Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Chorego przypada 11.02. W tym roku weszło w życie rozporządzenie w sprawie leczenia bólu

OPRAC.: Red.
11 lutego przypada Światowy Dzień Chorego
11 lutego przypada Światowy Dzień Chorego 123rf.com
Światowy Dzień Chorego przypada 11.02. W tym roku, kilka dni temu, weszło w życie ważne rozporządzenie w sprawie leczenia bólu.

Światowy Dzień Chorego - kiedy przypada?

Światowy Dzień Chorego ustanowił papież Jan Paweł II, 13 maja 1992 roku, w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kardynała Fiorenza Angeliniego. To coroczne święto obchodzone jest 11 lutego.

Światowy Dzień Chorego 2023. Rozporządzenie o leczeniu bólu weszło w życie

W tym roku weszło w życie rozporządzenie o leczeniu bólu. O tym w Światowy Dzień Chorego, poinformował w mediach społecznościowych Radny Miasta Gdynia - Marek Dudziński.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Ustanowił go w 1992 roku święty Jan Paweł II. Niech skromnym, ale ważnym dla 8,5 mln osób, prezentem będzie wejście w życie rozporządzenie w sprawie leczenia bólu.

Rozporządzenie w sprawie leczenia bólu. Co zmienia dla pacjentów?

Ten bardzo ważny dokument skierowany jest do prawie 9 mln osób, które cierpią z powodu przewlekłego bólu. Ten fakt podkreślał niedawno minister zdrowia Adam Niedzielski.

– To bardzo ważny dokument dla 8,5 mln. dorosłych osób, które cierpią z powodu bólu przewlekłego. Do bólu nie można się przyzwyczajać, trzeba go leczyć – podkreślał minister zdrowia Adam Niedzielski podczas briefingu prasowego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Jak wynika z badań, w Polsce na ból przewlekły cierpi 27 procent dorosłych osób. Co piąta z nich deklaruje, że nie byłaby w stanie tolerować silniejszego bólu.

– Rozporządzenie to gwarancja uprawnień pacjenta do leczenia bólu, niezależnie od przyczyny, wieku czy miejsca zamieszkania – powiedział Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Rozporządzenie nakłada obowiązek postępowania z pacjentem z dolegliwościami bólowymi, według określonych zasad. Pierwszym jest wywiad lekarski i badania, które ocenią skalę problemu.

Pierwszym elementem standardu jest ocena bólu przez wywiad lekarski i badania. Wywiad powinien koncentrować się na przyczynach i natężeniu bólu (z użyciem określonych rozporządzeniem skal), charakterze i okolicznościach jego występowania, dotychczasowym leczeniu, dolegliwościach wynikających z bólu oraz ich wpływie na jakość życia - podało Ministerstwo Zdrowia.

Według nowego rozporządzenia, do historii choroby pacjenta, powinna być załączona karta oceny natężenia bólu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiosenne problemy skórne. Jak sobie z nimi radzić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki