Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Morza 2018 w Gdyni. Uroczyste odsłonięcie Pomnika Polski Morskiej [zdjęcia, wideo]

Piotr Kallalas
Wielka Parada Morsko - Lotnicza, salut świąteczny z pokładu ORP Błyskawica i odsłonięcie Pomnika Polski Morskiej. To Gdynia obchodzi Święto Morza. W uroczystościach wziął udział Prezydent Andrzej Duda, a także Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, który podczas wystąpienia zapowiedział przenosiny Dowództwa Marynarki Wojennej do Gdyni.

Z racji stulecia powstania Marynarki Wojennej tegoroczne wydarzenia związane ze Świętem Morza miały wyjątkowy charakter. W niedzielę, 24 czerwca, mieszkańcy Gdyni mogli podziwiać Wielką Paradę Morsko – Lotniczą, podczas której na zatokę wypłynęły okręty należące do międzynarodowych sił zbrojnych, wśród nich okręt desantowy USS Oak Hill i chińska fregata FFG Binzhou.

Kulminacyjnym momentem obchodów Święta Morza było odsłonięcie Pomnika Polski Morskiej, jaki powstał na Skwerze Kościuszki. Podczas uroczystości rozbrzmiał salut świąteczny z pokładu ORP Błyskawica. Po przecięciu wstęgi miała miejsce symboliczna zmiana posterunku warty. Następnie głos zabrał prezydent Andrzej Duda, który podkreślił wielką potrzebę unowocześnienia Marynarki Wojennej.

- Mamy absolutnie szczerą wolę, aby zrealizować plan modernizacji polskiej Marynarki, abyście Państwo mieli wyposażenie nowoczesne, bezpieczne i abyście nie tylko swoim męstwem, ale i uzbrojeniem mogli bronić naszego bezpieczeństwa, wód terytorialnych RP i naszych granic. Jestem przekonany, że na 400-lecie Bitwy Oliwskiej polska marynarka pod względem infrastrukturalnym będzie wyglądała inaczej – podkreślił Andrzej Duda.

Z kolei z ust Mariusza Błaszczaka padła ważna dla Gdyni deklaracja, która była już zapowiadana przez poprzedniego Ministra Obrony Narodowej.
- Chciałbym zapewnić, że została podjęta decyzja, żeby dowództwo Marynarki Wojennej wróciło tam, gdzie jest jego miejsce, a więc do Gdyni – powiedział Mariusz Błaszczak.

Gdynia zyskała godne miejsce, przy którym będą się odbywać państwowe i miejskie uroczystości. Kontrowersje budził jednak oryginalny kształt konstrukcji pomnika, a także fakt, iż inwestycja wraz z zagospodarowaniem terenu pokryła niespełna 3 mln zł. Co ciekawe, sama bryła miała kosztować 500 tys. zł.

Uroczystości związane ze Świętem Morza rozpoczęły się już w czwartek, kiedy zorganizowano pierwsze wydarzenia towarzyszące, a wśród nich wmurowanie tablicy upamiętniającej przypłynięcie wycieczkowca Queen Elisabeth. Przez cały weekend na Alei Jana Pawła II miał miejsce „Jarmark Morski”, który zgromadził wystawców i rękodzielników. Na stoiskach pojawiły się elementy nie tylko związane z marynistycznym klimatem, można było skosztować lokalnych wyrobów, a także znaleźć ceramiczne ozdoby.

Zobacz paradę okrętów:

W sobotę prym obchodów Święta Morza przejęły nieco Cudawianki, które tradycyjnie otworzyły letni sezon koncertowy. Śródmiejska plaża wypełniła się miłośnikami muzyki, którzy jak co roku przywdziali barwne, kwiatowe wianki. Na scenie pojawił między innymi hip – hopowy duet Łona i Webber, a Mela Koteluk zaprezentowała utwory z płyty, która ma ukazać się jeszcze w tym roku. Tutaj jednak również można było natrafić na akcenty związane ze Świętem Morza. W przerwie między występami na zatoki wypłynęły rozświetlone jachty, które utworzyły regularny kordon podczas Żeglarskiej Parady Świętojańskiej.

Obchody Święta Morza są tradycją rozpoczętą w okresie międzywojennym i obecnie odbywają się w wielu nadmorskich miejscowościach. Do Gdyni wróciły w 2013 roku.

POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki