Sukces judoczki Zuzanny Pawlikowskiej w zawodach Pucharu Europy

Paweł Kowalski
Aż 14 pomorskich judoczek i judoków wystąpiło w 32-osobowej ekipie polskiej w zawodach Pucharu Europy w Londynie. Najlepiej spisała się z nich Zuzanna Pawlikowska (AZS AWFiS Gdańsk), która zdobyła brązowy medal w wadze 52 kg. Gdańszczanka wygrała trzy walki i dopiero w pojedynku o awans do finału uległa francuskiej rywalce.

Katarzyna Furmanek, też z AZS AWFiS, po wygraniu trzech walk i dwóch porażkach zajęła 5 miejsce w kategorii 78 kg, a Karolina Tałach (S GKS Wybrzeże Gdańsk) w wadze 70 kg i Tomasz Domański (AZS AWFiS) w wadze 100 kg z identycznym dorobkiem dwóch zwycięskich pojedynków i dwóch porażek uplasowali się na 9 miejscach. Spośród polskich judoków jeszcze tylko Kamil Grabowski z Czarnych Bytom sięgnął po medal - brązowy w wadze +100 kg. Ponadto biało-czerwoni zajęli 3 piąte miejsca, 4 siódme i 5 dziewiątych.

Ciągle jeszcze nie mogą się więc pokusić o poważniejszą zdobycz i odegrać większej roli w prestiżowej imprezie europejskiej, nie mówiąc już o światowej. Londyńska zdobycz umiejscowiła polską ekipę dopiero na 10 miejscu w klasyfikacji medalowej państw w tych zawodach.

Swoją wielką klasę potwierdzili nad Tamizą Francuzi. Zdobywając 4 złote krążki, 2 srebrne i 5 brązowych, trójkolorowi triumfowali w medalowej klasyfikacji narodowych teamów. W wadze, w której startowała nasza Pawlikowska, zanotowali zwycięski dublet. Złotą medalistką została bowiem w kat. 52 kg Lucile Duport, a srebrną Penelope Bonna.