Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święcenie pokarmów w parafiach na Pomorzu 2021. W tym roku więcej okazji, obrzęd można też wykonać samodzielnie w domu [zdjęcia]

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Święcenie pokarmów w parafii św. Jadwigi Królowej w Gdańsku.
Święcenie pokarmów w parafii św. Jadwigi Królowej w Gdańsku. Przemysław Świderski
Ze względów sanitarnych wiele parafii w tym roku zorganizowało więcej okazji do poświęcenia pokarmów. W niektórych obrzęd przeprowadzany był przed kościołem. Duchowni przypominają, że każdy może samodzielnie poświęcić pokarm w domu.

Święcenie pokarmów 2021

Święcenie pokarmów w tym roku również odbywa się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Przypomnijmy, w kościołach na powierzchni 20 metrów kwadratowych może przebywać jedna osoba. Wierni muszą zachowywać dystans społeczny (minimum 1,5 metra) i mieć na twarzach maseczki. Księża w tym roku, tak samo jak było to rok temu, mogli zorganizować święcenie pokarmów na zewnątrz, przed kościołami lub w innym wyznaczonym miejscu. Duchowni prosili, aby rodziny wysyłały ze święconką jedynie swojego przedstawiciela. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko powstania tłumu.

Wielkanocne stoły sprzed prawie stu lat

Tak wielkanocne stoły wyglądały w Polsce 100 lat temu. Porce...

Święcenie pokarmów 2021 - Gdańsk

W wielu parafiach księża zorganizowali więcej okazji do święcenia pokarmów. Na przykład w Archikatedrze Oliwskiej odbywa się ono od godz. 10 do 16.30, co pół godziny.

W Bazylice św. Mikołaja można było poświęcić pokarm od godz. 9 do 13. Z kolei święcenie pokarmów w parafii św. Ojca Pio odbywało się od godz. 9.30 do 16.30, co pół godziny na placu przed kościołem. W parafii NMP Królowej Różańca Świętego na Przymorzu księża błogosławili pokarm w godz. 10-17, a w parafii św. Brygidy od 9 do 16.30, co pół godziny.

Świecenie pokarmów w domu

Poświęcenia pokarmów można dokonać samodzielnie (formułę modlitwy bez trudu znajdziemy w internecie). Liturgii domowej może przewodniczyć ojciec, matka bądź ktoś z domowników.

„Tam, gdzie nie będzie można takiego błogosławieństwa zorganizować lub wierni nie zdecydują się w nim uczestniczyć, możliwe jest także błogosławieństwo pokarmów przed śniadaniem wielkanocnym” – czytamy we wskazaniach Kurii Metropolitalnej Gdańskiej.

W Wielką Sobotę święcimy: chleb - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie.

Wielki Piątek i Wielka Sobota to jedyny czas w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje mszy świętej. Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał - wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Paschał ten wnosi się do ciemnej świątyni. Zwieńczeniem obrzędu światła jest uroczysta pieśń. W tym roku liturgię światła księża celebrują wyłącznie w otoczeniu najbliższej asysty. Następnie, podczas liturgii chrzcielnej, odnawia się przyrzeczenia chrztu, księża mogą dokonać pokropienia wodą uprzednio pobłogosławioną.

Kuria Metropolitalna Gdańska zalecała, aby w tych parafiach, w których nie ma rannej rezurekcji, dokonać wystawienia Najświętszego Sakramentu. Kapłan błogosławi wiernych, może też wyjść z Najświętszym Sakramentem poza kościół, aby pobłogosławić parafię.

ŚWIĘCENIE POKARMÓW NA POMORZU:

Kościół Mariacki w Sławnie:

Człuchowskie kościoły: Judy Tadeusza, Matki Bożej Królowej Polski oraz św. Jakuba Apostoła:

Pruszcz Gdański: kościoły pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy:

Parafie w Kwidzynie:

Kościoły w Wejherowie i w Rumii:

Parafia pw. św. Jana Kantego w Słupsku:

Sanktuarium św. Jakuba Ap., parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, parafia św. Jadwigi Śląskiej, parafia Miłosierdzia Bożego i parafia św. Maksymiliana Kolbe w Lęborku:

Nietypowa święconka w Parafia Bożego Ciała w Helu:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki