Świecący króliczek z genem meduzy

  Świecący króliczek z genem meduzy

  Malwina Wierzbicka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Prace Eduardo Kaca, które już tylko do końca tego tygodnia można obejrzeć w gdańskiej galerii Łaźnia, zaliczane są do tzw. Bio Artu. Spotykają się one i z zachwytem, i z krytyką czy oburzeniem. Najwięcej kontrowersji towarzyszyło powstaniu transgenicznego "Króliczka GFP".
  W 2000 roku artysta "zamówił" żywe dzieło na wystawę sztuki współczesnej w Awinionie. Udało mu się namówić pracowników francuskiego instytutu badawczego INRA, by wszczepili w komórkę jajową królika albinosa zieloną fluorescencyjną proteinę, pobraną z egzotycznej meduzy. Dzięki temu zabiegowi nowo narodzony, zmodyfikowany genetycznie króliczek pod wpływem światła ultrafioletowego mienił się cały na zielono.

  Zwierzęta coraz częściej wykorzystywane są przez twórców jako materiał obróbki artystycznej. Przypomnijmy chociażby oglądaną kilka lat temu w Gdańsku "Piramidę zwierząt" Katarzyny Kozyry. Na potrzeby instalacji artystka zleciła zabicie konia, czekającego w kolejce na zakończenie żywota w rzeźni.
  Zaledwie kilka miesięcy temu falę protestów sprowokował kostarykański artysta Guillermo Vargas, który przywiązał w galerii wygłodzonego i zdychającego psa, złapanego na ulicach San Jose, nie dając mu ani jedzenia, ani picia. Oboje artyści, chcąc zwrócić uwagę na los zwierząt, wzięło na siebie odpowiedzialność za śmierć jednego z nich.

  Choć projekt Eduardo Kaca nie wiązał się z poddaniem królika podobnym mękom, tworząc kontrowersyjną hybrydę ssaka i parzydełkowca artysta, podobnie jak Kozyra i Vargas, chciał zwrócić uwagę na kolejny ważny problem, tym razem dotyczący zmodyfikowanych genetycznie organizmów, które niezauważalnie wkraczają do naszego życia.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo