Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Chrztu Polski 2020. Noe święto państwowe 14.04.2020. Biało-czerwone flagi i refleksja nad historią. Czy jest to dzień wolny od pracy?

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Święto Chrztu Polski 2020. Noe święto państwowe 14.04.2020
Święto Chrztu Polski 2020. Noe święto państwowe 14.04.2020
Święto Chrztu Polski. 14 kwietnia 2020 roku wywieśmy narodową flagę - apeluje Jan Klawiter, inicjator święta. We wtorek po raz drugi będziemy obchodzić to jedno z najnowszych państwowych świąt.

Święto Chrztu Polski 2020. Wywieś flagę i dowiedz się więcej o tym wydarzeniu

My, współcześni, mamy dziś możliwość świętować Święto Chrztu Polski, święto narodzin naszego Państwa

- podkreśla Jan Klawiter, urodzony w Rumii naukowiec, działacz katolicki, przed laty zaangażowany w NSZZ ?Solidarność". Dodaje, że najlepszym sposobem świętowania będzie wywieszenie 14 kwietnia narodowej flagi i utrwalenie wiedzy nt. Chrztu Polski.

Klawiter, jako poseł poprzedniej kadencji (z ramienia Prawicy RP), wraz z grupą innych parlamentarzystów, w 2017 r. złożył poselski projekt ustawy o Święcie Chrztu Polski. Został on przyjęty na początku kwietnia 2019 r.

Święto Chrztu Polski 2020. Czy ten dzień jest dniem wolnym od pracy?

We wtorek, 14.04.2020 będziemy je obchodzić po raz drugi. Zaznaczmy, Święto Chrztu Polski ma charakter państwowy, ale nie jest dniem wolnym od pracy ani nauki.

Autorzy poselskiego projektu pisali w uzasadnieniu, że święto ma nie obciążać budżetów krajowych i samorządowych, a zachęcać Polaków do refleksji na temat historii naszego państwa i wywieszenia w tym dniu biało-czerwonych flag.

Zdaniem wielu historyków, to właśnie 14 kwietnia 966 r., w Wielką Sobotę, Mieszko I przyjął chrzest.

Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski, która rozpoczęła chrystianizację naszej Ojczyzny i dała początek naszej państwowości - mówi Jan Klawiter i przypomina cytat z książki "Pamięć i tożsamość" św. Jana Pawła II - Polska jako naród wychodzi wówczas z własnej dziejowej prehistorii, a zaczyna istnieć historycznie".

Jak obchodzono Millenium Chrztu Polski?

Klawiter przypomina, że uroczyste obchody Millenium Chrztu Polski miały miejsce w Gdańsku w dniach 28-29 maja 1966 r. Przybyły na nie Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński w swojej przemowie wspominał polskich księży-męczenników, zamordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych.

Nam, mieszkańcom tej nadmorskiej ziemi, chrzest przyniósł św. Wojciech - zaznacza Jan Klawiter. - Przybył on na tereny Pomorza, aby podejmować tu działalność misyjną. W świetle danych historycznych obecność św. Wojciecha na tych terenach, miała przyzwolenie i wsparcie króla Bolesława Chrobrego. Św. Wojciech w Wielką Sobotę 977 r. ochrzcił kilka tysięcy osób (od czasów starożytnych, chrztu udzielano w Wielką Sobotę).

Wydarzenia owe miał opisać mnich Jan Kanapariusz. W "Żywocie św. Wojciecha" po raz pierwszy zostało wymienione miasto Gdańsk, określone przez Jana Kanapariusza jako Gyddanyzc urbs. - Od chrztu Gdańska w 977 r. rozpoczynają się oficjalnie dzieje tego miasta - podkreśla Klawiter.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki