Dzięki sukcesowi odniesionemu w stolicy Bułgarii, wybiorą się oni na tygodniowy pobyt do naukowego ośrodka Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie w Szwajcarii.
Tegoroczni absolwenci "Trójki" uczestniczyli w projektowaniu i budowie prototypu drona badawczego Ikar. Jak już informowaliśmy, w czerwcu tego roku wzbił się on podczas testu w Ciechanowie na wysokość 20,5 kilometra, bijąc tym samym rekord Polski i pobierając próbki do analiz.
Ikar, jako pierwszy na świecie dron klasy micro, osiągnął też dolną granicę stratosfery. Wrócił następnie lotem automatycznym w miejsce startu z kompletnym ładunkiem badawczym. Obecnie do takich celów stosowane są balony, np. sondy meteorologiczne, które po wykonaniu zadania w przestworzach opadają swobodnie. Sprawia to, że trudno przewidzieć miejsce lądowania i odzyskać aparaturę, która mogłaby posłużyć ponownie do pobrania próbek.
Konstrukcja byłych licealistów z Gdyni pozwala wykorzystać wielokrotnie zarówno drona, jak i sprzęt badawczy. Ogranicza to koszty prowadzenia badań na tak dużych wysokościach. Warto dodać, że wszyscy trzej nagrodzeni absolwenci "Trójki" już za kilkanaście dni będą kontynuować rozwijanie swojej, naukowej pasji, rozpoczynając studia na Uniwersytecie Technicznym w Delft w Holandii.
POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:
- Kalendarz niedziel handlowych w 2019 roku. Sprawdź!
- Dyskonty nie będą mogły sprzedawać produktów marek własnych?
- Po raz trzeci padła główna wygrana w "Milionerach"!
- TOP 100 największych firm na Pomorzu [RANKING]
- Tak mieszka Robert Lewandowski [zdjęcia]
- Nauczyciel płakał, jak poprawiał. Zobacz najlepsze teksty uczniów i nauczycieli
Z Gwiazdami - Marek Kaliszuk - zapowiedź
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?