Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Straży Granicznej we Władysławowie. Posadzili Dąb Pamięci Patrona Placówki SG | ZDJĘCIA

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Dąb Pamięci generała Józefa Hallera rośnie we Władysławowie. Miejsce znalazł przy placówce Straży Granicznej, niedaleko nadmorskiej siedziby dowódcy Błękitnej Armii. Wspólnie posadzili go pogranicznicy i historycy.

Z udziałem kontradmirała SG Andrzeja Prokopskiego, komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej na terenie Placówki Straży Granicznej we Władysławowie odbyła się uroczystość posadzenia Dębu Pamięci generała Józefa Hallera. Dowódca Błękitnej Armii, który zasłynął z zaślubin Polski z morzem w 1920 roku, został patronem tej placówki 30 listopada 2018 roku.

Jak we Władysławowie przypomniał komendant MOSG, przypomniał rolę Błękitnego Generała dla Pomorza i Polski. Mówiąc o zaślubinach Polski z morzem, kontradm. SG Andrzej Prokopski dodał, że tym samym generał Haller wyznaczył jeden z najważniejszych momentów w historii naszej Ojczyzny i zapisał go w pamięci potomnych

- Admirał wskazał, że moment ten był jednocześnie symbolicznym przekazaniem formacjom wojskowym misji ochrony i zapewnienia bezpieczeństwa morskiej granicy odzyskanego Państwa Polskiego - mówi kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Wcześniej meldunek komendantowi złożył dowódca uroczystości kpt. SG Krzysztof Zielonka.

Dąb Pamięci we Władysławowie wspólnie posadzili kontradm. SG Andrzej Prokopski, ppłk. SG Krzysztof Maluchnik i Barbara Kos-Dąbrowska, dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej.

Do kompletu pojawiła się też tablica upamiętniającą to wydarzenie. Po modlitwie drzewo i tablicę poświęcił kapelan MOSG kmdr ppor. SG Andrzej Szpura.

- Przed tablicą pamiątkową komendanci złożyli wiązanki kwiatów, a uczniowie zapalili znicz. Dopełnieniem uroczystości był krótki koncert w wykonaniu Orkiestry MOSG - mówi rzecznik MOSG w Gdańsku.

Generał Józef Haller (1873-1960) odegrał istotną rolę w tworzeniu II Rzeczpospolitej Polskiej i umacnianiu jej granic. W 1919 roku przybył do Polski na czele nowocześnie wyposażonej armii, którą włączono w ogólną siłę zbrojną Rzeczpospolitej. Wykonując zadanie objęcia w posiadanie przyznanego Polsce traktatem wersalskim Pomorza, 10 lutego 1920 roku w Pucku dokonał symbolicznego zaślubienia Polski z Bałtykiem.

Od 30 listopada 2018 roku jest patronem Placówki Straży Granicznej we Władysławowie, w której znajduje się izba pamięci z pamiątkami polskich formacji granicznych.

- Funkcjonariusze dzielą się swoją wiedzą z dziećmi i młodzieżą szkolną odwiedzającą placówkę przy okazji różnych uroczystości czy też w ramach działalności edukacyjnej. Przybliżają tu postać patrona i jego rolę, jaką odegrał w dziejach Polski, a zwłaszcza regionu, w którym funkcjonuje PSG we Władysławowie - mówi kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak. - Posadzony dziś dąb pamięci jest żywym pomnikiem upamiętniającym tego dowódcę Błękitnej Armii.

Na uroczystości we Władysławowie obecni byli:

  • ppłk SG Krzysztof Maluchnik Komendant Placówki SG we Władysławowie wraz z podległymi funkcjonariuszami,
  • Kolegium Komendanta MOSG,
  • poczet sztandarowy i Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej, która nadała oprawę muzyczną.
  • Roman Kużel Burmistrz Władysławowa,
  • Barbara Kos-Dąbrowska Dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej
  • delegacja uczniów klasy o profilu Straż Graniczna z Powiatowego Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Kłaninie.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki