ŚWIEĆ SIĘ z Energą | Zgłoś swoje miasto do tytułu Świetlna Stolica Polski 2021. Prześlij zdjęcia do konkursu fotograficznego!

Akcja specjalna ŚWIEĆ SIĘ z Energą
Udostępnij:
To już trzynasta edycja ogólnopolskiej akcji ŚWIEĆ SIĘ z Energą. Najpiękniej świątecznie rozświetlone miasta w Polsce zostaną wybrane w głosowaniu, a nagrodami dla nich będzie sprzęt AGD o łącznej wartości 200 000 złotych, który trafi do najbardziej potrzebujących. Patronem konkursu jest Energa z Grupy ORLEN. Akcji towarzyszy konkurs fotograficzny na zdjęcia o tematyce świątecznej.
KLIKNIJ i zgłoś
Twoje miasto do plebiscytu
KLIKNIJ i prześlij zdjęcia
do konkursu fotograficznego

__________________________

Dla wielu z nas grudzień to najpiękniejszy czas w roku. W świątecznym okresie ulice naszych miast, galerie i sklepy, a także nasze domy, balkony i mieszkania rozświetla mnóstwo kolorowych światełek i lampek, które rozjaśniają mrok długich zimowych wieczorów. W większości miast w Polsce nie tylko staje miejska choinka, lecz także ulice ozdabiane są specjalnie projektowanymi instalacjami i świetlnymi ozdobami, które tworzą magiczny klimat i umilają rzeczywistość przechodniom. Rozświetlone parki, ozdobione budynki - iluminacje stają się miejską atrakcją i przyciągają oglądających.

Wielki plebiscyt miast

Już od trzynastu lat najpiękniejsze świąteczne iluminacje polskich miast nagradza Grupa ENERGA - jeden z największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. W wielkim plebiscycie ŚWIEĆ SIĘ z ENERGĄ, głosami mieszkańców wszystkich województw, przyznawany jest tytuł Świetlnej Stolicy Polski. W tym roku w naszym regionie patronem XIII edycji akcji ponownie będzie "Dziennik Bałtycki", "Głos Pomorza" i serwis www.naszemiasto.pl.

- Naszej akcji przyświecają dwa główne cele - mówi Justyna Kruszewska, dyrektor Departamentu Marketingu Energi SA. - Po pierwsze to jest sposób, w jaki mieszkańcy miast mogą docenić upiększanie przestrzeni publicznej. Jednocześnie jest to motywacja do ozdabiania świetlnymi iluminacjami ulic, kamienic oraz placów. Drugim celem jest charytatywne wsparcie lokalnych społeczności. W tej edycji akcji w ramach nagród Energa przekaże do miast-laureatów plebiscytu, sprzęt AGD o łącznej wartości 200 000 złotych, który trafi do najbardziej potrzebujących. Plebiscyt miast to także doskonały sposób na promocję miejscowości. Akcja pobudza lokalny patriotyzm i jednoczy mieszkańców.

Półtora miliona złotych
pomocy od Energi

W poprzednich edycjach do miast, które były laureatami plebiscytu, trafiła pomoc od Energi o łącznej wartości prawie półtora miliona złotych.

– Poprzez akcję „Świeć się z Energą” od wielu lat staramy się umacniać nasze więzi z mieszkańcami zarówno dużych miast jak i mniejszych miejscowości. Nasz projekt łączy zdrową rywalizację z chęcią niesienia pomocy bliźnim. Jak pokazują kolejne edycje, potrzeba pomagania jest ogromna – co roku w zabawie biorą udział tysiące internautów praktycznie z każdego zakątka Polski – mówi Adrianna Sikorska, wiceprezes zarządu Energi SA ds. komunikacji.

Co roku nagrodami w akcji jest energooszczędny sprzęt AGD. Jest on przekazywany samorządom, które kierują go do potrzebujących - np. ośrodków pomocy społecznej, domów dziecka, placówek edukacyjnych i opiekuńczych, a także do mieszkańców znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Przekazywany sprzęt nie tylko ułatwia codzienne życie, lecz także pozwala zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i wody przez co przyczynia się do dbałości o środowisko naturalne.

KLIKNIJ i zobacz laureatów
poprzednich edycji akcji
Nagrody dodatkowe
od spółek Energi

W tym roku pula nagród została jednak powiększona o produkty spółek z Grupy Energa. W ramach głównej nagrody dla miasta, które zwycięży w ogólnopolskim finale plebiscytu, spółka Energa Obrót wykona instalację fotowoltaiczną o wartości 25 000 złotych dla wybranej jednostki użyteczności publicznej (np. domu dziecka).

Z kolei nagrodami dla wszystkich 16 miast, które zwyciężą w pierwszym, wojewódzkim etapie głosowania spółka Energa Oświetlenie przygotowała dezynfekujące powietrze lampy UV-C.

KLIKNIJ i czytaj
o nagrodach od spółek Energi
Wybierzemy najpiękniejsze
świąteczne zdjęcia

W akcji ŚWIEĆ SIĘ z Energę nagradzane są nie tylko miasta. Co roku towarzyszy jej konkurs fotograficzny, w którym może wziąć udział każdy.

- Świąteczny okres to czas, w który co roku robimy mnóstwo zdjęć - mówi Lidia Popiel, słynna polska fotografka i przewodnicząca jury konkursu. - Nic dziwnego, bo wtedy jest tak wiele okazji, aby uchwycić magiczny klimat, wyjątkowe światło, uwiecznić emocje. Poprzednie edycje konkursu odkryły setki wspaniałych zdjęć wykonanych zarówno przez oddanych pasjonatów jak i amatorów fotografii. Liczymy, że podobnie będzie także w tym roku.

KLIKNIJ i prześlij zdjęcia
do konkursu fotograficznego

Zdjęcia do konkursu można przesyłać w pięciu kategoriach tematycznych:

 • Moje miasto
 • Mój dom
 • Moi bliscy
 • Moja iluminacja
 • Moja ulubiona szopka

Każda osoba może przesłać dowolną liczbę zgłoszeń konkursowych. Laureaci nagrody publiczności zostaną wybrani w bezpłatnym głosowaniu spośród autorów wszystkich przesłanych zgłoszeń konkursowych. Niezależnie nagrody w każdej kategorii tematycznej konkursu przyzna kapituła pod przewodnictwem Lidii Popiel.

Zdjęcia do konkursu można przesyłać już od dzisiaj. Warto przejrzeć swoje archiwum, wrócić do kadrów zrobionych w gwiazdkowym czasie w minionych latach. Później warto będzie trzymać rękę na pulsie i na bieżąco uwieczniać na fotografiach przygotowania do świąt, tegoroczne Boże Narodzenie, a następnie także Sylwestra i święto Trzech Króli.

- Zgłoszenia zdjęć do konkursu będziemy przyjmować aż do 6 stycznia włącznie - mówi Katarzyna Niedzwiecka, koordynator konkursu. - W ramach zgłoszenia można kilka zdjęć a liczba zgłoszeń przesłanych przez jednego uczestnika nie jest ograniczona. Im więcej zdjęć - tym większe szanse na zdobycie nagrody przyznaje przez kapitułę lub w głosowaniu.

Prześlij zdjęcie
rozświetlonego miasta

Wśród zdjęć przesłanych do konkursu fotograficznego nie może zabraknąć fotografii przedstawiających świąteczne iluminacje w Twoim mieście. Koniecznie sfotografuj je i zgłoś do konkursu w osobnym zgłoszeniu. Najładniejsze ujęcia przesłane przez Ciebie będą miały szansę stać się wizytówkami Twojej miejscowości w plebiscycie miast, w którym wybrana zostanie Świetlna Stolica Polski.

KLIKNIJ i prześlij zdjęcia
do konkursu fotograficznego
Dwa etapy
plebiscytu i konkursu

Zarówno Plebiscyt Miast, jak i konkurs fotograficzny zostaną przeprowadzone w dwóch etapach. Najpiękniej rozświetlone na święta miasta i najpiękniejsze zdjęcia najpierw zostaną wybrane w bezpłatnym głosowaniu osobno w każdym województwie. Następnie miasta, które zwyciężą w regionach oraz autorzy trzech konkursowych zgłoszeń, które w regionach zdobędą najwięcej głosów, awansują do ogólnopolskiego finału, w którym w Plebiscycie Miast zostanie przyznany tytuł Świetlna Stolica Polski, a w konkursie - tytuł Mistrz Świątecznej Fotografii.

Czekaja nagrody

Etap wojewódzki

Miasto, które w pierwszym, wojewódzkim etapie Plebiscytu Miast zdobędzie najwięcej głosów otrzyma nagrody o łącznej wartości 10 000 złotych:

 • sprzęt AGD, który zostanie przekazany najbardziej potrzebującym
 • lampę wirusobójczą UV-C od spółki Energa Oświetlenie
 • awans do ogólnopolskiego finału Plebiscytu Miast

Autor zgłoszenia konkursowego, które w pierwszym, wojewódzkim etapie konkursu fotograficznego zdobędzie najwięcej głosów otrzyma:

 • bon na sprzęt RTV/AGD o wartości 300 zł
 • awans do ogólnopolskiego finału konkursu fotograficznego

Autorzy zgłoszeń konkursowych, które w pierwszym, wojewódzkim etapie konkursu fotograficznego zajmą drugie i trzecie miejsce w województwie otrzymają:

 • bony na sprzęt RTV/AGD o wartości 200 zł i 100 zł odpowiednio za drugie i trzecie miejsce
 • awans do ogólnopolskiego finału konkursu fotograficznego

Finał ogólnopolski

Miasto, które w ogólnopolskim finale Plebiscytu Miast zdobędzie najwięcej głosów otrzyma nagrody o łącznej wartości 40 000 złotych:

 • tytuł Świetlnej Stolicy Polski 2021
 • instalację fotowoltaiczną o wartości 25 000 złotych, która zostanie zrealizowana przez Energę Obrót we wskazanej instytucji użyteczności publicznej
 • sprzęt AGD, który zostanie przekazany najbardziej potrzebującym

Autor zgłoszenia konkursowego, które w ogólnopolskim finale konkursu fotograficznego zdobędzie najwięcej głosów otrzyma:

 • tytuł Mistrz Świątecznej Fotografii
 • bon na sprzęt RTV/AGD o wartości 3 000 zł

Autorzy zgłoszeń konkursowych, które w ogólnopolskim finale konkursu fotograficznego zajmą drugie i trzecie miejsce w województwie otrzymają:

 • bon na sprzęt RTV/AGD o wartości 2 000 zł i 1 000 zł odpowiednio za drugie i trzecie miejsce

Autor zdjęcia, któremu kapituła konkursu fotograficznego przyzna nagrodę Grand Prix otrzyma:

 • bon na sprzęt RTV/AGD o wartości 2 500 zł

Kapituła konkursu fotograficznego przyzna także pozostałym autorom zdjęć:

 • 5 bonów na sprzęt RTV/AGD o wartości 1 000 zł
 • 20 bonów na sprzęt RTV/AGD o wartości 500 zł
Ważne terminy
 • Głosowanie w pierwszym, wojewódzkim etapie Plebiscytu Miast i konkursu fotograficznego rozpocznie się w piątek, 10 grudnia i będzie trwać do wtorku, 11 stycznia 2022 r. do godz. 12:00.
 • Do ogólnopolskiego finału Plebiscytu Miast awansuje miasto, które zdobędzie najwięcej głosów w naszym województwie.
 • Do ogólnopolskiego finału konkursu finału awansują autorzy trzech zgłoszeń konkursowych, które zdobędą najwięcej głosów w naszym województwie.
 • Głosowanie w ogólnopolskich finałach Plebiscytu Miast i konkursu fotograficznego , rozpoczną się w piątek, 14 stycznia i będą trwać do wtorku, 25 stycznia 2022 r. do godz. 12:00.
 • Wyniki głosowania zostaną ogłoszone w momencie jego zakończenia, natomiast ogłoszenie laureatów nagród przyznawanych w konkursie fotograficznym przez kapitułę odbędzie się w piątek, 28 stycznia.

__________

Informacji o akcji udziela:
Sławomira Kruszewska
tel. 502 499 097
(pn-pt w godz. 9-15)
e-mail: [email protected]

Regulamin plebiscytu miast
Regulamin konkursu fotograficznego
Dodaj ogłoszenie