Susza. Zebrał się zespół zarządzania kryzysowego

RedakcjaZaktualizowano 
Agata Wodzień
Ostatnim rokiem w Polsce bez suszy był 1980 - podkreśla prof. dr hab. Andrzej Doroszewski z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa. Susza była tematem posiedzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego MRiRW. Krzysztof Jurgiel powołał grupę ds. monitoringu suszy pod przewodnictwem Rafała Romanowskiego, podsekretarza stanu. Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

Susza notowana jest wśród trzech upraw:

  • zbóż jarych
  • krzewów owocowych
  • truskawek

 

Największy problem dotyczy zbóż jarych. Suszę odnotowano ją w 76. gminach na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, mazowieckiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Susza w uprawach krzewów owocowych została odnotowana w 56 gminach tych samych województw. W piętnastu gminach woj. kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i lubuskiego występuje również w uprawach truskawek.

 

Przeczytaj więcej: Susza odnotowana w sześciu województwach

 

Podczas posiedzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego zaprezentowano nowy wzór protokółu z oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwie rolnym i dziale specjalnym produkcji rolnej spowodowanych wystąpieniem niekorzystnego zjawiska atmosferycznego.

 

Przypomnijmy. 7 czerwca ogłoszone zostały nowe wskaźniki tzw. klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb, z podziałem na województwa. System wskazuje obszary, na których wystąpiły straty spowodowane suszą w uprawach: zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych.

 

Za szkody uważa się obniżenie wielkości plonów o 20% z powodu suszy na obszarze gminy w danym roku, w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

 

 

 

 

Źródło: minirol.gov.pl, IUNG-BIP w Puławach

 

polecane: FLESZ: Niebawem zmiana czasu, jedna z ostatnich

Wideo

Materiał oryginalny: Susza. Zebrał się zespół zarządzania kryzysowego - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie