Stypendyści Fahrenheita nie spoczywają na laurach

Agata CymanowskaZaktualizowano 
Michał Kucewicz z kolegami chce zachęcić młodszych kolegów do studiów za granicą
Michał Kucewicz z kolegami chce zachęcić młodszych kolegów do studiów za granicą Adam Warżawa
Michał Kucewicz, absolwent neuronauki na uniwersytecie w Cambridge i doktorant uczelni w Bristolu poszukuje leków, które pozwolą leczyć choroby psychiczne.

Ale Michał, który wczoraj wyruszył w podróż do Indii, nie myśli tylko o własnej karierze naukowej. Wspólnie z 25 innymi młodymi, ambitnymi i utalentowanymi ludźmi działa także w Gdańskim Stowarzyszeniu Stypendystów Fahrenheita (GSSF powstało 31 grudnia 2007 roku).

Członkowie stowarzyszenia chcą m.in. przyczynić się do wyrównywania możliwości i szans rozwoju swoich młodszych kolegów - utalentowanych gdańszczan.

- To, co otrzymuje się w szkole, nie zawsze zaspokaja rzeczywiste potrzeby - zauważa Kucewicz.

Stypendyści przygotowują się do zorganizowania swojej pierwszej akcji, która ma na celu sfinansowanie trzyletnich kursów języka niemieckiego dla najlepszych uczniów pierwszych klas liceów ogólnokształcących.

- W gdańskich liceach zorganizujemy konkurs z kompetencji językowych - wyjaśnia Jan Jóźwik, prezes GSSF. - Tym, którzy wypadną najlepiej, dofinansujemy trzyletnie kursy nauki niemieckiego.

Wkrótce roześlą zaproszenia do udziału w konkursie dyrektorom placówek. Test językowy opracują samodzielnie.

To, ilu osobom będzie można zorganizować taki kurs, zależy od środków finansowych, które uda się pozyskać. Stypendyści liczą na to, że zdobędą darowizny od sponsorów, ale pierwsze kursy sfinansują także z pieniędzy pochodzących ze składek członkowskich.

- Nie chcemy szukać sponsorów bez niczego, najpierw chcemy pokazać, o co zabiegamy. Stąd decyzja o tym, że za kursy zapłacimy także z własnych składek - dodaje Kucewicz.

Jan, Michał, ich koleżanki i koledzy planują również nawiązanie współpracy ze szkołami wyższymi w Trójmieście.

- Rozesłaliśmy już listy do władz uczelni - mówi Kucewicz. - Myśleliśmy o tym, by prowadzić prelekcje informacyjne ze studentami na temat realiów studiowania w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych.

Stypendium naukowe im. Gabriela Daniela Fahrenheita na finansowanie studiów poza granicami kraju od roku szkolnego 2005/06 przyznaje prezydent Gdańska. Co roku otrzymuje je kilkunastu absolwentów, którzy zdawali maturę międzynarodową, lub najwybitniejsi maturzyści. Dotychczas stypendia, w wysokości 3 tys. zł brutto miesięcznie, przyznano 74 osobom.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie