reklama

Światowy Dzień FAS. Latawce na gdańskim niebie [ZDJĘCIA]

oprac. red.Zaktualizowano 
Każda ilość alkoholu niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka Karolina Misztal
Światowy Dzień FAS (Dzień Świadomości FASD, ang. Fetal Alcohol Spectrum Disorders), czyli problemu Płodowego Zespołu Alkoholowego obchodzony jest co roku dziewiątego dnia, dziewiątego miesiąca. Data ma odzwierciedlać 9 miesięcy zdrowej ciąży. Symbolem gdańskich obchodów są latawce, które zostały wypuszczone w Gdańsku przy Dworze Artusa w piątkowy poranek.

- Latawiec stał się symbolem dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym, które - jeśli im pomóc - mogą „wzbić się w górę”. Dlatego w ramach obchodów Światowego Dnia FAS puszczamy przygotowane wcześniej latawce, które poszybują nad Motławą. Chcemy swoją akcją uświadamiać przyszłym matkom skutki jakie wywołuje picie alkoholu w trakcie ciąży – mówi Adam Landowski dyrektor Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień.

Zobacz: Picie alkoholu w ciąży może zagrażać dziecku. Ryzyko FAS jak rosyjska ruletka

W piątek 9 września już po raz trzeci obchodzimy w Gdańsku Światowy Dzień FAS, aby zwiększać społeczną wrażliwość wokół tego problemu.

- Często nie zdajemy sobie sprawy jak ważna jest całkowita abstynencja kobiet w czasie ciąży. Nie ma badań, które określiłyby bezpieczną dawkę alkoholu, jaką może spożywać kobieta, która spodziewa się potomstwa. W trosce o zdrowie i rozwój każdego dziecka zachęcamy kobiety, aby powstrzymały się od spożywania alkoholu w ciąży. Chcemy przełamać stereotyp, że dzieci z syndromem FAS przychodzą na świat tylko w rodzinach dotkniętych problemem alkoholowym. To może spotkać każde dziecko, którego mama spożywa alkohol podczas ciąży. – podkreśla Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.

Czytaj: Kampania edukacyjna o FASD? Senatorowie pytają ministra zdrowia [OŚWIADCZENIE]

W trakcie gdańskich obchodów Światowego Dnia FAS zaplanowano także przedstawienie Gdańskiej Grupy PaT (Profilaktyka, a Ty) prowadzonej przez pedagoga Roberta Cyrtę. Dla najmłodszych przygotowano atrakcje, min. puszczanie dużych baniek mydlanych i malowanie twarzy. Z programem artystycznym wystąpią też Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych. W tym roku po raz pierwszy przygotowano także stoiska Stowarzyszenia Dobre Ręce Polskich Położnych oraz Szkoły Rodzenia „Dobry Początek”, które odpowiadać będą na pytania mam w ciąży.

Zakończeniem wydarzenia ma być przemarsz z kolorowymi latawcami z udziałem opiekunów, rodziców wraz z dziećmi w towarzystwie prezydenta Kowalczuka i Marka Michalaka Rzecznika Praw Dziecka. Przygotowane wcześniej latawce kolorowy korowód wypuści nad Motławą.

Historia Światowego Dnia FAS

Z ideą ustanowienia Dnia Świadomości o FAS wystąpili rodzice niepełnosprawnych dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym, aby zwrócić uwagę na problem FAS na świecie. Pierwszy Międzynarodowy Dzień FAS odbył się 9 września 1999 w Auckland w Nowej Zelandii, kiedy o godzinie 9.09 zabrzmiały dzwony w Kościele Metodystów. Kolejne obchody Dnia FAS odbyły się w Australii, RPA, USA a następnie przeniosły się na grunt europejski, w tym do Gdańska.

Czym jest FAS?

FAS to fizyczne i umysłowe zaburzenia wrodzone spowodowane piciem alkoholu przez ciężarną matkę. Alkoholowy zespół płodowy jest chorobą nieuleczalną. Do dziś nie określono dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla płodu. Każda ilość niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka, które wymaga wówczas specjalistycznej diagnozy oraz wsparcia medycznego i środowiskowego.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie