Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Subiektywny ranking Tomasza Rozwadowskiego. Życie z długim nosem

Tomasz Rozwadowski
Tomasz Rozwadowski
Tomasz Rozwadowski archiwum DB
Prezentujemy subiektywny ranking tygodnia Tomasza Rozwadowskiego.

1. Zmniejszająca się tygodnia: Polska. Niekorzystne czynniki atmosferyczne niszczą brzeg u nasady Półwyspu Helskiego. W sensie dosłownym można mówić o zmniejszającej się powierzchni naszej najdroższej ojczyzny. Tylko nie mówcie tego Antoniemu Macierewiczowi, bo jako osoba odpowiedzialna za obronę kraju z pewnością wymyśli jakiś niebezpieczny, kosztowny i nieskuteczny sposób na zapobieżenie temu zjawisku.

2. Cytat tygodnia: „Osoby normalne nie będą używać takich pojęć”. Tak właśnie na naszych łamach odpowiedział wybitny historyk prof. Andrzej Friszke na pytanie, czy postaci historyczne należy oceniać jako patriotów lub zdrajców. Diagnoza jak najbardziej na czasie.

3. Filut tygodnia: Szymon Marciniak. Sędzia piłkarski z Płocka, który był głównym arbitrem w niedawnym spotkaniu piłkarskiej ekstraklasy, w którym Arka Gdynia zmierzyła się na własnym boisku z Jagiellonią Białystok, podarował gościom zwycięstwo 2:3. Bezzasadnie powtórzył rzut wolny, z którego strzelona bramka zapewniła trzy punkty Jagiellonii. Talent reżyserski, jaki Marciniak ma niewątpliwie, lepiej sprawdziłby się w teatrze czy filmie niż w sporcie.

4. Liczni tygodnia: cudzoziemcy. Oddział ds. Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku przyjmuje ostatnio ok. stu interesantów dziennie, co jest rekordową liczbą. Około 85 proc. ze starających się o legalizację zatrudnienia pochodzi z Ukrainy.

5. Cięta tygodnia: SKM. Nowy rozkład jazdy nie zawiera kilku nocnych połączeń. Kładą nas siłą do snu.

6. Nowość tygodnia: przedszkola przy uczelniach wyższych. Uniwersytet Gdański i Politechnika Gdańska mają, niezależnie od siebie, plany otwarcia przyuczelnianych placówek przedszkolnych. Dla studentów zakładających rodziny będzie to duża ulga, a dziatwa będzie mogła już od najmłodszych lat nabierać akademickiego szlifu.

7. Potrącony tygodnia: dzik. Pomiędzy Czerskiem a Mosną opel prowadzony przez samotnego kierowcę zderzył się z biegnącym zwierzęciem. Kierowca, zbadany w chojnickim szpitalu specjalistycznym, okazał się trzeźwy. O stopniu poczytalności nieszczęsnego zwierzęcia nie wiadomo nic.

8. Modne tygodnia:
Chiny. Do polityków obozu władzy, którzy wierzą w zbawienną dla polskiej gospodarki współpracę z Chinami, dołączył wicemarszałek Sejmu Marek Suski. Polityk ten tak chciał dogodzić swojemu rodzinnemu Radomiowi, że zamierzał przyciągnąć inwestycję chińskiej spółki Beida Jade Bird Group. Przeoczył, że to firma aktywnie współpracująca z komunistycznymi władzami i zamieszana w ogromne skandale korupcyjne. Precz z komuną?

9. Niebezpieczne tygodnia: polisolokaty. Ostatnio głośno jest o instrumentach finansowych, na których inwestorzy, bardzo często w podeszłym wieku, mogą stracić nawet całe oszczędności. W porównaniu z polisolokatami afera Amber Gold to skromny przekręcik.

10. Spektakl tygodnia: „Pinokio”. Włoski choreograf Giorgio Madia przygotowuje w Operze Bałtyckiej w Gdańsku spektakl baletowy oparty na słynnej powieści dla dzieci napisanej przez Carla Collodiego. Tytułowemu bohaterowi tej historii, drewnianemu pajacykowi, wydłużał się nos, gdy ten kłamał. W polityce nie miałby szans.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki