Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto rodzin zastępczych w Gdańsku. "Chodźcie naszą drogą" - mówią rodzice, którzy stworzyli dom dla potrzebujących dzieci

opr. ak
mat. MOPR w Gdańsku
Na co dzień troszczą się o gdańskie dzieci, które nie mogą liczyć na opiekę biologicznych rodziców. W poniedziałek, 30 maja br., rodzice zastępczy mają swoje szczególne święto.

Opiekunowie zastępczy, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka i specjaliści gdańskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie pracujący z dziećmi i rodzinami, wspólnie i uroczyście obchodzili Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Spotkanie odbyło się w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta.

Sens życia i wewnętrzna satysfakcja

Za dziesięć lat pracy pełnych miłości, pasji i zaangażowania na rzecz dzieci przebywających w pieczy zastępczej uhonorowano trzy rodziny. Podziękowania otrzymali:

  • Justyna Browarczyk i Wojciech Browarczyk, którzy prowadzą rodzinę zastępczą zawodową,
  • Anna Czekierda i Mirosław Czekierda, prowadzący rodzinny dom dziecka,
  • Małgorzata Górnowicz i Ryszard Górnowicz, prowadzący rodzinny dom dziecka.

Pamiątkowe tabliczki i upominki wręczyła wyróżnionym Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. Drobne pamiątki otrzymali również inni uczestnicy wydarzenia.

- Jesteście niezwykle ważni dla nas, dla całej społeczności – powiedziała Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska. – Ale jesteście ważni szczególnie dla dzieci, o które się troszczycie, którym stworzyliście dom i zastępujecie rodziców biologicznych. Bardzo Wam dziękuję za tę otwartość na dziecięce potrzeby, za trud i opiekę, którą zapewniacie najmłodszym. Proszę Was, pamiętajcie również o sobie, dbajcie o siebie, miejcie poczucie spełnienia, bo Wasza praca jest niezwykła.

Za współpracę podziękowała wszystkim zastępczym opiekunom także Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka gdańskiego MOPR.

- Rodzicielstwo wywraca życie do góry nogami – powiedziała dyrektorka MOPR. – Tym bardziej dziękuję Wam, że tak wspaniale sobie radzicie, że tak konsekwentnie realizujecie swoje rodzicielstwo. To budzi nadzieję, że więcej osób podejmie wyzwanie i zechce stworzyć dzieciom bezpieczny dom.

Do tworzenia rodzin zastępczych namawiała podczas wydarzenia m.in. uhonorowana Małgorzata Górnowicz, apelując: „Chodźcie naszą drogą, uwierzcie w siebie, drzwi w MOPR są zawsze otwarte dla ludzi, którzy chcą pomagać dzieciom”.

Podczas poniedziałkowego spotkania zastępczy rodzice mieli okazję lepiej się poznać, podzielić doświadczeniami dotyczącymi opieki nad dziećmi. Obecni powitali też nowych zastępczych opiekunów, którzy dołączyli do wspaniałego grona. Także oni starają się zapewnić gdańskim dzieciom z dużym bagażem smutnych doświadczeń właściwą opiekę, bezpieczeństwo, ciepły dom i miłość. Jedni i drudzy podkreślają, że zadanie nie jest łatwe, jednak daje im wewnętrzną satysfakcję i nadaje ich życiu sens.

Troska i szacunek

Obecnie w 364 rodzinach zastępczych (w tym 15 rodzinnych domów dziecka) przebywa łącznie ponad 610 gdańskich dzieci. Opiekunowie zastępczy tworzą najmłodszym rodzinne warunki życia. Dbają o dziecięce potrzeby: bytowe, emocjonalne i społeczne. Darzą dzieci szacunkiem, troską i miłością.

Gdański MOPR zaprasza do współpracy osoby, które chcą założyć rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka. Szczegółowymi informacjami służą zainteresowanym specjaliści Wydziału Pieczy Zastępczej MOPR, przy ul. Leczkowa 1A w Gdańsku, tel.: 58 347 82 77 lub 58 347 82 78 (w dni powszednie, w godz. pracy Ośrodka), także email: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki