Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świadectwa odbudowy Gdańska zastąpią bursztyny. W 2021 roku w Katowni powstanie Muzeum Odbudowy Gdańska

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Przemysław Świderski
Wiadomo już, że bogate zbiory jantaru, które znajdują się obecnie w murach gdańskiej Katowni, w czerwcu 2021 zostaną przeniesione do wyremontowanego wnętrza Wielkiego Młyna. Jego miejsce zajmą eksponaty, które stanowią świadectwo odbudowy Gdańska po 1945 r.

Chętnie odwiedzane przez turystów Muzeum Bursztynu obecnie funkcjonuje w Zespole Przedbramia ul. Długiej. W jego skład wchodzą powstałe w połowie XIV: Katownia i Wieża Więzienna, która w okresie XVII-XIX wieku mieściła więzienie miejskie.

Po zakończeniu wojny budynki, podobnie jak i większość śródmieścia, znajdowały się w opłakanym stanie. Po odbudowaniu Zespołu Przedbramia do Katowni wprowadził się Uniwersytet Gdański, a właściwie jego Katedra Kryminalistyki.

W 2001 roku Katownię przejęło Muzeum Historyczne Miasta Gdańska (obecnie Muzeum Gdańska). Niedługo po tym rozpoczął się kolejny remont i prace renowacyjne po ukończeniu których swą siedzibę odnalazło tu Muzeum Bursztynu.

Wiadomo już, że bogate zbiory jantaru w czerwcu 2021 zostaną przeniesione do wyremontowanego wnętrza Wielkiego Młyna. Dzięki przeprowadzce prawie trzykrotnie zwiększy się powierzchnia wystawiennicza. Muzeum Bursztynu poszukiwało innego miejsca na nową siedzibę już od otwarcia w 2006 r.

Nowa, wygodna przestrzeń w Wielkim Młynie będzie dostępna dla osób starszych i z niepełnosprawnościami. Znajdzie się tam również miejsce na prowadzenie działalności edukacyjnej.

Co zamiast bursztynu?

Pod uwagę brane były takie aspekty jak zapotrzebowanie "rynku", profile odbiorców, przestrzeń w obiekcie, zabytki w zbiorach muzeum i poza nim, a także metody narracji oraz zaplecze kadrowo-eksperckie

- mówił rzecznik prasowy muzeum Andrzej Gierszewski.

Nieoficjalnie mówiło się, że w murach Katowni powstanie muzeum tortur. Wiadomo już jednak, że od drugiej połowy 2021 roku zwiedzający będą mogli prześledzić w nich historię odbudowy Gdańska po 1945 r.

- Podjęliśmy decyzję, że pokazanie odbudowy stanowi pewien potencjał intelektualny, który wykracza poza funkcjonowanie obiektu - poinformował rzecznik. - Nie oznacza to jednak, że zaprzestaniemy opowiadania o historii obiektu.

Przed nami pół roku prac koncepcyjnych - dodaje Andrzej Gierszewski. - Potem ruszą szczegółowe prace nad aranżacją wnętrz.

Wśród eksponatów znajdą się m.in. liczne materiały zdjęciowe oraz nagrania relacji świadków ówczesnych wydarzeń.

W 2017 roku Muzeum Historyczne Miasta Gdańska uruchomiło nieistniejący już portal z relacjami gdańszczan, którzy byli świadkami powojennej odbudowy Gdańska. Nagrania powstały w ramach zakończonego 8 grudnia 2017 r. pilotażowego projektu "Miasto z Gruzów. Odbudowa Gdańska oczami świadków", którego celem było zarejestrowanie, zachowanie i upowszechnienie wspomnień świadków tamtych wydarzeń.

Jednym z cennych eksponatów jest również zdjęcie lotnicze z 1947 roku przedstawiające zniszczony Gdańsk z lotu ptaka. Fotografię podarował placówce Jerzy Główczewski, który w czasie II wojny światowej służył w Dywizjonie 308 Polskich Sił Zbrojnych.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki