich użycia i odpalania przez dzieci. Nawet, jeśli przestrzegamy wszystkich zasad bezpieczeństwa, pamiętajmy, że mimo wszystko zawsze istnieje ryzyko niekontrolowanego wybuchu.

Wybuch petardy - oparzenia

Należą do najczęstszych obrażeń na skutek wybuchu materiału pirotechnicznego. W tym przypadku jest to uszkodzenie skóry lub głębiej umiejscowionych tkanek i narządów na skutek działania ciepła. Oparzenia spowodowane petardami dotyczą zwykle twarzy, kończyn lub klatki piersiowej. Lek. Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa LUX MED, wyjaśnia schemat postępowania w sytuacji, gdy jesteśmy świadkami takiego wypadku.

  • Jeśli podczas wybuchu zapaliło się ubranie poszkodowanego, należy je jak najszybciej ugasić - można użyć koca, polać materiał zimną wodą, a nawet przewrócić poszkodowanego na ziemię i turlać.
  • Nie gasimy ubrań gaśnicą!
  • Upewniamy się, że miejsce jest już bezpieczne i że nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo.
  • Osobę poszkodowaną izolujemy od miejsca, w którym nastąpił wybuch - nie wiemy przecież, czy uszkodzone fajerwerki lub petardy nie wybuchną ponownie.
  • Pamiętamy jednocześnie o zachowaniu środków ochrony w kontekście COVID-19, czyli: zakładamy maseczkę lub przyłbicę oraz rękawiczki. Tak zabezpieczeni, przystępujemy do oceny obrażeń.
  • Jeśli wydają się lekkie, oparzony obszar chłodzimy zimną, ale nie lodowatą wodą.
  • Jeżeli petarda np. wybuchła w dłoniach, mamy do czynienia z silnym oparzeniem i obrażeniami mechanicznymi - taką ranę należy wówczas zabezpieczyć jałową gazą.
  • W sytuacji rozległych, poważnych obrażeń, nie polewamy uszkodzonych miejsc wodą.
  • Pamiętajmy o tym, że jeśli ubranie przywarło i przykleiło się do ciała poszkodowanego, pod żadnym pozorem nie odrywamy go od rany, ponieważ może to spowodować jeszcze bardziej rozległe uszkodzenia w obrębie poparzonego obszaru.
  • Upewniamy się dodatkowo, że usunęliśmy z nadgarstków i palców dłoni wszelką biżuterię: pierścionki, bransoletki czy zegarki. Gdy pojawi się obrzęk tkanek, zadziałają one jak opaska uciskowa i mogą spowodować martwicę palca.
  • Oparzone miejsca chłodzimy zimną (ale nie lodowatą!) wodą przez około 10 minut.

Poszkodowanemu nie należy podawać nic doustnie: jedzenie, picie, środki przeciwbólowe. Jeśli oparzenia są rozległe, nie zostawiamy go samego aż do przyjazdu służb ratunkowych.

Wybuch petardy - uraz mechaniczny

Rany szarpane i amputacje urazowe
W wyniku uszkodzonych fajerwerków czy nieumiejętnego używania materiałów pirotechnicznych, może dojść do niebezpiecznych urazów w postaci ran szarpanych lub amputacji urazowych. Jak należy postępować w takiej sytuacji?

  • Jeżeli petarda naderwała lub urwała palec lub całą dłoń, niezwłocznie należy zadzwonić pod numer 999 lub 112 i wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego.
  • Amputowaną część ciała zabezpieczamy jałową gazą lub czystą ściereczką i umieszczamy ją w foliowym woreczku, który wkładamy do drugiego foliowego worka zawierającego wodę z lodem (nie sam lód).
  • Uszkodzoną część ciała należy unieść powyżej serca i próbować zahamować krwotok, zabezpieczając ją kilkoma warstwami jałowej gazy.
  • Na zwykłą ranę szarpaną i intensywnie krwawiącą stosujemy opatrunek uciskowy.
  • W przypadku amputacji kończyn na poziomach wyższych niż palec (dłoń, przedramię, ramię, stopa, podudzie, udo) zakładamy opaskę uciskową w przypadku utrzymującego się krwotoku pomimo zastosowania opatrunku uciskowego.
  • Ważne, aby zapamiętać godzinę założenia opaski i podać ją później ratownikom medycznym!
  • Jeżeli wybuch spowodował oparzenie oczu, niezwłocznie należy przepłukiwać je fizjologicznym roztworem soli a w razie jej braku czystą zimną wodą.

W obu tych przypadkach kluczowe znaczenie ma szybkie udzielenie fachowej pomocy lekarskiej - podkreśla lek. Mariusz Pacałowski.

Sprawdź atest

Aby sylwestrowa noc nie zakończyła się wizytą na SOR, zadbajmy o bezpieczeństwo własne i innych.

  • Planując pokaz fajerwerków, przed ich zakupem upewnijmy się, że opakowanie jest nienaruszone i nie nosi śladów uszkodzeń mechanicznych.
  • Kupujmy zawsze od sprawdzonych i zaufanych sprzedawców.
  • Sprawdźmy, czy petardy posiadają wszelkie niezbędne atesty, wskazanie producenta oraz instrukcję w języku polskim.

Pamiętajmy o tym, że w Polsce obowiązuje bezwzględny zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży poniżej 18. roku życia. Zgodnie z prawem, fajerwerki i petardy mogą być odpalane wyłącznie przez osoby dorosłe.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki