Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Wolności i Solidarności w Gdańsku. Tłumy w Strefie Społecznej przed ECS. Co je przyciągnęło? [zdjęcia, wideo]

Ryszarda Wojciechowska
Przemysław Świderski
Co jest dla Jerzego Buzka kwintesencją polityki? Jak Kuba Wojewódzki rozumie demokrację? I czym jest patriotyzm dla Michała Rusinka? Trwa Święto Wolności i Solidarności w Gdańsku! Tłumy ludzi odwiedzają Strefę Społeczną przed ECS.

W miniony weekend w Gdańsku, najczęściej odmienianymi słowami były: wolność i demokracja. Tysiące osób nie tylko z Trójmiasta, ale też wielu rejonów Polski, a nawet świata, przewinęło się m.in. przez Europejskie Centrum Solidarności, żeby o wolności i demokracji posłuchać oraz podyskutować. A wszystko to z okazji 30 rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów.

Dla najmłodszych

Największe tłumy zarówno w sobotę, jak i w niedzielę przewinęły się przez strefę społeczną, zwaną miasteczkiem. W 13 białych namiotach tematycznie podzielonych odbywały się spotkania, debaty, pokazy. Były też wystawy fotograficzne i specjalne strefy dla dla dzieci. Bo podczas tego święta nie zapomniano o najmłodszych. Nie tylko dlatego, że obchody zaczęły się w Dniu Dziecka. Ale też dla nich przygotowano wiele zabawy połączonej z edukacją.

Gdańszczanie świętują 30 rocznice wolnych wyborów, tłumnie odwiedzając ECS , plac Solidarności, okrągły stół i Strefę Społeczną.

Święto Wolności i Solidarności w Gdańsku. Jak świętujemy 30 ...

Jedno z takich spotkań odbyło się na Placu Kobzdeja, gdzie najmłodsi i ich rodzice spotkali się z Michałem Rusinkiem, autorem książek dla dzieci i byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej. Tłumacząc, dlaczego napisał "Kto ty jesteś, czyli wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości" mówił: - Kiedyś zapytałem przedszkolaków, kto to jest patriota? I usłyszałem od nich, że patriota to ktoś, kto poległ. A chcecie być takimi patriotami? - ponownie zapytałem. I usłyszałem gromkie.... nie. Dlatego, tłumaczył, trzeba rozmawiać o innym patriotyzmie.

Czego ci życzyć wolny człowieku?

W miasteczku społecznym przy ECS i historycznej Sali BHP każdego wchodzącego (po dokładnym sprawdzeniu na bramce przez ochronę) witało czarne, wielkie płótno z hasłem: Czego ci życzyć wolny człowieku? Ono zresztą zostało szybko przez wchodzących zamalowane kolorowymi życzeniami w stylu: sprawiedliwego świata, tolerancji, zaufania itd. Każdy mógł namalować to, co mu w duszy gra. Były więc też życzenia wolnej miłości i przygód.

W jednym z namiotów można było wieszać karteczki z odpowiedzią: co wiemy i mamy dzięki Konstytucji. Ktoś napisał gorzko, że dzięki Konstytucji wiemy, że... jesteśmy podzieleni.

Ciekawą częścią innego z namiotów były zdjęcia z PRL.

- Tato, a kim jest ten pan w czarnych okularach? - spytała dziewczynka, wskazując na zdjęcie generała Jaruzelskiego. A co robią ci ludzie - pytał z kolei chłopiec patrząc na fotografię, przedstawiającą leżącego na ulicy człowieka, w cyklu zatytułowanym "Wóda". Dla tych dzieci i młodych ludzi te zdjęcia i tamten świat były jak... nie z tego świata.

Za czym kolejka ta stoi?

Kiedy do gofrów i hot-dogów, rozdawanych za darmo, ustawiały się aż do wyczerpania zapasów długie kolejki, żartowano, że to też obrazek z PRL, tylko nadal żywy.

W namiocie poświęconym edukacji można było odpowiedzieć na pytanie - czego życzysz polskiej szkole na 30 lat wolności? Ktoś więc napisał mądrych programów i nauczycieli, a ktoś inny dopisał, że lżejszych tornistrów.

W niedzielne popołudnie w namiocie debat z publicznością spotkał się m.in. Kuba Wojewódzki. Namiot był wypełniony do ostatniego miejsca siedzącego i stojącego. Kiedy szołmen pojawił się, ktoś szepnął: - O, idzie błazen".

"Pamiętam, co było przed 4 czerwca i nikomu z was nie życzę tego"

Ale Wojewódzki szybko udowodnił, że błazeńską maskę wykorzystuje tylko w swoim programie. I tu mówił poważnie o tym czym jest dla niego wolności demokracja.

Zaczął jednak od pytania, czy na sali są dzieci między 18 a 29 rokiem życia? Kiedy w górę uniosły się ręce, Wojewódzki odparł: - 70 procent z was nie głosowało. Chciałem wam życzyć zdrowia psychicznego przede wszystkim. Po tych słowach w namiocie rozległa się burza braw.

Pytany, jak pamięta tamtego 4 czerwca, odparł, że przed tym dniem było szaro, smutno i ciemno. - Pamiętam co było przed 4 czerwca i nikomu z was nie życzę tego.

Kilka razy nawiązał też do gościa, który miał wystąpić po nim - Tomasza Sekielskiego. Cieszę się, że jestem supportem Tomka - mówił.

Największa flaga

W miasteczku społecznym można też było oglądać szycie największej flagi biało-czerwonej. Uszyto ją ze skrawków, które przynosili obywatele.

Zobacz także: Wspólna Flaga - Wspólna Polska. Patchworkowa flaga Polski zawiśnie nad Gdańskiem. Powstała podczas Święta Wolności i Solidarności

Drugim miejscem, w którym odbywały się debaty, spotkania i koncerty, związane z tym świętem było Europejskie Centrum Solidarności.

Atrakcją przy fontannach ECS był nie tylko okrągły, biało-czerwony stół, ale także monidło z Lechem Wałęsą i napisem Solidarność. Można więc było mieć fotkę prawie taką jak kandydaci do Sejmu i Senatu sprzed 30 lat.

Koncerty

Jednym z ciekawszych koncertów na scenie obok ECS był występ zespołu Remont Pomp, w którym grają także muzycy niepełnosprawni. Zespół wykonując utwory inspirowane muzyką Afryki i Azji grał nie tylko na etnicznych instrumentach ale też na dość niecodziennych jak: misy, kieliszki, butelki, czy dzbany. A potem Adam Wajrak rozmawiał z publicznością o tym, czy grozi nam za kilkadziesiąt lat świat jak z "Mad Maxa".

Polska samorządów to tytuł debaty, jaka odbyła się w niedzielny poranek w ECS. Jednym z jej gości był Jerzy Buzek, były premier, który wprowadzał ustawę samorządową. - Samorządność to dla mnie istota działalności politycznej i kwintesencja polityki" - powiedział.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki