Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości 2017 w Trójmieście. Wielka parada, koncert i zabytkowe samochody [PROGRAM]

EA/ab
Parada Niepodległości 2016 w Gdańsku
Parada Niepodległości 2016 w Gdańsku Karolina Misztal
Święto Niepodległości 2017 w Trójmieście, 11 listopada, tak jak na całym Pomorzu, świętowane będzie uroczyście. W Gdańsku i Gdyni odbędą się barwne parady, a w Sopocie - przejazd samochodów zabytkowych i rowerów oraz wspólne wysyłanie "Światełka dla Polski".

Święto Niepodległości 2017 w Gdańsku

Jubileuszową, XV. Paradę Niepodległości w Gdańsku rozpocznie wystąpienie Marszałka Józefa Piłsudskiego. Do przybyłych na ul. Podwale Staromiejskie, przemówi aktor Florian Staniewski. Patriotyczna kolumna wyruszy o godz. 10 ulicami: Podmłyńską - Wielkie Młyny - Rajską - Jana Heweliusza - Korzenną - Kowalską pod pomnik króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym.

Parada Niepodległości 2017 w Gdańsku
Początek o godz. 9 przy ulicy Podwale Staromiejskie. O godzinie 10 rozpocznie się przejście Parady ulicami: Podmłyńską – Wielkie Młyny – Rajską – Jana Heweliusza – Korzenną – Kowalską pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam też, około godziny 11:15 nastąpi część finalna wydarzenia. Zakończenie uroczystości na Targu Drzewnym przewidujemy na godzinę 11.45. Bezpośrednio po zakończeniu części oficjalnej na Targu Węglowym zapraszamy do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Do dyspozycji uczestników będą pamiątkowe śpiewniki.

Dla zgromadzonych przygotowano prezentacje działalności spółek miejskich, pokaz awionetki gdańskiego Aeroklubu, pokaz działań straży miejskiej, a także wielka biało-czerwona flaga. Dla uczestników parady zostanie przygotowana biała tablica, na której każdy będzie mógł złożyć swój podpis czy odrysować dłoń. W ten sposób powstanie unikatowa flaga, której dolna czerwona część będzie złożona z podpisów i odcisków dłoni.

Dla uczestników parady przygotowane zostały tematyczne pamiątki: biało-czerwone szaliki polarowe, balony, śpiewniki, a także specjalnie na tą okazję wykonane przez seniorki z Klubu Seniora Motława szaliki i kokardy narodowe.

Na Targu Węglowym będzie można zobaczyć także pojazdy i specjalistyczny sprzęt m.in. Staży Miejskiej.
- W tym roku seniorzy z Klubu Seniora Motława-Śródmieście przygotują kilkaset wykonanych na drutach szalików, a także kokard z biało-czerwonej wstążki, które będą rozdawane przybyłym przez harcerzy. Dla młodszych uczestników nie zabraknie okolicznościowych balonów - mówią organizatorzy. - Na trasie ustawimy 2-3 duże ścianki z otworem na twarz, do których jako wzorzec wykorzystano plakaty z okresu II Rzeczypospolitej. Jest to bardzo ciekawa forma edukacji i zabawy również dla dorosłych, ciesząca się rosnącą popularnością.

Jak co roku, poza barwną paradą, organizatorzy planują też liczne imprezy towarzyszące. Tym razem będzie to „Wieczór Niepodległości” - możliwość spędzenia wieczorów 10 i 11 listopada w gronie znajomych, w kilkudziesięciu gdańskich lokalach oznaczonych barwami biało- czerwonymi, serwujących “dania narodowe w specjalnych cenach.”

Dodatkowo, Gdański Klub Imprez na Orientację Bezdroża i Bractwo Przygody Almanak zapraszają na towarzyszącą paradzie grę miejską pt. „Z mapą po Gdańsku w Święto Niepodległości”. Dla chętnych przygotowane zostaną trzy warianty tras.

Parada Niepodległości w Gdańsku - tak było rok temu:

Autor: Szymon Szewczyk

Msza św. za Ojczyznę
W samo południe w Bazylice Mariackiej odprawiona zostanie uroczysta msza św. Za Ojczyznę. Wcześniej, o 9 msza w tej samej intencji odbędzie się w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela w Gdańsku-Żabiance. Po mszy zapraszamy na uroczysty koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Capelli Gedanensis pod batutą Romualda Szyszki.

Kucie orła białego
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otwiera w Święto Niepodległości Kuźnię Wodną w Oliwie. W godzinach 15:00 do 20:00 muzealnicy wraz z lokalnymi miłośnikami historii przygotowali atrakcje edukacyjne. Największą z nich będą kucie Orła Białego w koronie ze stali oraz udział grupy rekonstrukcyjnej Legio XXI Rapax.

– 11 listopada będziemy wraz z kowalami Leszkiem Supińskim i Bartoszem Nawackim symbolicznie wykuwać naszą wolność – czyli Orła Białego w koronie. Pokazy kucia swobodnego uatrakcyjni Remigiusz Pacer, który będzie wytapiał bułat – czyli stop stali używany do produkcji krzywych, orientalnych szabli używanych także przez polskie wojsko w nowożytnej Polsce, czyli w czasach, kiedy przedrozbiorowa Rzeczpospolita była u szczytu swej potęgi. Pod okiem Jacka Ileckiego z oliwskiej pracowni Manufaktura Mansarda, będzie można także nauczyć się wyrabiania ceramiki na kole garncarskim – mówi Lech Trawicki z MHMG, organizator pokazów.

Dodatkowo, Gdański Klub Imprez na Orientację Bezdroża i Bractwo Przygody Almanak zapraszają na towarzyszącą paradzie grę miejską pt. „Z mapą po Gdańsku w Święto Niepodległości”. Dla chętnych przygotowane zostaną trzy warianty tras.

11 listopada w Muzeum II Wojny Światowej
Na placu wokół Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ( pl. W. Bartoszewskiego ) odbędą się:
14:00 – 16:15 Prezentacje grup rekonstrukcyjnych nawiązujących do tradycji Wojska Polskiego w okresie międzywojennym
16:25 – 16:45 Pokaz salwy armatniej
17:00 – 17:30 Defilada grup rekonstrukcyjnych
17:45 – Salwa honorowa
Wstęp bezpłatny

Poniedziałkowa uroczystość przy pomniku Piłsudskiego w Gdańsku

Uroczystość przy pomniku marszałka Piłsudskiego w Gdańsku, 10 listopada 2017

Święto Niepodległości 2017 w Gdańsku. Uroczystość przy pomni...

Utrudnienia w ruchu 11 listopada
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku informuje o utrudnieniach w ruchu drogowym w dniu 11.11.2017 roku w związku z obchodami Święta Niepodległości:
– w godzinach 8:00–14:00 odbędzie się zgromadzenie publiczne XV Parada Niepodległości w Gdańsku. Trasa przemarszu obejmować będzie ulice: Stolarska, Igielnicka, Podwale Staromiejskie, Grodzka, Lawendowa, Podmłyńska, Wielkie Młyny Rajska, Jana Heweliusza, Korzenna, Kowalska, Targ Drzewny (rondo wokół pomnika Jana III Sobieskiego), Targ Węglowy.
– w godzinach 8:00–10:00 odbędzie się zgromadzenie publiczne Siedlecka Parada Niepodległości, której trasa przemarszu rozpocznie się od ulicy Starodworskiej, dalej przejdzie ścieżką rowerową i chodnikiem wzdłuż ulic: Kartuska, Nowe Ogrody, Hucisko, Targ Drzewny do pomnika Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym i dołączy do XV Parady Niepodległości.
– w godzinach 14:00–18:15 odbędzie się zgromadzenie publiczne przy Muzeum II Wojny Światowej. Trasa przejścia obejmować będzie: ulicę przed wjazdem do garażu podziemnego Muzeum, skrzyżowanie ulic Stara Stocznia, Stępkarska oraz ciąg ulicy Stara Stocznia do rejony bramy przy budynku administracyjnym.
Nad bezpieczeństwem będą czuwać funkcjonariusze policji i Straż Miejska w Gdańsku. Prosimy o bezwzględne stosowanie się do ich poleceń.
Funkcjonowanie linii 100 rozpocznie się o godz. 14:00. W przypadku innych zmian w komunikacji miejskiej informacje będą publikowane na stronie ZTM Gdańsk .
Tego dnia komunikacja miejska ZTM Gdańsk będzie funkcjonować wg świąteczno-niedzielnych rozkładów jazdy.
W związku z Paradą Niepodległości na trasie: Podwale Staromiejskie – Podmłyńska – Rajska – Heweliusza – Korzenna – Kowalska – Targ Drzewny i brakiem możliwości organizacji zastępczej trasy linii 100, funkcjonowanie tej linii w tym dniu rozpocznie się dopiero o godz. 14.

Święto Niepodległości 2017 w Gdyni

Podniosłych obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nie zabraknie również w Gdyni. Tradycyjna, biało-czerwona parada wyruszy, o godz. 12, z placu Gdynian Wysiedlonych. Następnie przejdzie ulicami: Starowiejską, 3 Maja i 10 Lutego, aż do Skweru Kościuszki. Tam, pod płytą pomnika Marynarza Polskiego, ok. godz. 13 odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, dowództwa Marynarki Wojennej i delegacji organizacji społecznych.

Parada Niepodległości 2017 w Gdyni
Parada Niepodległości 2017 w Gdyni mat.prasowe

Bandera na okrętach Marynarki Wojennej
Święto Niepodległości w Gdyni rozpocznie się w sobotę, 11 listopada, o godz. 8.00 w Porcie Wojennym, gdzie zostanie podniesiona wielka gala banderowa na okrętach Marynarki Wojennej.

Potem na uroczystości zaprasza Stowarzyszenie Gdynian Wysiedlonych oraz ksiądz prałat doktor Sławomir Desowski. O godz. 9.00, w kościele pw. św. Andrzeja Boboli na Obłużu (przy pl. Św. Andrzeja 1), odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny. O godz. 10.00, jej uczestnicy przejdą spod pomnik Pamięci Rozstrzelanych Harcerzy i złożą kwiaty, aby uczcić pamięć 11 harcerzy rozstrzelanych przez niemieckiego okupanta 11 listopada 1939 roku. W uroczystości wezmą udział również Ochotnicza Straż Pożarna i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy PKM Gdynia oraz poczty sztandarowe.

Msza święta w intencji Ojczyzny
Uroczyste obchody Święta Niepodległości w gdyńskim Śródmieściu rozpoczną się, o godz. 10.00, od mszy świętej w intencji Ojczyzny, która odbędzie się w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski (ul. Armii Krajowej 26).

Bieg Niepodległości 2017 w Gdyni
Z okazji święta 11 listopada odbędzie się Marsz Niepodległości – nordic walking oraz Bieg Niepodległości. Główny wyścig biegu rozpocznie się o godz. 15.00. Zawodnicy będą rywalizować na dystansie 10 km. Startują na wysokości okrętu ORP „Błyskawica”. Dalej pobiegną: skwerem Kościuszki, aleją Jana Pawła II, ulicą Waszyngtona, św. Piotra, Tadeusza Wendy, Bernarda Chrzanowskiego, Polską, Janka Wiśniewskiego na Plac Kaszubski i potem ulicą Świętojańską, Piłsudskiego na bulwar Nadmorski i z powrotem na skwer Kościuszki, gdzie zlokalizowana jest meta.

- Natomiast między godz. 13 a godz. 16, na parkingu przy ul. Waszyngtona, wszyscy chętni będą mogli zobaczyć zabytkowe samochody. Tego dnia otwarte będą też muzea, m. in. Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Marynarki Wojennej - mówią gdyńscy urzędnicy.

Dla dzieci i nie tylko
Nie zapomniano też o najmłodszych. Między godz. 10 a godz. 14 w InfoBoksie dzieci będą mogły samodzielnie przygotować ozdoby niepodległościowe. Animatorki pokażą, jak wykonać flagi, kotyliony oraz wiatraczki w biało-czerwonych barwach.

Natomiast, między godz. 13.00 a godz. 16.00, na parkingu przy ul. Waszyngtona, obok budynku Gdynia Waterfront, miłośnicy motoryzacji będą mogli zobaczyć zabytkowe samochody.

Wszyscy chętni będą mogli również odwiedzić muzea. Z okazji Dnia Niepodległości będzie można zajrzeć do Muzeum Marynarki Wojennej (od godz. 9.00 do godz. 16.00), Muzeum Miasta Gdyni (od godz. 10.00 do godz. 17.00), Muzeum Emigracji (od godz. 10.00 do godz. 18.00), a także wejść na okręt-muzeum ORP „Błyskawica” (w godz. 10.00-11.30 i 14.00-16.00). W Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) będzie można za darmo zwiedzić Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego. Muzeum Emigracji zaprasza do zwiedzania wystawy stałej i wystawy „Polacy w kanadyjskiej mozaice. 150 lat historii”. Wejście na wystawy będzie tego dnia bezpłatne. Natomiast Muzeum Miasta Gdyni, o godz. 21.00, organizuje też nocny spacer historyczny po Śródmieściu w ramach uczczenia Dnia Niepodległości. Podczas spaceru uczestnicy zapoznają się z historią modernistycznego miasta z akcentami protestanckimi w tle.

Wspólnie śpiewanie
Około godz. 14.00, Rafał Ostrowski - aktor Teatru Muzycznego w Gdyni, przy akompaniamencie muzyków poprowadzi wspólne śpiewanie na placu Grunwaldzkim. Królować będą pieśni patriotyczne, ale także szlagiery, przy których bawiono się w okresie międzywojennym. Na placu Grunwaldzkim będzie też można zobaczyć wystawę „Demonstracja sztuki w mieście − Teatr Gdynia Główna”. A melomani mogą także udać się na popołudniowy koncert „Przywrócić pamięci − muzyka solowa i kameralna Szymona Laksa”. Odbędzie się on o godz. 17.00 w Szkole Muzycznej im. Z. Noskowskiego, przy ul. Biskupa Dominika 13A. Niepodległościowy koncert zagra też chór „Symfonia” – o godz. 16.00 w kościele pw. św. Jadwigi Królowej na Karwinach (ul. Korzenna 2). Wystąpią: chór „Symfonia”, chór „Cantamus Reginae” oraz orkiestra smyczkowa pod batutą Bogny Awiłło.

Parada niepodległości w Gdyni [10.11.2017]

Święto Niepodległości 2017 w Gdyni. Parada niepodległości w ...

Zmiany w organizacji ruchu
W związku z obchodami Dnia Niepodległości trzeba pamiętać o następujących zmianach w organizacji ruchu:
- w piątek, 10 listopada, odbędzie się „Capstrzyk Niepodległości”. W godz. od 16.30 do 18.45 wyłączone z ruchu zostaną ulice: skwer Kościuszki (od skrzyżowania z ul. Świętojańską do ul. Waszyngtona), Świętojańska (od skrzyżowania z al. Marszałka Piłsudskiego do ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego), al. Marszałka Piłsudskiego (pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Legionów i ul. Świętojańską) oraz ul. Bema (pomiędzy skrzyżowaniami z al. Marszałka Piłsudskiego i ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego).
- w sobotę, 11 listopada, ulicami miasta przejdzie „Gdyńska Parada Niepodległości”. Ruszy z placu Gdynian Wysiedlonych. Następnie przejdzie ulicami Starowiejską, 3 Maja i 10 lutego, aż do skweru Kościuszki.
W związku z powyższym od godz. 10.30 do godz. 14.30 sukcesywnie będą zamykane ulice na czas przejścia uczestników parady.
Od godz. 10.30 zamknięta będzie ul. Starowiejskiej (na odcinku od skrzyżowania z ul. Dworcową do skrzyżowania z ul. 3 Maja). Dodatkowo 11 listopada prawa strona ulicy objęta zostanie zakazem zatrzymywania się.
Od godz. 11.15 wyłączona będzie ul. Dworcowa (od skrzyżowania z ul. Wójta Radtkego). Natomiast w godz. od 11.50 do 14.30 stopniowo wyłączone z ruchu kołowego zostaną: ul. Podjazd, ul. 3 Maja (od skrzyżowania z ul. Wójta Radtkego do ul. Stefana Batorego), ul. 10 Lutego, skwer Kościuszki, ul. Burchardta i ul. Waszyngtona (od skweru Kościuszki do skrzyżowania z ul. Derdowskiego/Hryniewickiego). Ruch na poszczególnych ulicach i ich fragmentach przywracany będzie w miarę opuszczania jezdni przez uczestników parady i biorące w niej udział zabytkowe pojazdy.
- w sobotę, 11 listopada, odbędzie się też „Bieg Niepodległości”. Od godz. 14.00 do około godz. 17.30 zostaną wyłączone z ruchu następujące ulice: skwer Kościuszki, Jerzego Waszyngtona, św. Wojciecha, Portowa, plac Kaszubski, Tadeusza Wendy, Jana z Kolna, Janka Wiśniewskiego (jezdnia w kierunku do ul. Polskiej), Polska (jezdnia w kierunku do skrzyżowania z ulicą Bernarda Chrzanowskiego), Bernarda Chrzanowskiego, św. Piotra, Świętojańska (od skweru Kościuszki do al. Marsz. Piłsudskiego), al. Marsz. Piłsudskiego. Ruch na poszczególnych ulicach będzie sukcesywnie przywracany po opuszczeniu przez uczestników poszczególnych odcinków trasy biegu.
Dodatkowo w sobotę, 11 listopada, między godz. 6.00 a godz. 17.30 zamknięta dla ruchu będzie al. Jana Pawła II oraz część skweru Kościuszki. Plac na końcu al. Jana Pawła II (przy Akwarium Gdyńskim Morskiego Instytutu Rybackiego) niedostępny będzie od środy, 8 listopada, od godz. 8.00 do niedzieli, 12 listopada, do godz. 10.00. Ponadto niedostępny będzie także rejon parkingu na bulwarze Nadmorskim im. F. Nowowiejskiego od piątku, 10 listopada, od godz. 16.00 do soboty, 11 listopada, do godz. 17.30.

Święto Niepodległości 2017 w Sopocie

IV strażacki przejazd samochodów zabytkowych i rowerów oraz wspólne wysyłanie Światełka dla Polski uświetnią obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości w Sopocie. Zbiórka uczestników chętnych na rowerową paradę niepodległości nastąpi w sobotę, 11 listopada o godz. 12.45 w okolicy parkingu Opery Leśnej, za budynkiem straży pożarnej.

Rowerowa parada niepodległości
Zbiórka uczestników chętnych na sopocką, rowerową paradę niepodległości nastąpi w sobotę, 11 listopada o godz. 12.45 w okolicy parkingu Opery Leśnej, za budynkiem straży pożarnej. O godz. 13.30 zwarty peleton przyłączy się do przejazdu pojazdów zabytkowych organizowanego przez Straż Pożarną i wraz z nimi stworzy kolorową, patriotyczną kolumnę.

– To kolejny taki przejazd, na zeszłorocznym była spora frekwencja – komentuje Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Wierzę, że i tym razem wszyscy poczujemy niesamowity, radosny, patriotyczny nastrój.

Po przejeździe na wszystkich czekać będzie grochówka, prezentacja zabytkowych wozów strażackich, pokazy sprzętu strażackiego oraz pokaz pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych.

Dla rowerzystów biorących udział w paradzie, sopocki Oficer Rowerowy przygotował prezenty: patriotyczne biało-czerwone światełka, zaś dla osób najciekawiej wykorzystujących w stroju patriotyczne elementy przewidziane są ciekawe upominki.

Światełko dla Polski
Po paradzie i ciepłym posiłku na Placu Przyjaciół Sopotu zapraszamy do udziału w VII już edycji akcji „Światełko dla Polski”. Jest to akcja społeczna organizowana z okazji Święta Niepodległości, podczas której całe rodziny wysyłają do nieba białe i czerwone lampiony, do których przyczepią życzenia dla Polski. Jej celem jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego i wzmacnianie tożsamości narodowej u dzieci, przekazywanie wartości patriotycznych w niekonwencjonalny i atrakcyjny sposób oraz aktywizowanie całych rodzin poprzez wspólne spędzenie czasu.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.00 koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów sopockich szkół oraz Sopockiego Chóru Kameralnego Continuo. Występy zakończą się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego, ok. godz. 17.15, po nim nastąpi przejście na plażę w okolice Teatru Atelier, skąd lampiony zostaną wypuszczone w powietrze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki