Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości 2015 na Pomorzu. Jak świętowaliśmy 11 listopada? [ZDJĘCIA]

red./ M. Adamkowicz
Święto Niepodległości 2015 w Malborku
Święto Niepodległości 2015 w Malborku Paweł Sekida
Z okazji Święta Niepodległości w większości miast na Pomorzu odbywały się uroczyste imprezy, parady czy biegi. Największa odbyła się w Gdańsku. Wzięło w niej udział 20 tys. osób. Zobaczcie, jak świętują Pomorzanie!

Pod znakiem Orła Białego, który był w Gdańsku głównym motywem obchodów rocznicy odzyskania niepodległości, przeszła ulicami miasta tradycyjna parada. Wzięli w niej udział rekonstruktorzy historyczni, uczniowie szkół, samorządowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Przemarsz oglądało tysiące gdańszczan oraz gości, którzy - nierzadko specjalnie z tej okazji - przyjechali do Gdańska.

- W tym roku Parada Niepodległości odbyła się już po raz trzynasty - mówi Adam Hlebowicz, współorganizator imprezy. - Choć lata płyną, to niezmiennie wyróżnia się ona charakterem obywatelskim. Łączymy ludzi niezależnie od poglądów i barw politycznych. Pokazujemy, że Polacy potrafią się jednoczyć wokół spraw najważniejszych, takich jak ojczyzna.

Wyjątkowy klimat dnia świątecznego podkreślała muzyczna oprawa parady. Na ulicach śpiewano pieśni patriotyczne z towarzyszeniem zespołów chóralnych.

Parada Niepodległości w Gdańsku

Barwna Parada Niepodległości przeszła ulicami Gdańska [WIDEO,ZDJĘCIA]

Nieprzebrane tłumy mieszkańców pojawiły się wzdłuż trasy Gdyńskiej Międzypokoleniowej Wielkiej Parady Niepodległości. W kolorowym pochodzie w centrum Gdyni udział wzięły praktycznie wszystkie stowarzyszenia, instytucje, zrzeszenia oraz organizacje działające na terenie miasta. W sumie w paradzie maszerowało ponad tysiąc osób. W Kartuzach obchody Święta Niepodległości trwały dwa dni. We wtorkowe przedpołudnie na kartuskim Rynku ułożono herb z 25 tys. papierowych kwiatów, wieczorem mieszkańcy podziwiać mogli patriotyczne widowisko „Światło-Dźwięk”. W centrum miasta pojawiły się trzymetrowe postaci wielkich Polaków.

Parada Niepodległości ww Gdyni

Parada Niepodległości w Gdyni [ZDJĘCIA]

Sprawdź, jak świętowano na Pomorzu:

Najedź kursorem na mapę i sprawdź relację z wydarzeń w Twoim powiecie!


Brałeś udział w obchodach Święta Niepodległości na Pomorzu? Prześlij zdjęcia i wideo na adres [email protected]!

Starogard Gdański

Uroczystości w Starogardzie Gd. rozpoczęły się o godz. 9.30 przy Pomniku Niepodległości, a następnie w kościele św. Mateusza była odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny i mieszkańców Starogardu Gdańskiego. Wieczorem Teatr Kuźnia Bracka w kościele św. Katarzyny gra program przygotowany na tę okoliczność. W tym roku Kuźniacy spróbują spojrzeć na dar niepodległości z perspektywy młodych ludzi, a nawet dzieci, złożonej przez nich ofiary nie tylko z życia, ale także z utraconej młodości.

Czytaj więcej: Starogard. Święto Niepodległości [ZDJĘCIA]


Tczew

Od mszy św. za Ojczyznę rozpoczęły się obchody Narodowego Święta Niepodległości w Tczewie. Złożono też kwiaty pod tablicą poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

Obchody 97. rocznicy odzyskania niepodległości w Tczewie to nie tylko oficjalne uroczystości, które już się zakończyły, ale również festyn na pl. Hallera, który potrwa jeszcze do godz. 15.00.

- W programie występy artystyczne Przemka Radziszewskiego, Kociewsko-Kaszubskiej Orkiestry Dętej Torpeda, Tczewskiej Formacji Szantowej, przerywniki historyczne przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Dawny Tczew, warsztaty wykonywania kotylionów (Fabryka Sztuk), stoisko Koła Gospodyń Wiejskich, stoisko straży miejskiej, oraz poczęstunek na rozgrzewkę, czyli barszcz biały i czerwony - wymienia Małgorzata Mykowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Tczewie.

Czytaj więcej: Święto Niepodległości w Tczewie. Radość z wolnej Ojczyzny [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Wejherowo

Wejherowskie uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości rozpoczęły się marszem niepodległościowym Nordic Walking. Następnie odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny w Kolegiacie z udziałem m.in. asysty honorowej wojska. Kulminacyjnym punktem obchodów była biało-czerwona parada niepodległościowa. W Parku Miejskim odbył się koncert White Room.

Święto Niepodległości 2015 w Wejherowie [ZDJĘCIA]

Malbork

Malborskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się mszą świętą w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, której oprawę zapewnił Chór Mieszany Lutnia pod dyrekcją Bożeny Belcarz. Potem od ulicy Słowackiego rozpoczął się przemarsz, na trasie którego elementy inscenizacji historycznej przygotował Jazz Club Spiżarnia wraz z partnerami. Gazeciarze rozdawali "Kurjer Malborski", Drzymała stojący na wozie witał maszerujących, a ze schodów budynku poczty przy ul. 17 Marca do zgromadzonych przemówił Józef Piłsudski.

Nowy Dwór Gdański
Msza święta, marsz ulicami miasta, historyczne wykłady i mnóstwo biało-czerwonych barw. W Nowym Dworze Gdańskim tak obchodzono tegoroczne Święto Niepodległości.

Świętowaliśmy 11 Listopada w Nowym Dworze Gdańskim [ZDJĘCIA]

Brałeś udział w obchodach Święta Niepodległości na Pomorzu? Prześlij zdjęcia i wideo na adres [email protected]!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki