Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI 6.01.2020. Co to za święto? Jak obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego? Czy 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy?

Sandra Janikowska
ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI 2020. Uroczystość Objawienia Pańskiego, znane także jako święto Trzech Króli, obchodzimy na pamiątkę objawienia się Boga człowiekowi. Co roku 6 stycznia na ulicach pojawiają się liczne orszaki nawiązujące do odwiedzin Trzech Mędrców. Ponadto, tego dnia w każdym mieście odbywają się tzw. jasełka, upamiętniające ten dzień. Skąd wywodzi się to święto? Jak je obchodzimy? Czy 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy? Sprawdź!
ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI 2020. Uroczystość Objawienia Pańskiego, znane także jako święto Trzech Króli, obchodzimy na pamiątkę objawienia się Boga człowiekowi. Co roku 6 stycznia na ulicach pojawiają się liczne orszaki nawiązujące do odwiedzin Trzech Mędrców. Ponadto, tego dnia w każdym mieście odbywają się tzw. jasełka, upamiętniające ten dzień. Skąd wywodzi się to święto? Jak je obchodzimy? Czy 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy? Sprawdź! Pixabay
ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI 2020. Uroczystość Objawienia Pańskiego, znane także jako święto Trzech Króli, obchodzimy na pamiątkę objawienia się Boga człowiekowi. Co roku 6 stycznia na ulicach pojawiają się liczne orszaki nawiązujące do odwiedzin Trzech Mędrców. Ponadto, tego dnia w każdym mieście odbywają się tzw. jasełka, upamiętniające ten dzień. Skąd wywodzi się to święto? Jak je obchodzimy? Czy 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy? Sprawdź!

Objawienie Pańskie, potocznie nazywane Świętem Trzech Króli co roku jest świętem stałym. Ma ono na celu uczczenie objawienia się Boga człowiekowi.

Tradycja chrześcijańska głosi, że tego dnia Trzej Królowie podążali za Gwiazdą Betlejemską do miejsca narodzin Chrystusa po to, aby przekazać mu dary. Istnieje prawdopodobieństwo, że Trzej Królowie uznawani za świętych, tak naprawdę mogli nie być królami. Warto wspomnieć, że jeden z apostołów w swojej Ewangelii pisze jedynie o "mędrcach ze Wschodu".

Święto Trzech Króli 2020. Kiedy wypada?

Święto Trzech Króli wypada co roku 6 stycznia. Tego dnia w wielu kościołach wspomina się wędrówkę trzech mędrców, którzy przybyli do betlejemskiej stajenki w celu oddania pokłonu Chrystusowi. W darach złożyli: złoto, kadzidło i mirrę. W tym roku święto to przypada na poniedziałek.

Święto Trzech Króli 2020. Historia

Święto Trzech Króli przypada u katolików na 6 stycznia. Jest jedną z najstarszych uroczystości ustanowionych przez Kościół. Bowiem już w III wieku naszej ery Kościół Wschodni nadał szczególne znacznie temu świętu. Objawienie Pańskie odwołuje się do fragmentu z Ewangelii św. Mateusza, który opowiada o przybyciu wspomnianych wyżej mędrców. Co ciekawe, dawniej 6 stycznia, obchodzono Święta Bożego Narodzenia. Uznawano również ten dzień za święto Chrztu Pańskiego.

Zgodnie z nauką głoszoną przez Kościół, przyczyną obchodzenia tego święta są trzy wydarzenia, w których Bóg w szczególny sposób objawił się światu w Jezusie Chrystusie. Mowa o pokłonie mędrców ze Wschodu, chrzcie Chrystusa w Jordanie oraz o udzie w Kanie Galilejskiej.

Święto Trzech Króli 2020. Zwyczaje i obchody

Zwyczaj święcenia złota i kadzidła tego dnia wykształcił się na przełomie wieków XV i XVI wieku. Okadzano nim domy i obejścia, co miało nas uchronić przed chorobami i wszelkimi nieszczęściami. W XVIII wieku rozpowszechnił się zwyczaj święcenia kredy, którą co roku 6 stycznia na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich wypisuje się: "C+M+B / K+M+B" oraz datę bieżącego roku. Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia "Christus Mansionem Benedicat" oznaczającego: "Niech Chrystus błogosławi temu domowie". Litery te nie pochodzą od imion mędrców, jak niektórzy mylnie uważają.

Współcześnie jedną z najczęstszych form obchodu tego święta w Polsce jest Orszak Trzech Króli. Parada Trzech Króli to ogólnopolskie wydarzenie o charakterze społecznym, organizowane od 2017 roku w wielu miejscowościach na terenie kraju. Mieszkańcy miast maszerują ulicami miasta w Korowodzie Trzech Króli, idąc za głównymi bohaterami: królami Kacprem, Melchiorem i Baltazarem. W ramach Święta Trzech Króli odbywają się także jasełka, koncerty kolęd i konkursy dla uczestników.

Święto Trzech Króli 2020. Co piszemy na drzwiach?

Zgodnie z pierwotną tradycją w Trzech Króli na drzwiach powinno się pisać skrót C+M+B, co oznacza "Christus Mansionem Benedicat", czyli: "Niech Chrystus błogosławi ten dom". Krzyże pomiędzy literami to nie tzw. plusy, a znak błogosławieństwa.

Święto Trzech Króli 2020. Czy 6 stycznia idziemy do pracy?

Warto przypomnieć, że w okresie powojennym 6 stycznia był dniem wolnym od pracy. Uległo to zmianie w roku 1960 na mocy nowej ustawy. Jednakże zniesienie obowiązku pracy i nauki tego dnia nastąpiło już 50 lat później - w 2010 roku ówczesny prezydent Polski, Bronisław Komorowski podpisał ustawę, na mocy której święto Trzech Króli uznano ponownie za dzień wolny od pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki