Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Konstytucji Trzeciego Maja na Pomorzu [LISTA WYDARZEŃ]

Przemek Zieliński/ red.
03.05.2016 gdanskobchody 225 rocznicy uchwalenia konstytucji iii maja pod pomnikiem krola jana iii sobieskiego w gdanskufot. przemyslaw swiderski / polska press / dziennik baltycki
03.05.2016 gdanskobchody 225 rocznicy uchwalenia konstytucji iii maja pod pomnikiem krola jana iii sobieskiego w gdanskufot. przemyslaw swiderski / polska press / dziennik baltycki Przemyslaw Swiderski
W tym roku wojewódzkie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja odbędą się w Pelplinie. A co przygotowano poza tym na Pomorzu na 3 maja?

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz burmistrz Patryk Demski zapraszają do Pelplina na obchody 226 rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji. Uroczystości rozpoczną się od mszy świętej w intencji Ojczyzny, która o godz. 10 zostanie odprawiona w bazylice katedralnej.

Wydarzenia na majówkę 2017 na Pomorzu

Dalsza część uroczystości odbędzie się pod pomnikiem na pl. Wolności, dokąd uczestnicy przemaszerują w asyście Kompanii Honorowej 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, 49 Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim, 7 Brygady Obrony Wybrzeża im. gen. bryg. Stanisława Grzmota-Skotnickie- go, Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Kompanii Reprezentacyjnej Wojewódzkiej Policji. Tutaj zaplanowano złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Malbork, podniesienie flagi państwowej RP, przemówienia, Apel Pamięci, salwę honorową, złożenie kwiatów, odegranie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego, a także przelot śmigłowców wojskowych.

Piknik Rodzinny w Pelplinie

Po uroczystościach oficjalnych, na Przystani Jana III Sobieskiego, rozpocznie się Piknik Rodzinny (od godz. 12.40). W programie m.in. koncert Wojskowej Orkiestry Dętej, Przemka Radziszewskiego i zespołu Banderola; prezentacja sprzętu wojskowego; piosenki żołnierskie w wykonaniu dzieci i młodzieży, wojskowa grochówka dla wszystkich; plac zabaw oraz animacje dla dzieci; stoiska z zabawkami oraz gastronomiczne. Zakończenie pikniku zaplanowano na godz. 17.

Z powodu uroczystości z utrudnieniami muszą się liczyć kierowcy. Zamknięte zostaną: droga nr 229 na odcinku od ronda Józefa Przygodzińskiego (tzw. małe rondo) do skrzyżowania z ul. Szpitalną (ul. Mestwina, pl. Mariacki, Przystań Jana III Sobieskiego, pl. Tumski i część ul. Starogardzkiej) oraz pl. Wolności z odcinkiem drogi od skrzyżowania z ul. Starogardzkiej do skrzyżowania ul. Podgórnej z ul. Stefańskiego. Na czas zamknięcia ulic obowiązywać będą objazdy drogami alternatywnymi: Szpitalną, Biskupa Dominika i Kościuszki oraz obwodnicą Pelplina (aleja Kociewska) i Sambora.

Oświadczenie Antoniego Szymańskiego o 3 maja

W rejonie ulic wyłączonych z ruchu, łącznie z pl. Wolności, pl. Mariackim, pl. Tumskim, al. Cystersów, Przystanią Jana III Sobieskiego, obowiązywać będzie całkowity zakaz parkowania pojazdów bez ważnych uprawnień do parkowania w strefie wyłączonej z ruchu. W związku z tym urząd prosi mieszkańców zamieszkujących w rejonie wyłączonych z ruchu ulic i placów oraz osoby korzystające z parkingów w rejonie wyłączonym z ruchu o niepozostawianie pojazdów na wskazanych wyżej ulicach i parkingach, w godzinach zamknięcia ruchu. Pozostawione pojazdy zostaną natychmiast odholowane na koszt właściciela pojazdu na parking strzeżony.

ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA - lista wydarzeń na Pomorzu

3 maja obchody z okazji 226 rocznicy uchwalenia konstytucji odbędą się m.in. w:

GDAŃSK

O godz. 11 zaplanowano uroczystość przy pomniku króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym. Następnie, o godz. 12, rozpocznie się okolicznościowa msza św. w bazylice Mariackiej.

Ponadto Garnizon Gdańsk zaprasza na Historyczną Zmianę Warty. O godz. 15 na placu pomiędzy Bramą Złotą a Wieżą Więzienną odbędzie się pokaz musztry XVIII-wiecznych żołnierzy garnizonu gdańskiego. Towarzyszyć im będą damy w strojach z epoki. Po pokazie odbędzie się przemarsz na przedproże Dworu Artusa przy Długim Targu, gdzie odczytany zostanie tekst dawnej przysięgi gdańszczan. Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą flag, koszulek, szalików itp. w barwach biało-czerwonych. Ostatnim akcentem wydarzenia będzie wykonanie wspólnej fotografii uczestników święta.

GDYNIA

W kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski (ul. Armii Krajowej) odprawiona zostanie o godz. 10 msza św. w intencji Ojczyzny, po której, o godz. 11.15, uczestnicy nabożeństwa przejdą ulicami Świętojańską, Żwirki i Wigury oraz Słowackiego pod pomnik Konstytucji 3 maja, gdzie o godz. 11.30 odbędą się uroczystości z okazji święta konstytucji.

SOPOT

Obchody rozpoczną się mszą św. w intencji Ojczyzny odprawioną o godz. 18 w kościele św. Jerzego. Następnie zaplanowano uroczysty przemarsz pod pomnik Armii Krajowej w Parku im. Sanitariuszki Inki, gdzie nastąpi złożenie wiązanek kwiatów.

KARTUZY

W programie m.in.: o godz. 9.15 przemarsz Orkiestry Dętej OSP Kartuzy i pocztów sztandarowych z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach przed Urząd Miejski (ul. gen. J. Hallera 1), następnie wymarsz pocztów i delegacji do kościoła pw. św. Kazimierza, gdzie o 9.45 odprawiona zostanie msza św., po której przewidziano przemarsz pod figurę Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej.

Kulminacyjnym momentem uroczystości będzie odsłonięcie tablicy upamiętniającej 66 Kaszubski Pułk Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dopełnieniem wydarzenia będzie, o godz. 11.30, koncert orkiestry OSP na Rynku oraz happening CIE pn. „Konstytucja 3 maja”. Z kolei w Mirachowie o 13.30 przewidziano zawody sportowo-pożarnicze Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Kartuzy.

KOŚCIERZYNA

Uroczystości rozpoczną się o godz. 12 przy pomniku Józefa Wybickiego. Pół godziny później odprawiona zostanie msza św. na pl. Jana Pawła II, zaś od godz. 15 do 18 w Centrum Kultury Kaszubskiej trwać będzie Piknik Rodzinny i Rodzicielstwa Zastępczego. Będzie strzelanie trzeciomajowe z Kurkowym Bractwem Strzeleckim, gry i zabawy z Kościerskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, jak również zabawa z zespołem 4 Asy.

LĘBORK

Uroczystości rozpocznie msza św., która o godz. 12 zostanie odprawiona w kościele NMP Królowej Polski. Następnie odbędzie się przemarsz ulicami miasta przed Obelisk Niepodległości, gdzie o godz. 13.20 zostaną złożone kwiaty oraz odbędzie się część artystyczna uroczystości w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3. Po części oficjalnej przewidziano festyn rodzinny w parku za starostwem powiatowym.

NOWY DWÓR GDAŃSKI

Obchody rozpocznie msza święta za Ojczyznę w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi. Początek o godzinie 11.00. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują pod pomnik Pomordowanych za Wolną i Niepodległą Ojczyznę (skwer Chopina), gdzie odbędzie się oficjalna część uroczystości rocznicowych (przemowy i złożenie kwiatów).

PRUSZCZ GDAŃSKI

Świętowanie rozpocznie się o godz. 12 od mszy św., która zostanie odprawiona w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Następnie przewidziano paradę - przemarsz z udziałem kompanii honorowej 49 Bazy Lotniczej, orkiestry OSP w Zielonce Pasłęckiej oraz rekonstruktorów na pl. Jana Pawła II, gdzie o godz. 13 zostaną złożone kwiaty, zaś kwadrans później uczestnicy przejdą do parku przy ul. Kossaka na piknik rodzinny, w którym przewidziano degustacje potraw oraz koncerty Męskiego Chóru Bel Canto i Orkiestry Miasta Pruszcz Gdański. Będą też stoiska historyczne. Festyn potrwa do godz. 16.

PRZYWIDZ

Obchody rozpoczną się od mszy św. odprawionej o godz. 10 w kościele Matki Bożej Różańca Świętego. Godzinę później odbędzie się akademia przy pomniku, a w południe rozpocznie się piknik na placu za GOK. W programie m.in. koncert zespołu Szymona Chylińskiego, do tego grill, poczęstunek dla dzieci oraz warsztaty na bulwarze.

SIERAKOWICE

Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.30 przy pomniku Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Przewidziano przemówienia, składanie kwiatów, wspólną modlitwę. Oprawa muzyczna - Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Sierakowice. Następnie odbędzie się przemarsz do Ołtarza Papieskiego, gdzie o godz. 13 odprawiona zostanie msza św. z kaszubską liturgią słowa. Oprawa muzyczna - Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice.

STĘŻYCA

O godz. 10.45 przy kościele spotkają się poczty sztandarowe, które stanowić będą oprawę mszy św. za Ojczyznę zaplanowanej na godz. 11. Natomiast w południe uczestnicy uroczystości przejdą pod figurę Matki Bożej.

SZTUM

Początek uroczystości o godz. 9.45 w kościele św. Anny, gdzie odprawiona zostanie msza św., następnie przemarsz pod pomnik Rodła, gdzie o godz. 11 przewidziano ciąg dalszy obchodów.

TCZEW

W programie obchodów Podwyższenia Krzyża Św., która rozpocznie się o godz. 12.30. Następnie będzie przemarsz na skwer Konstytucji 3 maja, gdzie o godz. 13.45 odbędą się uroczystości przed tablica pamiątkową. Po części oficjalnej zaplanowano Piknik Strażacki, w tym, o godz. 14.15, paradę wozów strażackich ulicami miasta (Sienkiewicza, 30 Stycznia, Obrońców Westerplatte, Jana z Kolna) na bulwar Nadwiślański. Podczas pikniku strażacy zaprezentują mieszkańcom swój sprzęt bojowy i pochwalą się umiejętnościami z zakresu działań gaśniczych i ratowniczych. Nie zabraknie również strażackiego poczęstunku oraz gier i zabaw dla najmłodszych. Oprawę muzyczną zapewni Strażacka Orkiestra Dęta.

W Świnoujściu powstała największa wisząca flaga narodowa

wideo: x-news

DZIEŃ FLAGI NA POMORZU - lista wydarzeń

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji przewidziano m.in.:

GDAŃSK

Forum Młodej Prawicy zachęca do stworzenia najdłuższej żywej flagi Polski. Okazja ku temu nadarzy się o godz. 10 na Długim Targu w Gdańsku przy Fontannie Neptuna.

- 2 maja 1945 roku żołnierze polscy umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Dla nas, ludzi młodych, polska flaga to bardzo ważny symbol, o który należy dbać. Jako stowarzyszenie Forum Młodej Prawicy chcemy wspólnie stworzyć najdłuższą żywą flagę w Gdańsku. Na czym to będzie polegać? Tego na razie nie chcę zdradzać. Zapraszam wszystkich zainteresowanych: spotkajmy się przy Fontannie Neptuna i wspólnie świętujmy - mówi Tyberiusz Kriger, prezes Forum Młodej Prawicy.

Każdy uczestnik wydarzenia otrzyma pamiątkową biało-czerwoną flagę, dzięki której będzie mógł pokazać swoje przywiązanie do Polski i narodowych barw.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zapowiada z kolei, że zarówno 2, jak i 3 maja, podświetlony zostanie pomnik Poległych Stoczniowców oraz wiadukty w ciągach ulic Uczniowskiej oraz Kościuszki. W taki sam sposób w nocy z 2 na 3 maja podświetlona zostanie Złota Brama. Iluminacja zabytku zostanie wykonana po raz pierwszy w takim charakterze.

Również po raz pierwszy 2 maja zostaną oświetlone flagi na masztach na Rondzie Granicznym Wolne Miasto Gdańsk - Rzeczpospolita (1920-1939) oraz rondzie Tadeusza Mazowieckiego.

GDYNIA

Uroczystości odbędą się o godz. 12 przy płycie pomnika Marynarza Polskiego, zaś o godz. 17 w kościele Marynarki Wojennej na Oksywiu (ul. Śmidowicza) odprawione zostanie, w honorowej asyście pocztu sztandarowego, nabożeństwo w intencji Ojczyzny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki