Światła przy kościele na al. Jana Pawła II, nowa organizacja ruchu na Trakcie Konnym – będzie bezpiecznej na dwóch ważnych gdańskich trasach

Maciej Pietrzak
Maciej Pietrzak
W najbliższym czasie na tych ulicach pojawią się rozwiązania, które przede wszystkim poprawią bezpieczeństwo pieszych. Szczególnie potrzebna jest dodatkowa sygnalizacja na al. Jana Pawła II, gdzie kierowcy nagminnie łamią dozwoloną prędkość i w ostatnich latach doszło tam do kilku wypadków śmiertelnych.

Przetarg na wykonanie sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych przy kościele pw. Opatrzności Bożej ogłosiła właśnie Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Oferty firm zainteresowanych wykonaniem tej inwestycji znane będą 6 sierpnia. Jeśli procedura pójdzie sprawnie, to światła w tym miejscu pojawią się w grudniu.

Mieszkańcy Zaspy o inwestycję apelowali od dawna. Kierowców lubiących przycisnąć pedał gazu na długiej prostej z dużymi przerwami między sygnalizacjami jaką jest aleja Jana Pawła II nie brakuje. Wielokrotnie w rejonie kościoła i szpitala dochodziło do poważnych wypadków. Ostatni, niestety ze skutkiem śmiertelnym, miał miejsce pod koniec zeszłego roku.

- Inwestycja obejmie między innymi budowę i rozbudowę kanalizacji kablowej oraz budowę specjalnych studni kablowych i wymianę tych istniejących. Sygnalizacja będzie podłączona do systemu Tristar. W ramach zadania zamontowane zostaną maszty z sygnalizacją i kamerami podłączonymi do systemu ANPR, które rozpoznają tablice rejestracyjne. Oprócz sygnalizacji, w pobliżu kościoła zamontowana zostanie stacja meteorologiczna – informuje o szczegółach inwestycji Aneta Niezgoda z DRMG.

Rewolucyjne zmiany mające poprawić bezpieczeństwo, zajdą też na remontowanym od kilku miesięcy fragmencie ul. Trakt Konny na Aniołkach. Nowa organizacja ruchu, która będzie wprowadzona po zakończeniu prac drogowych (sierpień) polegać będzie na:

* zawężeniu jezdni do jednego pasa ruchu na odcinku od ul. Skłodowskiej-Curie do ul. Chodowieckiego

* wyznaczeniu pasa do parkowania pojazdów na prawym pasie jezdni. Miejsca postojowe, które tam powstaną będą znajdowały się w Strefie Płatnego Parkowania

* rozszerzeniu strefy TEMPO 30 na na odcinku od ul. Skłodowskiej-Curie do ul. Chodowieckiego

* zawężeniu do jednego pasa zjazdu z jezdni głównej al. Zwycięstwa na Trakt Konny na wysokości ul. Chodowieckiego – ruch zostanie wprowadzony na lewy pas Traktu Konnego. Wyeliminowana zostanie możliwość wjazdu na wprost w ul. Chodowieckiego

* zastosowaniu progu zwalniającego przed przejściem dla pieszych w rejonie skrzyżowania z ul. Tuwima oraz wysp na powierzchniach wyłączonych z ruchu przy skrzyżowaniach z ul. Skłodowskiej-Curie oraz ul. Chodowieckiego

- Wprowadzenie zmian ma zwiększyć bezpieczeństwo ruchu drogowego na Trakcie Konnym. Optyczne zawężenie przekroju drogi ma skłonić kierowców do ograniczenia prędkości. Nowa organizacja ruchu ma także na celu uporządkowanie parkowania pojazdów. Wyznaczenie miejsc postojowych na jezdni pozwoli także uwolnić przestrzeń dla pieszych na chodnikach, dotychczas zajętych częściowo przez samochody. Według przeprowadzonych przez na obliczeń na wydzielonym pasie do parkowania znajdzie się 68 miejsc postojowych, w tym 3 miejsca dla pojazdów osób niepełnosprawnych - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Jak podkreślają urzędnicy zmiany w organizacji ruchu na Trakcie Konnym mają w założeniu przywrócić mu jego funkcję jako jezdni zbiorczo-rozprowadzjącej. Trasa po zmianach w mniejszym stopniu ma być drogą tranzytową między Wrzeszczem a Śródmieściem. Tę rolę ma spełniać przede wszystkim Al. Zwycięstwa. Sam Trakt ma zaś być głównie drogą obsługującą wloty poprzeczne ulic prowadzących w głąb dzielnicy Aniołki, a także zaspokajać potrzeby parkingowe tego obszaru, ze szczególnym uwzględnieniem zlokalizowanego tam kompleksu klinik Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Konieczność zastosowania wspomnianych zmian była sygnalizowana przez mieszkańców dzielnicy Aniołki, którzy zgłaszali trudności z wyjazdami z posesji i z włączeniem się do ruchu na skrzyżowaniach z powodu dużych prędkości pojazdów jadących Traktem Konnym. Kłopot dla kierowców sprawiało również kolizyjne skrzyżowanie z ul. Chodowieckiego, gdzie dochodziło do zderzeń bocznych pojazdów zjeżdżających z Alei Zwycięstwa i z ul. Chodowieckiego na Trakt Konny. Zgłaszanym przez mieszkańców problemem było także zastawianie chodników przez parkujące na nich pojazdy - dodaje M. Kiljan.

Kierowcom przypominamy też, że Trakt na odcinku od ul. Smoluchowskiego do ul. Chodowieckiego w związku z remontem w najbliższy weekend będzie nieprzejezdny. Utrudnienia związane są z koniecznością ułożenia warstwy ścieralnej jezdni rozpoczną się w piątek 2.08 od godz. 20 do późnych godzin wieczornych w niedzielę 4.08. W tym czasie nie będzie można skręcić z Traktu w ul. Tuwima, ul. Skłodowskiej-Curie i Śniadeckich. Na czas zamknięcia Traktu, ulice te będą dwukierunkowe. Objazd wyznaczono ul. Dębinki i ul. Orzeszkowej.

Na których gdańskich ulicach najczęściej dochodzi do wypadków:

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie