Świętowanie na początek maja to chyba najprzyjemniejsza chwila w kalendarzu

Materiał informacyjny Makro
Jest już ciepło i słonecznie, a przyroda w pełni wybudziła się z zimowego letargu. Pojawiają się też pierwsze nowalijki. Słowem – jest pysznie!

Majówka to symboliczny start sezonu grillowego, a przecież grillowanie stało się w ostatnich latach ulubioną rozrywką Polaków. Stek, szaszłyk, a nawet zwyczajna kiełbasa smakują zupełnie inaczej przygotowane na ogniu, przesiąknięte aromatem dymu i specjalnych mięsnych marynat. Na grilla świetnie też nadają się (a jak smakują!) młode warzywa na czele z przebojem ostatnich lat – szparagami. Zresztą, o czym nie wszyscy wiedzą, szparagi są stosowane w kuchni polskiej już od kilkuset lat, a to dzięki królowej Bonie, która przywiozła je na nasze stoły ze słonecznej Italii.

Nowalijki dają nam radość spróbowania świeżych smaków prosto z grządki. Do dań z grilla warto przygotować pyszną sałatkę z młodej sałaty, rzodkiewek, ogórków, szczypiorku. Taka kolacja, wraz z kieliszkiem ulubionego wina, szklanką lemoniady albo zwykłej wody, może stać się idealnym zwieńczeniem dnia. Ktoś powie, że to takie proste… Tak, wiosenna kuchnia to pochwała prostoty i autentycznych smaków.
W tym roku spędzimy majówkę nieco inaczej, w gronie rodzinnym, w naszych domach i ogródkach. Być może będzie to okazja, aby tym bardziej docenić to, co najlepszego przygotowała dla nas wiosna. Cieszmy się jej smakiem, bo warto dbać o proste przyjemności.

Już dziś warto przygotować się na długi weekend i zaplanować bezpieczne i wygodne zakupy z dostawą do domu. Szeroki asortyment od świeżych owoców i warzyw, przez nabiał i mięso, po artykuły spożywcze i przemysłowe gwarantuje MAKRO Polska. Wystarczy złożyć zamówienie, a firma dostarczy zakupy prosto pod drzwi. W tym celu należy skontaktować się z doradcą klienta pod numerem telefonu 22 500 10 11. Można też dokonać zamówienia za pomocą zamawiarki internetowej po zakończeniu procesu rejestracji.

Dodaj ogłoszenie