MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sukces zbiórki świeckich wiernych. Jeszcze w czerwcu opublikują we włoskiej gazecie apel do papieża ws. pedofilii w polskim Kościele

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Ubiegłoroczna pikieta przed gdańską kurią (1.12.2019)
Ubiegłoroczna pikieta przed gdańską kurią (1.12.2019) Przemyslaw Swiderski
Jeszcze w piątek 19.06.2020 na konto włoskiego dziennika "La Repubblica" mają trafić pieniądze na ogłoszenie zamówione przez grupę polskich wiernych, wśród których są także osoby z Pomorza. Chcą oni w ten sposób zaapelować do papieża Franciszka o zajęcie się problemem pedofilii w polskim Kościele katolickim.

O zbiórce pieniędzy na ten cel informowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Jesienią ubiegłego roku wierni z archidiecezji gdańskiej tłumnie demonstrowali przed siedzibą gdańskiej kurii. Powodem były publikacje mediów o działaniach arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego, wobec księży diecezjalnych. Chodziło m.in. mobbing wobec księży czy też wyłudzanie od nich pieniędzy. Wierni zwracali także uwagę na brak konsekwencji wobec księży dopuszczających się molestowania seksualnego, a także opieszałość w wyjaśnieniu przeszłości zmarłego przed laty księdza Henryka Jankowskiego, którego oskarżono pośmiertnie o działania pedofilskie w latach 60.

W marcu grupa wiernych w archidiecezji gdańskiej spotkała się w tej sprawie z nuncjuszem apostolskim w Polsce. Spotkanie nie przyniosło jednak efektów.

Opublikowany w maju drugi film braci Tomasza i Marka Sekielskich "Zabawa w chowanego" ponownie wywołał poruszenie w całej Polsce wokół pedofilii wśród duchownych. Tym razem z perspektywy procederu tuszowania pedofilii i braku konsekwencji wobec jej sprawców. W filmie wiodącą rolę odgrywał biskup kaliski Edward Janiak, w którego diecezji był ksiądz molestujący dzieci i wobec którego nie wyciągnięto konsekwencji, prócz zmiany parafii.

Jeszcze w ubiegłym roku grupa wiernych z Polski złożyła na ręce papieża Franciszka raport o pedofilii w polskim Kościele katolickim. W kwestii walki z pedofilią wśród duchownych wciąż jednak niewiele się zmieniło.

Wierni z różnych części Polski zdecydowali się na kolejny krok, którym jest zamieszczenie apelu w dużym włoskim dzienniku "La Repubblica", w którym chcą oni zwrócić uwagę papieża Franciszka - a także włoskich mediów - na problem pedofilii w polskim Kościele oraz na zachowanie biskupów, którzy ją tuszują.

W ciągu ok. 10. dni udało im się zebrać 36 155 zł. Organizatorzy akcji potwierdzają, że przelew na konto włoskiej gazety trafi jeszcze w piątek 19.06.2020, a ogłoszenie ma ukazać się w wydaniu dziennika w poniedziałek 29.06.2020.

- Z jednej strony radość, że się udało, że pół tysiąca ludzi w ciężkich czasach dorzuciło się do tego pomysłu, z drugiej smutek, że stoimy pod ścianą i musimy sięgać do takich metod - mówi jeden z inicjatorów apelu do papieża Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski, wieloletni gdyński radny. - Widać, że temat boli i dotyka wiernych w Polsce, świeckich ale i księży, osoby głęboko zaangażowane w Kościół, jak choćby redaktor Tomasz Terlikowski, któremu bardzo dziękuje za pomoc, ale i osoby niewierzące. To dobry znak aktywności, odpowiedzialności za kościół i niezgody na zło - dodaje.

Poniżej treść apelu, który 29.06.2020, w święto świętych apostołów Piotra i Pawła, ma zostać zamieszczony w "La Repubblica":

Ojcze Święty Franciszku!

Błagamy Cię! Spójrz z troską na Kościół w Polsce, gdzie biskupi kryją przypadki pedofilii, lojalność wobec instytucji jest ślepa i głucha, ważniejsza od dobra ofiar, a Episkopat i nuncjusz apostolski udają, że tego nie widzą. Brak zdecydowanej reakcji na zgłaszane do Kongregacji Nauki Wiary oraz Kongregacji ds. Biskupów zachowania: arcybiskupa Sławoja Głódzia, biskupa Edwarda Janiaka, biskupa Jana Tyrawy i wielu innych wywołuje publiczne zgorszenie i godzi w dobro Kościoła. Uderza w jego jedność, ponieważ rodzi podział na dbających o wizerunek instytucji i na troszczących się o ofiary. Wielu wiernych ma poczucie, że Watykan daje na to przyzwolenie.
reklama

Apelujemy do Ciebie Ojcze Święty:

zaDOŚĆuczyńmy za KRZYWDy!

Nuncjusz apostolski spotkał się z osobami zarzucającymi abp. S. L. Głodziowi ukrywanie pedofilii. "Poinformował nas, że przekazuje wszystko do Watykanu"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki