18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukienka z papieru, gorset z pakuł. Projekty artystek z Trójmiasta podbiją świat mody? [ZDJĘCIA]

Grażyna Antoniewicz
Gorset z pakuł hydraulicznych, projekt Renaty Korpas-Sutowicz
Gorset z pakuł hydraulicznych, projekt Renaty Korpas-Sutowicz Materiały prasowe
Suknia wieczorowa z papieru toaletowego i smoking z papierowych ręczników to nie jest wcale wizja przyszłości. W 2007 roku Maria Kołodziejczyk i Joanna Dumanowska, wówczas studentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, otrzymały wyróżnienie w konkursie "Obsesja papieru" za projekt sukni wieczorowej zrobionej z papieru. Kreacja wzbudziła zachwyt i gorące dyskusje.

- Pomysł narodził się dosyć spontanicznie - wspomina Joanna Dumanowska. - Zainspirował nas tak wspaniały materiał, jakim jest majestic antracite, z którego wykonałyśmy kreację. To sukienka idealna na bankiet czy wieczorowy raut. Świetnie się układa i dopasowuje do kobiecych krągłości.

Maria Kołodziejczyk i Joanna Dumanowska wysłały ją na konkurs do Czech, gdzie kreacja została zauważona i trafiła na wystawę.
- Może kiedy wróci z Czech, ubiorę się w nią na bal - obiecywała wtedy Joanna.

Majestic antracite to tekturka. Technika, którą zastosowały utalentowane studentki, polegała na połączeniu papierowych kształtek z metalowymi kółeczkami. Połyskliwy papier projektantki połączyły ze stalowymi kółeczkami, które tworzą oryginalne wzory.

- Spełniła pani swoją obietnicę i wybrała się w tej sukni na bal?
- Nie - przyznaje Joanna Dumanowska. - Suknia długo wisiała na wystawie w Czechach, dopiero niedawno wróciła. Nie jest zniszczona, ale trzeba by kilka kółeczek poprawić. Trwa karnawał, więc być może ją założę.

- Czy stroje z papieru to przyszłość w modzie? Zamierza je pani projektować?
- Myślę, że tak, że to jest przyszłość. Nie mówię, że porzuciłyśmy z Marysią ten temat, tylko on został zamrożony, ponieważ pojawiły się inne projekty. Niedawno rozmawiałyśmy, że warto wrócić do tego pomysłu.

Suknia z papieru może być bardzo tania lub wyjątkowo kosztowna.
- Zależy to między innymi od materiału, z jakiego została wykonana - mówi pani Joanna. - A jeżeli projekt jest pracochłonny, zwiększa to jego koszt. Nasza sukienka była wyjątkowo pracochłonna. Zajęła nam trzy dni pracy non stop, ale efekt zdecydowanie przewyższył oczekiwania, jakie miałyśmy na początku przy rysowaniu.

***
Joanna Dumanowska po ukończeniu studiów razem z koleżanką Renatą Korpas-Sutowicz założyła firmę i zajęła się dekorowaniem imprez okolicznościowych i firmowych. - To banalnie brzmi, ale dużo ciekawych rzeczy można zaprojektować, czasami poszaleć, kiedy klienci pozwalają nam "popłynąć", zrobić coś indywidualnego. Najbardziej odjechany projekt? "Ptaki". Zrobiłyśmy około stu ptaków przestrzennych w proporcjach jeden do jednego, które lewitowały na przezroczystych elementach przy suficie jak takie stado ptaków w różnych fazach lotu.

Joanna Dumanowska o projektowaniu marzyła od dziecka - robiła miśki, pajacyki, ruchome zabawki. Dzisiaj oprócz realizowania nietypowych projektów pracuje w wydawnictwie, gdzie zajmuje się ilustrowaniem podręczników, ale jak wyznaje ..
- Chciałabym kiedyś robić także ilustracje do bajek.

Wracając do strojów - coraz częściej na salonach oprócz papierowych pojawiają się kreacje z innych nietypowych materiałów, takich jak żelki, kapsle, parasol czy... pakuły.

Renata Korpas-Sutowicz na studiach zaprojektowała taki właśnie wdzięczny gorsecik. Wyglądał bardzo atrakcyjnie i można go było nosić.

- Wybrałam pakuły hydrauliczne, które stosuje się do uszczelniania rur - miały ciekawą strukturę, ale jednocześnie niestety miały też nieprzyjemny zapach i kłuły w dłoń - opowiada Renata Korpas-Sutowicz. - Postanowiłam zrobić z nich na przekór coś ekskluzywnego, o przeciwnym charakterze niż pakuły. Modyfikowałam je różnymi sposobami i w finale wypracowałam metodę obróbki tego materiału. Wyprodukowałam nić z pakuł, która mogła mieć każdy kolor. Wypracowałam metodę łączenia tej nici (bez szycia) i tak powstał mój gorset.
Ludzie wkładają papierowe stroje, kiedy chcą być oryginalni, zaistnieć na wielkiej gali, zaskoczyć. Kiedyś w suknię zrobioną ze złotych kart kredytowych jakaś gwiazda ubrała się na rozdanie Oscarów.

A jednak papier nie kojarzy się nam ze strojem. Bywa, że zastępuje tkaninę, ale jako rzecz jednorazowa. Tymczasem suknie z papieru pojawiają się coraz częściej. Islandzka piosenkarka Björk, która ma znakomite wyczucie mody, często jako pierwsza wkłada kreacje projektantów, których nazwiska dopiero staną się głośne, np. stroje z papieru flashy' od Husseina Chalayana.

***
Od kilku lat w USA organizowany jest konkurs na suknię ślubną z papieru toaletowego. Zwycięzca otrzymuje nagrodę - 1000 dolarów. Ostatnio wygrała kreacja z siedmiu rolek.

Czy suknia z papieru toaletowego to nowy trend, który się przyjmie? Myślę, że jest to tylko pewien pomysł na to, aby wzbudzić zainteresowanie w świecie mody ślubnej.

Z bibuły, tektury, zdjęć, starych książek telefonicznych, pergaminu i sznurka powstają wieczorowe toalety, eleganckie płaszcze i zaskakujące nakrycia głowy. Lekkie i przezroczyste jak mgła papierowe suknie ślubne wykonane techniką origami.

***
Sztuka wykonywania ubrań z papieru wcale nie jest nowa. Już w latach 60. znani projektanci mody i artyści eksperymentowali z tym delikatnym materiałem, tworząc ubrania być może mało użyteczne, ale na pewno oryginalne i - co najważniejsze - ekologiczne.

Ostatnio angielska projektantka Vivienne Westwood udowodniła, że nawet z tapety może powstać ładny strój.

Także stare numery czasopism modowych nie muszą trafiać na makulaturę - mogą bowiem dostać tzw. drugie życie jako surowiec ekskluzywnych kreacji. Na taki pomysł wpadła projektantka Lia Griffith, twórczyni Papier Couture - firmy, która specjalizuje się w haute couture, tyle że używając papieru. Kreacje projektantki jak najbardziej nadają się do noszenia - papierowa konstrukcja mocowana jest na klasycznym biustonoszu i halce.

Także w Polsce pojawiła się moda na papierowe stroje. W pierwszym półfinale trzeciej edycji "Must Be The Music" w papierową mini z namalowaną czarną literą T na przodzie ubrała się Paulina Sykut. Nietypowy strój miał też prowadzący - Maciek Rock. Jego biała marynarka również wykonana była z papierowej tkaniny.

Więc być może suknia wieczorowa z papieru toaletowego i smoking z papierowych ręczników to nie jest wcale futurystyczna wizja.

[email protected]

Możesz wiedzieć więcej! Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki