Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w Trójmieście! (ZDJĘCIA, WIDEO)

Agata Cymanowska, kg
Parada Niepodległości w Gdyni
Parada Niepodległości w Gdyni Tomasz Bołt
Chciałbym, żeby tę paradę zobaczył prezydent Sarkozy i żeby coś podobnego zorganizował we Francji - mówił w czwartek Jean Michel Jarre, znany francuski muzyk, po zakończeniu ósmej już gdańskiej Parady Niepodległości - największej patriotycznej manifestacji w kraju, odbywającej się 11 listopada.

Parada Niepodległości z Jeanem Michelem Jarrem w Gdańsku

Jarre, który wygłosił przemówienie podczas uroczystości, nie krył, że jest pod wrażeniem samej parady, którą w 92 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowało stowarzyszenie SUM, ale i tego, że przyszło na nią tylu ludzi - kilkanaście tysięcy osób.

- Co roku jest coraz ciekawiej, bo przyjeżdża więcej różnych grup rekonstrukcyjnych - mówi Sylwia Iwaniuk, która od czterech lat uczestniczy w gdańskiej paradzie razem z mężem Radkiem i córką Zosią. - Zawsze zobaczymy coś nowego, zawsze coś nas zaskoczy.

Do udziału w gdańskiej paradzie zarejestrowało się ponad 130 stowarzyszeń, klubów, partii politycznych, a nawet grup sąsiedzkich, ale przyjechało jeszcze więcej. Licznie stawili się rekonstruktorzy historycznych formacji militarnych, m.in. słynna Chorągiew Husarska Marszałka Województwa Pomorskiego z Gniewa oraz 18 Pułk Ułanów Pomorskich czy oddział nawiązujący do sił zbrojnych II RP - Samodzielna Grupa Odtworzeniowa Pomorze, który zaprezentował m.in. samochód pancerny wz. 34, jaki znajdował się na wyposażeniu tej formacji.

- Patriotyzm XXI wieku to patriotyzm obywatelski - podkreślał Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, który cieszył się, że parada każdego roku przyciąga tłumy.

- O niepodległość musimy walczyć każdego dnia od nowa, tak, jak musimy walczyć o miłość wzajemną - dodawała Danuta Wałęsowa, która również uczestniczyła w paradzie, podobnie jak Tomasz Arabski, minister w kancelarii premiera.

Parada rozpoczęła się na Targu Rybnym i przeszła pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym, gdzie odśpiewano hymn narodowy.

O godz. 12 odbyła się msza św. w intencji ojczyzny koncelebrowana w bazylice Mariackiej przez ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia.

Duchowny nawiązał do wydarzeń sprzed 92 lat, wspominając też bohaterów tamtych dni. Mówił też o dziedzictwie 11 listopada.

- W tym dniu zwracamy spojrzenie ku wspólnocie polskiego narodu. Ku temu, co tworzy naszą narodową tożsamość - katolickiej wierze, historii, kulturze, znakom i symbolom tradycji, które wiążą węzłem wspólnoty naród - mówił abp Sławoj Leszek Głódź.

Duchowny odniósł się też do wydarzeń z 10 kwietnia, a także tych sprzed kilku tygodni - dotyczących sporu o krzyż przed Pałacem Prezydenckim.

- Nie sposób przysypać pyłem zapomnienia tego, co jest pragnieniem tylu polskich serc, co stanowi powinność wobec tysięcy obywateli ojczyzny. Nikt nie przypuszczał, że sprawa upamiętnienia w sercu stolicy ofiar tragedii stanie się tak wielkim problemem, wciąż niepodjętym - mówił.

Wojewódzkie uroczystości Święta Niepodległości rozpoczęły się rano na placu przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego we Wrzeszczu.
W Gdyni - parada i jesienny bieg

W Gdyni rocznicę odzyskania niepodległości w centrum miasta świętowało kilka tysięcy mieszkańców. Ulicami przeszła tradycyjna Gdyńska Parada Niepodległości. Wiwatujący tłum, zgromadzony wzdłuż ul. 10 Lutego i skweru Kościuszki, gorąco pozdrawiał prowadzących pochód aktorów amatorów, przebranych za marszałka Józefa Piłsudskiego, budowniczego gdyńskiego portu Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz wielkiego pisarza Stanisława Żeromskiego. Tuż za nimi maszerowały orkiestry, grupy teatralne i rekonstrukcji historycznej, nawiązujące do historycznych momentów z lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Wielki zachwyt wzbudzały samochody i motocykle z tamtego okresu, wypożyczone z Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji.

W wielobarwnej paradzie, która zakończyła się składaniem kwiatów pod Płytą Marynarza Polskiego na skwerze Kościuszki, brali udział także m.in. harcerze, kombatanci, delegaci szkół oraz kibice gdyńskich drużyn sportowych.

Na sportowo można było świętować podczas XIII Jesiennego Biegu Niepodległości "Dziennika Bałtyckiego" i Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

CZYTAJ WIĘCEJ:Rekordowa frekwencja podczas XIII Jesiennego Biegu Niepodległości

O godz. 15 odbyła się uroczystość nadania tarasowi spacerowemu znajdującemu się poniżej szczytu Kamiennej Góry nazwy Parku Marii i Lecha Kaczyńskich.

Sopot - Trzy Dęby Katyńskie

W Sopocie już w środę odbyła się miejska uroczystość z okazji Święta Niepodległości. Posadzone zostały Dęby Katyńskie w ramach akcji "Katyń - ocalić od zapomnienia".

CZYTAJ WIĘCEJ: Uczniowie posadzili Trzy Dęby Katyńskie

W czwartek o godz. 18 rozpoczęła się uroczysta msza św. w kościele św. Jerzego. Po mszy, pod pomnikiem Martyrologii Mieszkańców Sopotu przy Urzędzie Miasta, zostaną złożone kwiaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki