Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Lotnictwa Polskiego w Malborku. Minuta ciszy dla poległych na służbie

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Na wałach von Plauena przy malborskim zamku żołnierze 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego spotkali się, by uczcić Święto Lotnictwa Polskiego. Wśród gości, którzy towarzyszyli im, byli m.in. przedstawiciele służb mundurowych, władz samorządowych, a także dowódca włoskiego kontyngentu, który stacjonuje w Malborku.

W ciągu roku nie ma ważniejszego dnia dla lotników. W przeszłości data Święta Lotnictwa Polskiego kilka razy się zmieniała, ale od 1983 roku jest to 28 sierpnia na pamiątkę wyczynu kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury, którzy w 1932 r. zwyciężyli w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge.

Pierwszy lot polskiego samolotu bojowego odbył się natomiast w 1918 r. Przypomniał o tym podczas piątkowej uroczystości płk pil. Mariusz Wiączkowski, dowódca 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego, podczas piątkowej uroczystości w zamkowej scenerii.

- Zadania polskiego lotnictwa wojskowego to czasy chwały i cierpienia, które trwają 104 lata. Od czasu wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r., przez wojnę obronną w 1939 r. i bitwę o Anglię aż do ostatnich II wojny światowej polscy lotnicy walczyli z poświęceniem o wolną i niepodległą Polskę, demonstrując swoją odwagę oraz kunszt pilotażu. Dobrym przykładem jest patron naszej jednostki, as lotniczy z czasów II wojny, gen. bryg. Stanisław Skalski, mający największą liczbę zestrzeleń wśród polskich pilotów. Był jednym z siedmiu lotników polskich odznaczonych Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari. Mówili o nim „Latająca śmierć”, legendą stał się już za życia – przypomniał płk pil. Mariusz Wiączkowski.

W 2022 roku polskie lotnictwo wojskowe na ziemi malborskiej obchodzi 70-lecie istnienia. Dowódca bazy przypomniał nazwiska tych, „którzy poświęcili to, co najcenniejsze, służąc Ojczyźnie, wykonując zadania lotnicze w malborskich jednostkach”. Minutą ciszy uczczono 18 pilotów, którzy stracili życie na służbie.

Pułkownik Wiączkowski podziękował swoim podwładnym – żołnierzom i pracownikom resortu obrony (cywile) – za codzienną służbę i pracę. Podziękowania miały też postać medali i awansów. Najwyższy odznaczenie wręczone podczas uroczystości - Lotniczy Krzyż Zasługi nadany przez prezydenta RP - odebrał ppłk Andrzej Sikora, szef sztabu 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Podczas uroczystości poświęcona też została chorągiew Wojska Polskiego, którą dowódca bazy przekazał następnie pocztowi sztandarowemu. Obchody Święta Lotnictwa Polskiego uświetniła orkiestra wojskowa z Elbląga, która na koniec poprowadziła defiladę pododdziałów.

Żołnierzom podczas ich święta towarzyszyli licznie zgromadzeni goście: wojskowi, przedstawiciele innych służb mundurowych i cywile, w tym wojewoda pomorski Dariusz Drelich i władze samorządowe. Ale wśród nich był jeden szczególny gość – pułkownik Salvatore Florio, dowódca kontyngentu Włoskich Sił Powietrznych. Włosi od 1 sierpnia pełnią z podmalborskiego lotniska natowską misję enhanced Air Policing, czyli wzmocniony dyżur bojowy. Pułkownik Wiączkowski pogratulował włoskiemu oficerowi profesjonalizmu, z jakim jego podwładni wykonują swoje zadania w Polsce.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki