Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Surowsze kary dla piratów

Joanna Surażyńska-Bączkowska
Prawie 70 kierowców straciło prawo jazdy w ciągu ostatniego roku. W maju 2015 r. zaostrzono przepisy. Wszystko po to, by skuteczniej walczyć z piratami drogowymi. Spadła liczba wypadków.

Przed rokiem zaostrzono przepisy drogowe. Kierowcy, którzy dopuszczą się przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km na godzinę w terenie zabudowanym, tracą swoje prawa jazdy na trzy miesiące. Jeśli sytuacja się powtórzy, wówczas na pół roku.

Od czerwca do grudnia 2015 roku w powiecie kościerskim zatrzymano prawa jazdy 35 kierowcom. Od stycznia do chwili obecnej - 33 kierowcom.

- Są to głównie młodzi mężczyźni, najczęściej w wieku od 18 do 24 lat - mówi Piotr Kwidziński, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie. - W tym gronie zdarzają się także kobiety. Przed kilkoma dniami prawo jazdy zostało zatrzymane również obywatelowi Niemiec. Niechlubny rekord należy do mieszkańca gminy Kościerzyna, który przekroczył prędkość o więcej niż 70 km na godzinę.

Policjanci przekonują, że teraz kierowcy jeżdżą zdecydowanie wolnej.

- Uważam, że zmiana przepisów była dobra - mówi Piotr Kwidziński. - To jeden z mechanizmów służących profilaktyce. Utrata prawa jazdy na trzy miesiące dla kierowcy może być bardzo dotkliwa, szczególnie, jeśli jest ono niezbędne w pracy. Wszystko to ma poprawić bezpieczeństwo na drogach. Trzeba pamiętać, że to właśnie nadmierna prędkość jest najczęściej przyczyną wypadków, w których niejednokrotnie życie tracą młodzi, niewinni ludzie.

Przypomnijmy, że w 2015 roku w powiecie kościerskim doszło do 133 wypadków drogowych, było ich o 7 mniej niż w 2014 roku. W wypadkach tych zginęło 7 osób. Mundurowi wystawili 10 240 mandatów karnych za różne wykroczenia drogowe. Funkcjonariusze ruchu drogowego przebadali także na zwartość alkoholu w organizmie 26708 osób kierujących różnymi pojazdami i zatrzymali 70 nietrzeźwych kierowców. Policjanci przekonują, że teraz kierowcy jeżdżą zdecydowanie wolnej. Widać to na podstawie danych statycznych dotyczących wypadków i zdarzeń drogowych.

- W 2014 roku na Pomorzu doszło do 2278 wypadków, w których zginęło 151 osób, rannych zostało 2926 osób - mówi mł. asp. Tomasz Latusek z wydziału prewencji i ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. - W 2015 roku doszło do 2226 wypadków. Śmierć poniosło 138 osób, a rannych zostało 2798.

Dla wielu kierowców utrata prawa jazdy na trzy miesiące jest rzeczywiście przestrogą.

- Zaostrzenie przepisów było potrzebne - mówi Piotr Kwidziński. - Inne środki perswazji wcześniej nie przyniosły rezultatów. Próby, które do tej pory były podejmowane, np. zwiększenie liczby policji na drogach czy liczne apele, nie były całkowicie skuteczne. Widać, że zmiany przynoszą efekty w postaci mniejszej liczby wypadków na drogach, a tym samym mniej ofiar śmiertelnych i osób poszkodowanych. Świadomość, że w każdej chwili można stracić prawo jazdy, dla wielu jest przestrogą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki