Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Recyklingu. Coraz chętniej sięgamy po produkty z rynku wtórnego

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W 2018 r. w Polsce wg GUS selektywnie zebrano 331 tys. ton odpadów z tworzyw sztucznych, z czego 91 proc. pochodziło z gospodarstw domowych.
W 2018 r. w Polsce wg GUS selektywnie zebrano 331 tys. ton odpadów z tworzyw sztucznych, z czego 91 proc. pochodziło z gospodarstw domowych. pixabay
18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Według ekspertów globalny rynek urządzeń używanych i odnawianych będzie w najbliższych latach rósł w tempie co najmniej 10 proc. Konsumenci coraz chętniej sięgają po produkty z rynku wtórnego. Potwierdza to rosnąca popularność platform ułatwiających sprzedaż, wymianę lub zakup produktów z tzw. „drugiej ręki”.

W 2018 r. w Polsce wg GUS selektywnie zebrano 331 tys. ton odpadów z tworzyw sztucznych, z czego 91 proc. pochodziło z gospodarstw domowych. Niemniej, sprawozdania marszałków wskazują zbieranie na poziomie 404 tys. ton.

Poziom recyklingu w Polsce do poprawy

Dane w zakresie osiągniętych w roku 2018 poziomów recyklingu również różnią się w zależności od źródła. Według GUS poziom ten dla odpadów z tworzyw wyniósł 35,2 proc., jednak Plastics Europe podaje średni poziom recyklingu w wysokości 27,4 proc. Niezależnie od otrzymanych deklaracji, zespół Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego w przedmiotowym raporcie ustalił poziom recyklingu dla odpadów opakowaniowych z tworzyw w 2018 r. w wysokości zaledwie 24,3 proc. Świadczy to o konieczności zwiększenia starań nad poprawą tego poziomu, aby do 2025 roku spełnić unijne wymogi.

Które materiały nadają się do recyklingu?

Materiały, z których składają się odpady, są łatwiejsze lub trudniejsze do przetworzenia na nowe produkty, ale większość z nich nadaje się do recyklingu – wskazują eksperci.

Szkło i aluminium podlegają recyklingowi w 100 proc., można je też przetwarzać wiele razy. W przypadku plastiku sprawa wygląda nieco inaczej i uzależniona jest od tego, z jakiego tworzywa powstał. Z tego względu na opakowaniach plastikowych stosuje się 7 różnych znaków, informujących, z jakiego materiału zostały one wykonane. Wyróżniamy:

  • PET/PETE, czyli Poli(tereftalan etylenu),
  • HDPE, czyli polietylen wysokiej gęstości,
  • V/PVC, czyli poli(chlorek winylu),
  • LDPE, czyli polietylen niskiej gęstości,
  • PP jest skrótem od polipropylenu,
  • PS, czyli polistyren,
  • „Other”, czyli inne tworzywa sztuczne niż dotychczas wymienione. W tym przypadku recykling produktów oznaczonych tym znakiem może być utrudniony.
Zgodnie z zaleceniami producentów tankować należy jedynie do momentu pierwszego „odbicia” pistoletu dystrybutora.

Wysokie ceny paliw na stacjach. Sprawdź, jak w prosty sposób...

Chociaż trudno wyobrazić sobie całkowite wyeliminowanie plastiku z naszego codziennego życia, warto podejmować działania mające na celu jego ograniczenie, a w przypadku wykorzystania, zapewnienie gwarancji jego przetworzenia, które może przyjąć nieoczywistą formę, np. z 35 popularnych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru.

Niezbędne kierunki zmian w zagospodarowaniu odpadów z tworzyw sztucznych

Eksperci z IOŚ-PIB w raporcie „Analiza możliwości i barier zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych, pochodzących z selektywnego zbierania odpadów komunalnych a kwestie gospodarki o obiegu zamkniętym” za najważniejsze uznali intensyfikację prac badawczych, tzw. ecodesign produktów, wdrożenie ROP, podniesienie jakości i ilości selektywnego zbierania, wypełnienie luki inwestycyjnej w zakresie budowy instalacji do sortowania i recyklingu tworzyw sztucznych oraz podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa polskiego.

Nowy rynek smartfonów rośnie w siłę

Według ekspertów globalny rynek urządzeń używanych i odnawianych będzie w najbliższych latach rósł w tempie co najmniej 10 proc. Urządzenia odnawiane można coraz częściej znaleźć w ofercie telekomów, sieci handlowych, czy nawet samych producentów.

– Świadomość na temat odnawianych telefonów w naszym kraju, w przeciwieństwie do Europy Zachodniej i USA, nie jest jeszcze wysoka, ale pracujemy nad edukacją społeczeństwa w tym obszarze. Wiele osób obawia się zakupu odnawianego telefonu, choć tak naprawdę niektóre modele wyglądają jak nowe – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Tomasz Nowak, szef działu ekonomii cyrkularnej, Digital Care. – Wszystko zależy od tzw. grade, czyli poziomu odnowienia telefonu – dodaje.

Ekspert przyznaje, że za granicą kupowanie telefonu z tzw. drugiego obiegu jest już bardzo popularne i dodaje, że w Polsce ten rynek od zeszłego roku również bardzo dynamicznie się rozwija, a nawet największe telecomy wprowadzają do swojej oferty odnawiane telefony. – Doskonale wpisują się one w ekotrendy, a za nimi chętnie podążają konsumenci – mówi.

Kupno używanego telefonu. Czy to się opłaca?

Nowak podkreśla, że zakup odnawianych telefonów jest opłacalny dla konsumentów i dla środowiska naturalnego. – Aparaty takie są tańsze o nawet kilkadziesiąt procent. Wszystko zależy od danego modelu – dokładnie tak, jak na rynku nowych telefonów. Na cenę wpływa model i wspomniany poziom odnowienia telefonu – wyjaśnia.

– Obecnie dostępność danych modeli zależy głównie od tego, jaki aparat uda się pozyskać z rynku, bo wciąż niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nieużywany już telefon, można, a nawet warto, przekazać do odnowienia. To rozwiązanie bardzo korzystne dla środowiska. To tzw. nowoczesny recykling telefonów – zwraca uwagę.

Jednocześnie zaznacza, że rynek jest nowy i dopiero się kształtuje. – Potrzebna jest edukacja w tym zakresie. Odnowione telefony to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie – jestem przekonany, że coraz więcej osób się na nie zdecyduje – zauważa.

[popularny]22647105[/popularny]

– Szacujemy, iż modele odnawiane są o ok. 40 procent tańsze niż nowe aparaty. Ponadto obecnie rynek boryka się z brakiem komponentów i czas oczekiwania na nowe telefony zdecydowanie się wydłużył. Aparaty odnawiane są dostępne od ręki. Oprócz aspektów ekonomicznych istotne są także te ekologiczne. Odnowienie urządzenia wydłuża cykl życia telefonu. Po odnowieniu bateria posiada żywotność minimum 85 proc. – wyjaśnia Nowak.

To rozwiązanie ekologiczne

– Proces odnowy telefonu jest mniej energochłonny i zasobochłonny niż produkcja nowych urządzeń. Co to oznacza w praktyce? Mniejszą emisję CO2 i zużycie surowców. Ponadto telefony – zamiast leżeć w szufladach – są używane, dostają drugie życie. To rozwiązanie naprawdę się opłaca – zarówno klientom, jak i środowisku – podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Światowy Dzień Recyklingu. Coraz chętniej sięgamy po produkty z rynku wtórnego - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki