Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Morza 2011: Jak przeciwdziałać piractwu?

Jacek Sieński
Światowy Dzień Morza w Polsce będziemy obchodzić 30 września. W tym roku tematem wiodącym obchodów będzie problem piractwa i koordynowanie międzynarodowych działań, zmierzających do zwalczania tego niebezpiecznego procederu, zagrażającego żegludze, a bezpośrednio - zdrowiu i życiu marynarzy.

Termin dnia morza na świecie, przypadający co roku na koniec września, ogłasza International Maritime Organization IMO - Międzynarodowa Organizacja Morska w Londynie. Efthimios Mitropoulos, sekretarz generalny IMO, w swoim przesłaniu "Piractwo: Inicjowanie przeciwdziałania zjawisku" podkreślił starania, jakie organizacja podejmuje od lat na forum międzynarodowym, aby rozwiązać problem piractwa.

W latach 80. zagrożone były statki przepływające cieśninami Malacca i Singapurską oraz przez Morze Południowochińskie. W ostatnich latach napady na statki wzmogły się natomiast na wodach przylegających do wybrzeży Somalii, na Zatoce Adeńskiej, Morzu Arabskim i na Oceanie Indyjskim.

Tylko w ubiegłym roku piraci zaatakowali statki obsadzone w sumie przez 4185 marynarzy, z których 1090 przetrzymywano, a 516 wykorzystano jako żywe tarcze. Na procederze napadów na morzu traci globalna gospodarka morska, m.in. z powodu wydłużenia tras statków, opływających z konieczności Przylądek Dobrej Nadziei oraz wypłacania przez armatorów horrendalnych okupów.

Aby ograniczyć zjawisko piractwa, IMO opracowało wieloetapowy plan działań, wymagający zaangażowania Organizacji Narodów Zjednoczonych, rządów wielu państw, kierujących na zagrożone akweny swoje okręty wojenne i armatorów. Obecnej piraci przetrzymują 354 marynarzy, których życie jest zagrożone. Przeprowadzają oni ataki na statki niemal codziennie. Na napady narażone są dziesiątki tysięcy statków przepływających przez akweny, na których grasują morscy rozbójnicy.

Zgodnie ze zwyczajem, w dniu święta na masztach przed kapitanatami portów i na wszystkich statkach morskich cumujących w polskich portach morskich zostanie podniesiona gala banderowa.

Konwencję IMO przyjęto w 1948 roku na konferencji w Genewie, zorganizowanej pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych. Po 10 latach powołano do życia Intergovernmental Consultative Maritime Organisation IMCO (Międzyrządową Morską Organizację Doradczą) z siedzibą w Londynie, w 1982 roku przekształconą w IMO. Obecnie stowarzyszonych jest ponad 160 państw.

W Polsce Krajowy Ośrodek ds. Współpracy z IMO, powołany w 1967 roku, funkcjonuje przy Polskim Rejestrze Statków.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki