Święto Solidarności w Brukseli bez Lecha Wałęsy

Barbara Szczepuła
Jerzy Borowczak, Bogdan Borusewicz, Bogdan Felski, Ludwik Prądzyński na esplanadzie im. Solidarności
Jerzy Borowczak, Bogdan Borusewicz, Bogdan Felski, Ludwik Prądzyński na esplanadzie im. Solidarności Barbara Szczepuła
Od wtorku obszerna esplanada przed budynkiem Parlamentu Europejskiego nosi imię Solidarności (i to pisanej solidarycą!). Uroczystość była podniosła i radosna, jedynym zgrzytem była nieobecność Lecha Wałęsy.

- Dziękujemy Solidarności za to, że jej działania doprowadziły do upadku muru berlińskiego, a w konsekwencji do zjednoczenia Europy - mówił Hans Gert Poettering, b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego do zgromadzonych na placu nie tylko polskich polityków i związkowców.

Wszyscy obecni byli zdumieni nieobecnością Lecha Wałęsy, bo jeszcze poprzedniego dnia nic nie wskazywało na to, że laureat Pokojowej Nagrody Nobla może nie pojawić się w Parlamencie Europejskim.

We wtorek w Brukseli otwarta zostanie aleja Solidarności

Przyczyną absencji - jak się dowiedzieliśmy - było złe samopoczucie, ale dziennikarze spekulowali, że być może Lech Wałęsa nie chciał spotkać się z Januszem Śniadkiem, byłym przewodniczącym związku, obecnie kandydującym do Sejmu z list PiS. Śniadka zaprosił do Brukseli przewodniczący Piotr Duda. Nie wydaje się jednak, że mogło to być powodem nieobecności, ale dla porządku odnotowujemy i te spekulacje, które na moment rozgrzały emocje.

Lech Wałęsa nie weźmie udziału w uroczystościach otwarcia alei Solidarności w Brukseli

Pomysł, aby ten plac, otoczony pięknymi, nowoczesnymi budynkami, nazwać imieniem Solidarności, wyszedł od przewodniczącego parlamentu, Jerzego Buzka. - Nie ma lepszego miejsca dla uhonorowania Solidarności jak Bruksela - przekonywał Jerzy Buzek. - Kiedyś wołaliśmy: "Nie ma wolności bez Solidarności", a dziś wołamy: "Nie ma Europy bez solidarności"! Solidarność dała nam kiedyś siłę, by wywalczyć wolność, dziś solidarność jest potrzebna, by zachować pokój i poradzić sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nami świat.

Bogdan Borusewicz, jeden z bohaterów Solidarności, zaprosił na tę uroczystość trzech byłych stoczniowców, którzy wraz z nim sierpniowy strajk rozpoczęli: Jerzego Borowczaka, Bogdana Felskiego i Ludwika Prądzyńskiego.

- 30 sierpnia 1980 roku byliśmy w stoczni i czekaliśmy na wypuszczenie więźniów politycznych - wspominał Borusewicz, obejmując ramionami przyjaciół i towarzyszy walki. - Wcale nie było jeszcze przesądzone, że wygramy. To były nerwowe godziny. Ci trzej młodzi wówczas ludzie rozkołysali kraj, a za nimi poszły tysiące, potem miliony i po dziewięciu trudnych latach walki - zwyciężyliśmy. Chcę wam za to tutaj na oczach całej Europy podziękować.

- Odnieśliśmy zwycięstwo - dodaje szybko Prądzyński, który ciągle pracuje w stoczni - bo mieliśmy dowódcę - Bogdana Borusewicza. Żołnierze bez dowódców nie odnoszą zwycięstw.

- Nie zapominajmy o Lechu Wałęsie, szkoda, że go tu nie ma - przekonywał Jerzy Borowczak, obecnie radny gdański i poseł na Sejm z ramienia PO. - Jest najstarszy z nas i rzeczywiście ma problemy zdrowotne.

A wzruszony Bogdan Felski mówił: - Nigdy nie przypuszczałem, że dożyję takiej chwili i ukradkiem ocierał łzy. Felskiego stan wojenny zastał w Niemczech i do Polski nie wrócił.

Trójmiasto: Wystawy związane z rocznicami Sierpnia'80 i pierwszego zjazdu "Solidarności"

Tymczasem na estradzie pojawiali się kolejni mówcy.
Jose Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej, podkreślił raz jeszcze, że bez Solidarności nie byłoby takiej Europy, jaka dziś istnieje. - Solidarność i Simone Veil to dla nas punkty orientacyjne, drogowskazy - wołał. Bowiem imieniem tej dzielnej kobiety, która przeżyła obóz koncentracyjny i znalazła potem dość siły, by zabiegać o pokój w Europie, nazwano podczas tej samej uroczystości sąsiadującą z nim agorę.

Simone Veil - francuska polityk, pierwsza kobieta, która została przewodniczącą demokratycznie wybranego Parlamentu Europejskiego, była obecna na uroczystości.

Premier Belgii Yves Leterme zwrócił uwagę na związek pomiędzy Simone Veil oraz walką Polski o demokrację. "Pod koniec lat 70. Europa i inne kontynenty otrzymały lekcję z odwagi i wiary w demokrację. Lekcję tę dała Polska" - mówił. "Dużo wcześniej w latach 40. Simone Veil poznała absolutne zło Shoah" - podkreślił. "Wolność i demokracja nigdy nie są gwarantowane. Ich zrealizowanie oraz utrzymanie wymagają przekonania, odwagi i dyscypliny. UE nie jest jedynie rynkiem, ale przede wszystkim prawdziwą wspólnotą wartości, tych wartości, które przedstawiają Solidarność i Simone Veil" - dodał.

Gdańsk: Tablice z postulatami strajkowymi wyjechały do Warszawy (ZDJĘCIA)

Premier Donald Tusk mówił: - Solidarność nie jest muzealną pamiątką. Jest synonimem Unii Europejskiej. Wspólnota bowiem polega na tym, że pomaga się słabszemu. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Życzę wszystkim Europejczykom, by odzyskali wiarę w solidarność. Nasza Solidarność to była wielka lekcja optymizmu i wiary w siebie. Ludzie zdawałoby się bezbronni, bez żadnej szansy, wygrali, bo w pewnym momencie chwycili się za ręce. Tego dziś Europie potrzeba. Dobrej energii.

Bogdan Borusewicz apelował na koniec, by nie zapominać o budzących się do demokracji i wolności krajach Afryki Północnej. - Pamiętamy, że nam pomagano, więc teraz musimy i my być solidarni z Afryką - przekonywał.

Gdańsk: Jarosław Kaczyński spotka się w czwartek ze stoczniowcami

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
dorcia

..ciekawe czy ktos zaglosuje na tego niemowe...marszalka senatu ..mysle ze juz nikt!!!!!!

K
Krytyk

ale za to z P. Adamowiczem na luksusowej i barwnej ulotce poświęconej budowie Europejskiego Centrum Solidarności, które ma kosztować bez mała 300 mil. zł. Nie ma już Stoczni Gdańskiej przynoszącej dochody ale za to będziemy mieli ECS, które rodzić będzie koszty, roczny koszt utrzymania wyniesie ponad 10 mil. zł.
Na zadane sobie pytanie: "Jak oddać hołd ludziom, którzy doprowadzili do upadku nieludzkiego systemu?"
Adamowicz ma tylko jedną odpowiedż: budowa ECS!
Adamowiczowi nie przychodzi do głowy np. to, że za te pieniądze można by naprawić lub zbudować wiele, wiele lokalnych dróg w Gdańsku tak abyśmy nie musieli go przeklinać codziennie tłukąc się po tych dziurawych drogach co najmniej dwa razy do i z pracy i ponadto mielibyśmy się czym pochwalić przed naszymi gośćmi z kraju i za granicy. Aktualnie to wstyd zjechać z głównej drogi na jakąkolwiek drogę lokalną.
No cóż gdańszczanie wolą mieć za prezydenta efekciarza zamiast dobrego gospodarza - na przedmiotowej ulotce największe z zamieszczonych zdjęć, to właśnie to z Adamowiczem. Kipi temu człowiekowi pod sufitem więc nie może być inaczej no i dziwnie przypomina czasy minione kiedy to wódz musiał być wyeksponowany przede wszystkim!

T
Tomasz

Najważniejsze, że nie było ciebie "mor", kapusiu esbecki!

m
mor

Kolesie na zdjeciu bez agenta SB"TW Bolek" ?

p
prawdomówca

TERROR, MORD.POLISCH MAFIA.

QWO VADIS.
Czego nie dokonały czołgi, ZOMO Jaruzelskiego i Kiszczaka- dokonał Buzek z Kaczyńskim, Wassermannem , SB później ABW.
W dniu 13 maja 1981, podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie, dokonano zamachu na Papieża Polaka JP II.
19 października 1984 ks. J Popiełuszko został zamordowany
30 stycznia 1989 znaleziono ciało księdza Stanisława Suchowolca .
Co wspólnego mają te trzy tragedie z sierpniem 80, stanem wojennym ,Smoleńskiem ?

Te tragedie mają wspólny wątek do znienawidzonych przez elity rządowe, postulatów sierpnia 80 zapisanych w ustawodawstwo. Wolny związek upolityczniono a Buzek zabrał się za to, czemu bezpieka nie podołała.
W postulatach zapisano 40 godziny tydzień pracy, Wolne soboty i niedziele. Skrócony okres do przejścia na emeryturę osób zatrudnionych w szczególnych warunkach, przejście bez względu na wiek górników po przepracowaniu 25 lat pod ziemią. To było nie do zaakceptowania pomimo wydzielonej zgody i zapisów ustawowych. Tajnymi sposobami unicestwiano postulaty, wspomniane osoby stojące za światem pracy i wolnością z tablic stoczniowych.
Okres ten można porównać do wyprowadzenia Mojżesza i jego ludu z pod władzy Faraona .
I tam i tu występują dwie tablice. Mojżeszem jest JP II.
Po „Wiośnie ludów” i okresie przełomów ( okrągły stół w 1989 ) . Władzę w Polsce w1997r. przejmuje UW AWS koalicyjny rząd Jerzego Buzka z Leszkiem Balcerowiczem jako wicepremierem.
Obok wprowadzania własnego programu AWS podjęła się realizacji, w koalicji z UW czterech reform: administracji, szkolnictwa, służby zdrowia, ubezpieczeń emerytalnych.
Zajmijmy się ta ostatnią gdyż to właśnie OFE, szmal wpompowany z OFE w obligacje ze szmalu z unicestwienia postulatów sierpniowych ,przelanych na konta pomysłodawców w akcje spółek. Balcerowicz wprowadza rozporządzenie przyznawania oprawcom i siebie 25 % prowizji od każdej kwoty oszukanej ofiary.
Ministrem sprawiedliwości zostaje L. Kaczyński wraz ze Zbigniewem Wassermannem jako prokuratorem krajowym( dopiero wyszło później ,że nie miał nominacji na to stanowisko w momencie przeprowadzania „Temidy” ) Prezesem ZUS zostaje Allot a jego zastępczynią A. Fotyga.
Dwaj ostatni wpuścili sfałszowane przepisy w obieg w ZUS. Poprzedni z agentami ABW dokonali akcji kryptonim Temida i skoku na sądownictwo. Wraz z agentami UOP później przekształconego w ABW. Nie przypadkowo dobiera się męża Pani prezes sądu okręgowego (nowo mianowanej )szefa ABW na Śląsku. Opiera się to o wrabianego biznesmena z Sosnowca i prezesów katowickich sądów. Wraz z prezesami sądów, zwerbowano wielu sędziów i inspektorów ZUS, co dało początkowi reformy emerytalnej w akcji bezprawiezus, wymierzonej we wcześniej wspomniane postulaty, wyśmiania się z ojca św. J.P.II z zaangażowania w sprawy ludzi pracy, jego przemówienia, wywalczone prawa i wolności, wyśmiania się z ofiar stanu wojennego, morderstwa wspomnianych księży. Sprofanowano konstytucję i konwencję prawa człowieka.
Na szeroką skale wydawano decyzje emerytalne a w następstwie wyroki w imieniu R.P. na sfałszowanych przepisach § 31. R.R.M z dnia 7 luty 83 r. Przesuwano terminy wypłat o dowolny termin, okrajano świadczenia o dowolną kwotę , odmawiano przyznawanie emerytur. Proceder był bardzo dobrze zabezpieczony. Ludzie przez lata chodzili dobrowolnie do pracy w soboty i niedziele ,by mieć przepracowany miesiąc 22 dni robocze, kiedy miesiąc kalendarzowy miał np. 19 dni roboczych. Kto nie podporządkował się fałszerstwu przepisów, i nie poszedł do pracy, nie zaliczano mu takiego miesiąca do okresu zatrudnienia. W ten sposób zmuszono ludzi do pracy w soboty i niedziele oraz wydłużono tydzień pracy z 40do 56 godzin pracy, także w ten sposób osobie zatrudnionej w szkodliwych warunkach można zabrać do 15 lat zatrudnienia i innym do 26 lat pracy. Dodawano ludziom od 0,5 roku do 3 i więcej lat pracy. Buzek Kaczyńskiego za zamach stanu wyrzucił i powołał Stanisława Iwanickiego ministrem sprawiedliwości. Iwanicki powiedział, że za czasów Kaczyńskiego w ministerstwie „naruszono nie tylko zasady funkcjonowania prokuratury w demokratycznym kraju, ale wręcz stworzono system służący wyłącznie realizacji celów politycznych”. Sfałszowany system świadczeń w ZUS działa do dziś.
Dokonano zamachu stanu ,zamachu na niepodległość państwa polskiego i innych przestępstw przeciwko państwu, prawom człowieka. Akcja dała zysk ok. 80 miliardów zł. Bandyci mieli wypłacane prowizje 25% od sumy jednej oszukanej osoby na podstawie Rozporządzenia ministra finansów o finansowaniu urzędników za aktywnośc , rozporządzenie wydał Balcerowicz. Barbarzyńcy w togach czują się bezkarnie poszerzając swój proceder o pożyczki bankowe i nieruchomości . Na trop afery wpadł górnik z Tychów Jan Manowski z kandydatem na prezydenta R.P.- D. Podrzyckim. Tego drugiego zamordowano a górnikowi sporządzono psychiczną odyseję do krachu finansowego. 65 sędziów Katowickiej Apelacji zostało skierowanych przeciwko tej rodzinie Wydano 2000 postanowień w wyniku niesamowitych przestępstw. Zaczęto się bać o nominacje i zajmowane stanowiska . Tyska sędzina Dorota Niewiadomska jedna z podwładnych komornika Jarczyka, wyłączona przez sześć postanowień sądu okręgowego i apelacyjnego ze sprawy, która sama wydała postanowienie o niewłaściwości rzeczowej jej sądu w sprawie , sama się wyłączyła, Wydała na tego Bohatera Narodowego wbrew jakimkolwiek zasadom, wyrok zaoczny z wyrzuceniem na bruk całej rodziny, bez przyznania lokalu zastępczego. Sprawa rozprzestrzeniła się w dziesiątki spraw sądowych katowickiej apelacji i stała się priorytetem dla zbrodniarzy akcji Temida oraz bezprawiezus. Sięgała pozwanych Lecha Kaczyńskiego, Z Wassermanna, Kochanowskiego i inne ważne osobistości. Sąd Apelacyjny w Warszawie przesłał sprawę do Katowic , gdy przepisy mówią ,że sprawę przeciwko osobie sprawującej wysoki urząd państwowy kieruje się w miejscu urzędowania tej osoby. Pozwanymi są prokuratorzy i sędziowie Katowickiego SA. Ten sąd 10 grudnia 2009 wyłączył sąd rejonowy w Tychach ze sprawy ,sąd okręgowy i część sędziów sądu apelacyjnego. W marcu 2010 sprawa została skierowana do sądu okręgowego w Częstochowie. Rozegrały się dantejskie sceny na okoliczność i fakt, że sąd w Częstochowie nie może sprawy rozpatrywać gdyż nad nim przełożony jest sąd Apelacyjny w Katowicach. Pozew jest kierowany i opłacony do wydziału karnego, a ten wyłączył część własnego sądu w postępowaniu cywilnym. Największa na świecie afera rządowo sądowa wyszła by na jaw. Wtedy to podjęto plan likwidacji świadków i współsprawców. Sprawą zajmował się także J. Kaczyński jako szef BBN zlecił postępowanie Z. Ziobrze lecz ten albo oszukał J. Kaczyńskiego lub z kolesiami ukręcili sprawie łeb.
Bandyci byli w ETPCZ w Strasburgu gdzie trój osobowy skład wydał postanowienie UWAGA.:
„Nie ma łamania praw człowieka, złożonych dokumentów nie wolno przedstawiać ,żadnej instytucji państwowej i pozapaństwowej”

W ten sposób ETPCZ w Strasburgu wydał na Państwo Polskie zezwolenie na uprawianie w stosunku do społeczeństwa polskiego, terroryzmu i zbezczeszczenie konwencji praw człowieka. Skoro terroryści zaznaczyli swą obecność w ETPCZ to dlaczego nie w Smoleńsku??
Na głównych organizatorów padł wyrok- To swingowana katastrofa Smoleńska.
Mordercy są w Polsce i wbrew Wspólnemu stanowisku Rady Europy z dnia 27 grudnia 2001 r. w sprawie zwalczania terroryzmu(2001/930/WPZiB) RADY UNII EUROPEJSKIEJ, uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 15 i 34. mordercy chronią się pod immunitetami. Agent Kaczyński strasznie bał się zbrodni przeciwko narodowi Po oddzieleniu Prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości. W prokuraturze generalnej ustawił swoich prokuratorów i to właśnie z prokuratury w Katowicach. Nie przypadkowo minister Sprawiedliwości piastuje obecnie tekę ministerialną , albowiem Kwiatkowski był osobistym sekretarzem i doradcą Buzka przy wprowadzaniu zamachu stanu. Dlatego korespondencję z Sądu Najwyższego i Prokuratury Generalnej do rąk adresata, rozpatrują sekretarki odmawiając jakiejkolwiek interwencji w tej sprawie odpowiadając ,że Kwiatkowski nic nie może. Kwestie związane z upolitycznionym sądownictwem rejonowym i prokuraturą rozpatruje komornik Zbigniew Jarczyk w swych wszystkich przestępczych działaniach, wykorzystuje wpływy, mając za sobą swoją teściowa jako szefową wydziału wizytacyjnego sądu okręgowego w Katowicach oraz żonę jako sędzię, agenta tego sądu. Nad Korespondencją i podsłuchami telefonicznymi działa mąż Pani Prezes sądu Okręgowego wysoko postawiony oficer ABW wsławił się w pacyfikowaniu rodzin przystawiając pistolet do skroni dzieci przy pacyfikacji biznesmena, oraz w Akcji B.Blidy. Wszyscy są z nadania L. Kaczyńskiego
Dlatego L. Kaczyński nie podpisał Karty Praw Podstawowych. O akcji kryptonim Temida, bezprawiezus, można przeczytać w wielu artykułach wydań internetowych.. Na wzór Wilczego Szańca to swoi doprowadzili do celowego opóźnienia i NADANYCH błędnych namiarów przy lądowaniu oraz innych okoliczności w Smoleńsku.

Dodaj ogłoszenie