Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sulęczyno, Stężyca: Zablokowali poszukiwania gazu łupkowego

Bartosz Cirocki
Przeciwnicy poszukiwań gazu z listem protestacyjnym, który trafił do resortu środowiska
Przeciwnicy poszukiwań gazu z listem protestacyjnym, który trafił do resortu środowiska Bartosz Cirocki
Część mieszkańców gmin Sulęczyno i Stężyca protestuje przeciw poszukiwaniu w ich okolicy złóż gazu łupkowego. Udało im się chwilowo zablokować badania geologiczne. W sporze interweniowała policja

- Nie chcemy, by zniszczono nam życie - mówią. - Straszą nas, że i tak zrobią swoje, ale nie damy za wygraną.

Prace na urokliwych i spokojnych terenach wokół miejscowości Ogonki i Zdunowice rozpoczęło przedsiębiorstwo geofizyczne na zlecenie amerykańskiej spółki, której Ministerstwo Środowiska udzieliło koncesji na poszukiwanie ropy naftowej i gazu ziemnego.

Przedstawiciele firmy odwiedzali mieszkańców i od większości uzyskali podpisy pod porozumieniem zezwalającym na korzystanie z gruntów. Dokumentu nie podpisał Edmund Sawicki.

- Gdy potem pytałem sąsiadów, czy wiedzieli, na co się zgodzili, nie mieli pojęcia, bo nikt nie poinformował ich o sposobie wydobycia, niektórzy myśleli, że będą szejkami albo dostaną gaz za darmo - mówi rolnik z Ogonek. - Gdy zaczęliśmy dowiadywać się, jakie są metody i skutki wydobycia gazu łupkowego, wszyscy byli w szoku.

- Choć te porozumienia są pełne wad i nie mają mocy prawnej, wszyscy je wypowiedzieli - podkreśla Hieronim Więcek z Niesiołowic.

Mieszkańcy postanowili zablokować badania już teraz, obawiając się, że po wykryciu złóż nie będą mieli już żadnego wpływu na rozwój sytuacji. Protestujący są przekonani, że ewentualna eksploatacja złóż gazu łupkowego spowoduje degradację środowiska, zanieczyszczenie pól oraz wód gruntowych, z których czerpią wodę pitną z własnych ujęć.

- Nie chcemy żadnych badań i wydobycia, chcemy żyć tak, jak teraz - podkreślają Jan Zblewski, sołtys Zdunowic, i Roman Stenka, radny tego rejonu. - To piękne, rekreacyjne tereny, mamy jeziora, rozwija się tutaj agroturystyka, jest wiele domków wczasowych, a rolnicy stosują ekologiczne uprawy.

- Wydobywanie gazu przez pompowanie wody z chemikaliami skazi nasze środowisko i zatruje nam całe życie - dodaje Maria Zblewska.

Przeciwnicy gazu napisali protest, zebrali podpisy i przekazali go samorządom, firmie geofizycznej i innym instytucjom.

- Gmina nie jest władna w tej sprawie, koncesję wydało Ministerstwo Środowiska i tam przesłaliśmy protest - mówi Wiesław Ulatowski, sekretarz Sulęczyna. - Na tym etapie wyraziliśmy zgodę na korzystanie z terenów należących do gminy, ale tylko na potrzeby badań, oceniając, że nie wpływają one negatywnie na środowisko. Jeśli okaże się, że znajduje się u nas dobre miejsce na odwiert i wydobycie gazu, dopiero wówczas będziemy analizować sytuację.

W sporze między mieszkańcami Ogonek i okolic a firmą geofizyczną interweniować musiała policja. - Przedstawiciele firmy obiecali, że nie rozpoczną prac do zebrania, ale nie dotrzymali słowa - relacjonują mieszkańcy. - Zaprosili nas w czwartek do Sulęczyna, gdy większość mieszkańców tam pojechała, wozy firmy wjechały na pole i pracownicy zabrali się za wywoływanie wstrząsów sejsmicznych. Nie wszyscy z nas wyjechali ze wsi i pojechaliśmy zablokować prace. Nie pomogły tłumaczenia, że nowy właściciel tego terenu nie wydał pozwolenia, dlatego wezwał policję.

Jak relacjonuje Komenda Powiatowa Policji w Kartuzach, nie stwierdzono przestępstwa lub wykroczenia. - Policjanci przybyli na miejsce, podjęli rozmowy i ustalili okoliczności - informuje Anna Wałendzis. - Pracownicy firmy utrzymywali, że dysponują porozumieniem na korzystanie z tego terenu, zaprzeczał temu właściciel gruntu, ale żadna ze stron nie okazała dokumentów.

Funkcjonariusze udzielili informacji, że strony muszą dokonać ustaleń na drodze cywilnej.

Czytaj także:
Gaz łupkowy na Pomorzu: Mamy sojusznika w Kanadzie?
Europa nie chce gazu łupkowego z Pomorza?
Komisja Europejska boi się odwiertów gazu łupkowego
Gaz łupkowy - wielka szansa Pomorza
Pomorze: Gaz łupkowy na cenzurowanym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sulęczyno, Stężyca: Zablokowali poszukiwania gazu łupkowego - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki