Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stwórzcie z nami mapę zagrożeń!

Edyta Okoniewska, Joanna Surażyńska
Czy w swojej miejscowości czujecie się bezpiecznie? Skontaktujcie się z naszą redakcją. Czekamy na sygnały

Każdy chce się czuć bezpiecznie w miejscu swojego zamieszkania. Niestety, są takie rejony, które wielu z nas woli omijać szerokim łukiem. Razem z Państwem chcemy stworzyć mapę bezpieczeństwa dla powiatu kościerskiego. Apelujemy do Czytelników, aby kontaktowali się z naszą redakcją i informowali, które miejsca - Waszym zdaniem - w powiecie kościerskim są niebezpieczne. Czekamy na Wasze sygnały!

Warto dodać, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad projektem „mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”. Według resortu w ten sposób będzie można ocenić, gdzie policję trzeba wzmocnić, na przykład tworząc kolejne placówki. Niestety, w naszym powiecie również dochodzi do przestępstw, są to zarówno kradzieże, włamania, jak i rozboje, w tym również z użyciem niebezpiecznych narzędzi, a w 2015 roku - także zabójstwo.

Nieraz czujemy się bezsilni, zastanawiając się, jak uchronić dziecko w drodze szkoła - dom przed kontaktem z dilerami narkotyków czy dopalaczy. Zwykle wiadomo, w których miejscach zagrożenia istnieją, jaką ulicą raczej po zmroku nie chodzić. Nie wiemy, jak ustrzec się przed włamaniem, kradzieżą samochodu czy napadem. Ale możemy stworzyć mapę zagrożeń, do jakich najczęściej dochodzi w naszej okolicy, niebezpieczeństw - jakie czyhają na dorosłych i na dzieci. Dlatego zwracamy się z apelem do naszych drogich Czytelników, aby razem z nami stworzyli mapę bezpieczeństwa dla powiatu kościerskiego. Zadzwoń do redakcji (tel. 58 680 17 60) lub wyślij meila na: [email protected].

Nasza akcja jest pokłosiem informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o projekcie przygotowania takiej mapy dla Polski. W ten sposób - według resortu - będzie można ocenić, gdzie policję trzeba wzmocnić, na przykład tworząc kolejne placówki.

Powiat kościerski, choć nie należy do największych na tle woj. pomorskiego, to mieszkańcy nie do końca mogą czuć się bezpiecznie. Jak wynika z policyjnych statystyk, nie omijają nas uciążliwe dla mieszkańców przestępstwa. W 2015 roku doszło do 178 kradzieży (w 2014 roku było ich mniej, bo 144). Niestety, na tym nie koniec. Oddzielną kategorię stanowią kradzieże z włamaniem. Przed rokiem takich zdarzeń było 146, natomiast w 2014 roku - 120. W pow. kościerskim dochodzi też do rozbojów. W 2015 roku było 6 przestępstw, a w 2014 roku - 3, poza tym jedno z użyciem niebezpiecznego narzędzia.

Kradzieże samochodów to zawsze ciężkie przeżycie dla ich właścicieli. W 2015 roku w pow. kościerskim zniknęły 33 auta, to prawie dwa razy więcej niż w 2014 roku (17 kradzieży).

Wielu mieszkańców, zwłaszcza Kościerzyny, doskonale wie, w których rejonach miasta najczęściej znikają samochody. Niestety, do kradzieży często dochodzi w okolicach koś-cierskiego szpitala i na parkingach osiedlowych.

Policyjne statystyki odnotowują także przypadki uszkodzeń mienia. W 2015 roku było takich 75, zaś w 2014 roku - 55.

W 2015 roku w ręce policjantów trafiło 500 sprawców przestępstw. W 2014 roku zatrzymano ich więcej, bo 594.

Wypadki drogowe to jeden z największych dramatów, który dotyka całą rodzinę. Tych wciąż jest zbyt wiele. W 2015 roku najtragiczniejszy miał miejsce w Lubaniu w gm. Nowa Karczma, gdzie zginęły trzy osoby w wieku od 16 do 21 lat. Tymczasem na trasie Liniewo-Iłownica w wypadku zginęło 6-miesięczne dziecko, które jechało z matką. Kobieta z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. W 2015 roku doszło do 62 wypadków, w których zginęło 14 osób. W 2014 roku było ich 35, wówczas na drodze zginęło 10 osób. W pierwszym kwartale 2015 roku doszło do 97 kolizji, a w analogicznym okresie poprzedniego roku odnotowano ich 93.

Jak wynika z policyjnych statystyk, najczęściej do wypadków dochodzi między godz. 14 a 22. Czarnym dniem tygodnia pod tym względem jest piątek. Natomiast kolizje najczęściej przytrafiają się we wtorki.

W pierwszym kwartale 2015 roku sprawcami wypadków było 17 kierujących samochodami osobowymi, 1 motorowerzysta, 2 rowerzystów, a także 2 pieszych.

Rok 2015 zapisał się w historii powiatu aż dwoma zabójstwami (w 2014 roku nie było żadnego). Pierwsze miało miejsce w walentynki w Kościerzynie, kiedy to 45-letnia kobieta ugodziła nożem swojego konkubenta. Została jednak uniewinniona przez sąd, który uznał, że działała w obronie koniecznej. Tragedia, która miała miejsce pod koniec 2015 roku wstrząsnęła mieszkańcami całego powiatu. W Lipuszu została zastrzelona 48-letnia kobieta. Sprawcą był jej były partner, którego przez tydzień poszukiwała policja. Ostatecznie zginął on podczas policyjnej obławy, która miała miejsce w jednym z mieszkań w Gdyni, gdzie ukrywał się mężczyzna.

Niestety, w ub. roku na naszym terenie odnotowano wzrost przestępczości (754 przestępstwa kryminalne). Najczęściej sprawcami są ludzie młodzi. Wykrywalność wynosi 52 proc., co plasuje nas w środku rankingu jednostek woj. pomorskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki