Światowe Dni Młodzieży. Tysiące pielgrzymów odwiedzą także Pomorze

Ewa AndruszkiewiczZaktualizowano 
Światowe Dni Młodzieży będą miały także swój nadmorski akcent. Uczestnicy spędzą u nas kilka dni. Czy jesteśmy gotowi?

Tylko do Gdyni, już 20 lipca, zawita około tysiąca gości z całego świata. Dwa razy więcej osób odwiedzi w tym czasie Gdańsk.

Wszyscy spędzą nad morzem kilka dni. Do południa uczestniczyć będą w nabożeństwach i katechezach, a wieczorami zwiedzać będą Trójmiasto. Władze przyznają, że w trakcie pobytu przyjezdnych, zastosowane zostaną wyjątkowe środki bezpieczeństwa.

Czytaj: Kraków. Na ŚDM mniej pielgrzymów niż przypuszczano

- Przyjedzie do nas młodzież między innymi z Ekwadoru, Brazylii, Meksyku, Peru, Nigerii i Konga. Chcemy, by czuli się tu bezpiecznie i by była to dla nich okazja do poznania Gdyni i gościnności mieszkańców - mówi Małgorzata Omachel-Kwidzińska, zastępca rzecznika prasowego w gdyńskim magistracie. - Jesteśmy przygotowani finansowo, logistycznie i pod kątem zagwarantowania bezpieczeństwa.

Wszystkie wydarzenia w naszym mieście, organizowane w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, będą odpowiednio zabezpieczone przez policję, Straż Miejską, we współpracy z Poszukiwawczym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

Jak udało nam się ustalić, władze miasta powołały także specjalny sztab ds. bezpieczeństwa podczas Światowych Dni Młodzieży, który już od dłuższego czasu prowadzi konsultacje ze wszystkimi służbami mundurowymi.

- Rozmowy przygotowawcze toczymy od ponad roku. Konsultowaliśmy się nawet z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego - przyznaje ks. Andrzej Molenda, koordynator Światowych Dni Młodzieży w Gdyni. - Nie obawiamy się zła w znaczeniu tego, co się ostatnio stało w Stambule, natomiast bierzemy pod uwagę wszelkiego rodzaju zasłabnięcia czy zagubienia pielgrzymów. Wiadomo, że będzie to skupisko dużej liczby osób i trzeba być przygotowanym na wszystko.

Głównym punktem programu Światowych Dni Młodzieży nad morzem będzie droga krzyżowa, w której w piątek, 22 lipca, udział wezmą zarówno goście z Gdyni, jak i z Gdańska.

- Spotkanie wiernych rozpocznie się o godzinie 18.30 w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni - mówi ks. Andrzej Molenda. - Przed godziną 19 wyjdziemy przed kościół i ruszymy ulicami Trzeciego Maja, Armii Krajowej, Świętojańską, aż do Urzędu Miasta.

Władze Gdyni zapewniają, że piątkową drogę krzyżową zabezpieczać będą wzmożone patrole służb mundurowych. Podobnie jak niedzielny koncert na placu Grunwaldzkim.

- Oba wydarzenia potraktujemy jak imprezy masowe. Przez cały pobyt młodzieży na intensywniejszą pracę przygotowani są także strażnicy miejscy - zapewnia Małgorzata Omachel-Kwidzińska.

Jak na Światowe Dni Młodzieży przygotował się natomiast Gdańsk? Czytaj w najnowszym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" (5.06. 2016 r.)

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tow. Psychuszko

To przykład co temperatura potrafi zrobić z umysłem.

v
vvvvvvvvvv

szukaj na fb:

Kz Nszz Solidarnosc Organistow

(z do-PiS-kiem: 2; 3 i 4).

Resztę obejmuje PiS – lamowska CENZURA.

Dodaj ogłoszenie