reklama

Święto Niepodległości na Pomorzu. Uroczyste obchody, parady i imprezy w całym regionie

MROZaktualizowano 
101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świętowana w całym regionie. Ulicami miast przejdą uroczyste parady.

Gdańsk

11 listopada ulicami Gdańska po raz siedemnasty przejdzie uroczysta Parada Niepodległości. To najstarsza tego typu parada miejska w Polsce. Od 2003 roku organizuje je Stowarzyszenie SUM. Ma różnorodny charakter. Widać w niej żołnierzy, harcerzy, uczniów, rekonstruktorów historycznych, organizacji pozarządowych, hodowców gołębi pocztowych, kierowców w zabytkowych samochodach.

Orszak Parady Niepodległości rozpocznie ustawianie się w poniedziałek 0 8:30 na Podwalu Staromiejskim. Przemarsz wyruszy o 9:30 na Długi Targ. Na końcu trasy przemarszu o 11:15 zostanie odśpiewany hymn narodowy, a po nim pieśni patriotyczne. O 11:30 rozpocznie się koncert carillonowy w wykonaniu Moniki Kazimierczak z Muzeum Gdańska.

Sopot

Kolorowa, patriotyczna, rowerowa kolumna ruszy ulicami miasta o godz. 11.00 i zmierzać będzie na pl. Zdrojowym przy molo. Po jej przyjeździe odbędzie się festyn rodzinny, podczas którego na wszystkich czekać będzie prezentacja zabytkowych wozów strażackich, pokaz pierwszej pomocy oraz warsztaty plastyczne dla dzieci. Atrakcje przewidziane są do godz. 13.30.

Gdynia

Głównym punktem 101. Gdyńskich Urodzin Niepodległej będą: międzypokoleniowa Wielka Parada oraz oficjalne uroczystości pod pomnikiem Polski Morskiej. - Zaczniemy w piątek od wyjątkowego wydarzenia w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1). O godz. 14.00 odbędzie się tam projekcja filmu o Gdyni z 1925 roku pt. “Dawno temu nad Bałtykiem”. Pokazuje on, jeszcze wtedy wieś, w wakacyjnym wydaniu. Filmowe kadry odwzorowują ówczesną nadbałtycką rzeczywistość, utrwalaną na zdjęciach i pocztówkach także przez gdyńskiego fotografa Romana Morawskiego - podają gdyńscy urzędnicy. - W sobotę coś dla siebie znajdą melomani, a także miłośnicy ciekawostek o Gdyni. Nie zabraknie też wojskowego akcentu z udziałem Marynarki Wojennej.

Wejherowo

Ulicami Wejherowa oraz Rumi przejdzie wielka parada niepodległościowa. W Wejherowie obchody rozpocznie o godz. 10 Niepodległościowy Marsz Nordic Walking, który wyruszy sprzed wejherowskiego Ratusza. Po mszy św. o godz. 11 w kościele pw. Trójcy Świętej odprawionej w intencji Ojczyzny, w samo południe wykonane zostanie na Placu Jakuba Wejhera pamiątkowe zdjęcie i wspólnie odśpiewamy Hymn Polski.Głównym punktem uroczystości będzie biało-czerwona parada niepodległościowa, która wyruszy sprzed wejherowskiego ratusza do Parku Miejskiego w Wejherowie, gdzie ok. 13:00 rozpocznie się wspólne świętowanie.

Tczew

W Tczewie świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości rozpocznie się o godz. 12.00 na pl. Św. Grzegorza. Późńiej odbędzie się msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. Ok. godz. 13.30 - przemarsz w kierunku pl. Piłsudskiego, złożenie kwiatów pod obeliskiem marsz. J. Piłsudskiego. Od godz. 14.00 uroczystości przy pomniku “Ku chwale poległym w obronie Ojczyzny”. Pół godziny później rozpocznie się festyn na pl. Hallera.

Nowy Dwór Gdański

Świętowanie rozpocznie się o godz. 10:00 coroczną mszą świętą w intencji ojczyzny i miasta Nowy Dwór Gdański w Kościele Przemienienia Pańskiego. Następnie, w wspólnym przemarszu mieszkańcy wyruszą pod pomnik w hołdzie poległym i pomordowanym za wolną i niepodległą ojczyznę (skwer między ulicami Wejhera i Sikorskiego), gdzie odśpiewany zostanie hymn, a delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem.

Kartuzy

O 9:10 nastąpi przemarsz pocztów sztandarowych i Orkiestry OSP do kartuskiej kolegiaty. O godz. 9:30 odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie o godz. 10:45 rozpoczną się uroczystości przed pomnikiem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. W programie okolicznościowa modlitwa, wystąpienie starosty kartuskiego, składanie kwiatów. O godz. 11:30 na Rynku w Kartuzach odbędzie się koncert Orkiestry OSP i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z RZPiT Kaszuby.

Człuchów

Obchody rozpocznie o godz. 8:00 msza święta w kościele pw. św. Jakuba Apostoła z udziałem pocztów sztandarowych. Potem wszyscy przemaszerują pod pomnik, gdzie złożone zostaną wiązanki kwiatów oraz wygłoszone okolicznościowe przemówienia.

Pelplin

Uroczystości rozpoczną się na cmentarzu parafialnym o godz. 9:30. Biorący udział w wydarzeni złożą wiązanki na grobie pierwszego wojewody pomorskiego Stefana Łaszewskiego. O godz. 11:40 w Miejskim Ośrodku Kultury koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu dzieci i młodzieży z przedszkoli i szkół gminnych.

Gniew

W Gniewie z okazji święta czeka parada. O 18:00 spod kościoła św. Mikołaja ruszy Gniewska Parada Niepodległości z pochodniami pod przewodnictwem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Około godz. 18:30 Finał Gniewskiego Święta Niepodległości na dziedzińcu zamkowym.

Cedry Wielkie
11 listopada to też święto Marcinów. Dlatego po mszy św. w kościele pw. Św. Aniołów Stróżów o godz. 10.00, przemarszu do Parku 100-lecia Odzyskania Niepodległości, zapraszają do Hali Sportowej na sportowe świętowanie i słodki poczęstunek. Na każdego, kto przyjdzie świętować, czekać będą rogale świętomarcińskie.

Czarne

O 8:30 wyruszy XL Rajd Pieszy „Szlakami Wal Męczeństwa” (Klub 52 BREM w Czarnem), o godz. 10 rozpocznie się Ogólnopolski Turniej Tenisa Stołowego (Zespół Szkół w Czarnem). Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych oraz kompanii honorowej WP rozpocznie się o 11:00, potem przemarsz na ul. Moniuszki gdzie odbędzie się uroczysty capstrzyk – Apel pamięci oraz złożenie zniczy i kwiatów przy Pomniku Czołg T-34 „Ku pamięci poległych walczących o Czarne”. Będzie także coś dla ciała - barszcz i pierogi niepodległościowe.

Przechlewo

Do udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości gmina nie tylko mieszkańców, ale także ich gości. Uroczystości rozpoczną się 11 listopada o godzinie 11.00. Zainauguruje je msza święta, która zostanie odprawiona w kościele p.w. św. Anny w Przechlewie. Po mszy, przed pomnikiem „Za Naszą i Waszą Wolność” odbędzie się okolicznościowa akademia. Tam też delegacje złożą wiązanki kwiatów.

Rzeczenica

Święto rozpocznie msza św. w intencji ojczyzny o 16:00 w kościele w Rzeczenicy, o 16:45 odbędzie się złożenie kwiatów i zniczy pod Pietą, upamiętniającą ofiary I wojny światowej. Na 17:00 zaplanowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku w ogrodzie parafialnym.

Debrzno

Gmina zaprasza na obchody Święta Niepodległości i jednocześnie 665-lecie nadania praw miejskich. Uroczystość rozpocznie o godz. 11.30 złożenie kwiatów pod pomnikiem „Pamięci pokoleń”, o godz. 12.00 w sali kawiarnianej CKST odbędzie się zaś uroczystość historyczno-patriotyczna, a ubarwią ją występy zespołu Gronowianki, dzieci ze szkoły podstawowej oraz chóru Ballada.

Święto Niepodległości 2019 w Trójmieście i na Pomorzu. Jak b...

Expose premiera - orto najważniejsze obietnice Morawieckiego

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie