Studenci UG żądają dymisji sędziego TK prof. Jakuba Steliny. Już 2,3 tys. podpisów pod petycją

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Przemysław Świderski
Ponad 2,3 tys. osób podpisało petycję o usunięcie z listy pracowników Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jakuba Steliny, członka Trybunału Konstytucyjnego. - Nie można rozwiązać umowy o pracę, ani zmienić warunków pracy nauczyciela akademickiego będącego sędzią Trybunału Konstytucyjnego - przypomniała rzeczniczka uczelni.

W zeszłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że przeprowadzenie aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją. To wzbudziło wiele emocji, zarówno wśród przeciwników, jak i zwolenników aborcji.

Jednym z sędziów Trybunału Konstytucyjnego, który poparł czwartkowy (22.10.2020 r.) wyrok w sprawie zmiany ustawy antyaborcyjnej, był prof. Jakub Stelina, były dziekan WPiA UG. W listopadzie 2019 r. został wybrany, głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości, na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego razem z Krystyną Pawłowicz i Stanisławem Piotrowiczem. Teraz studenci UG, ale również absolwenci i osoby niezwiązane z uczelnią żądają dymisji wykładowcy.

- My, studenci Uniwersytetu Gdańskiego, absolwenci tej uczelni, obywatele wzywamy władze Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego do podjęcia działań prowadzących do skreślenia z listy pracowników naukowych Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Jakuba Steliny - brzmi petycja opublikowana na portalu petycjeonline.com. - Organu, którego legalność była wielokrotnie kwestionowana przez liczne autorytety prawnicze, a sposób jego obsadzenia jest niewątpliwie sprzeczny z Konstytucją. Wątpliwości nie ulega fakt, iż obecny Trybunał Konstytucyjny jest organem uzależnionym od władzy ustawodawczej – związki obozu rządzącego z członkami TK są aż nadto widoczne. Praktyka instrumentalnego wykorzystywania fasadowego sądu konstytucyjnego do partykularnych celów partii rządzącej jest nie do pogodzenia z zasadami ustroju demokratycznego państwa prawa.

Zdaniem autorów petycji naruszenie kompromisu dot. przerywania ciąży jest przejawem lekceważenia głosu społeczeństwa, które wielokrotnie protestowało przeciwko zmianom w prawie mającym utrudniać dostęp do legalnej i bezpiecznej aborcji. Do środy do godziny 13 podpisało ją ponad 2,3 tys. zainteresowanych.

- Jestem studentką Uniwersytetu Gdańskiego i jako kobieta pragnąca rozpocząć karierę naukową na tym uniwersytecie, czuję się upokorzona świadomością, że ktoś taki jak prof. Selina także jest jednym z pracowników - skomentowała petycję Malwina Solska z Gdańska.

- Nie chciałbym studiować na uczelni, na której wykłada osoba, która zhańbiła się, ale również powagę Uniwersytetu, popierając w tzw Trybunale Konstytucyjnym, łamanie podstawowych, przyrodzonych, powszechnych praw człowieka - napisał Przemek Saktura z Kołobrzegu.

Informacja o petycji w sprawie zwolnienia z pracy prof. Jakuba Steliny, funkcjonującej w przestrzeni internetowej, bardzo szybko dotarła do władz uczelni. Wszystko wskazuje jednak na to, że życzenie osób, które złożyły pod nią podpisy nie zostanie spełnione.

- Już teraz możemy odpowiedzieć, że wykładnia prawna w tej kwestii jest jednoznaczna - poinformowała rzeczniczka uczelni dr Beata Czechowska-Derkacz. - Art. 121a ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce stwierdza, że nie można rozwiązać umowy o pracę ani zmienić warunków pracy nauczyciela akademickiego będącego sędzią Trybunału Konstytucyjnego.

Studenci przerwali wykład

Oliwy do ognia dodała sytuacja, która miała miejsce podczas poniedziałkowego (26.10.2020 r.) wykładu prof. Steliny z prawa pracy. Już na samym początku zajęć studenci dali jasny wyraz swojego niezadowolenia wobec wyroku TK oraz braku odrębnego zdania ze strony profesora, ustawiając sobie jako zdjęcia profilowe symbole Strajku Kobiet.

Stelina chciał im odpowiedzieć, ale wtedy przerwała mu studentka IV roku Oliwia Zamrzycka, która wypowiedziała się w imieniu grupy. Odczytała oświadczenie, w którym zarzuciła profesorowi niekompetencje i brak człowieczeństwa. Nagranie z wykładu zostało opublikowane w sieci:

– Nie powinien pan, tym bardziej jako mężczyzna, który nigdy nie będzie nosił w sobie dziecka, decydować o tym, czy mam dopuszczać się heroizmu i rodzić dziecko posiadające tę czy inną wadę genetyczną – powiedziała. – To nie pan będzie przez dziewięć miesięcy nosił płód, nie pana przez dziewięć miesięcy będzie rozdzielał ból i to nie pan zrezygnuje z kariery prawniczej z powodu ciągłej opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem.

– Kodeks nauczyciela akademickiego Uniwersytetu Gdańskiego stawia wymagania nauczycielom akademickim. Uważam, że nie spełnia pan obowiązków zawartych w paragrafie czwartym.

– Jako studentka nie wyobrażam sobie uczęszczania na zajęcia i zdawania egzaminu u kogoś, kto podeptał nasze prawa. Apeluję do pana o rezygnację z naszej uczelni. Może jest pan wybitnym znawcą prawa pracy, ale konstytucjonalista z pana marny, a co najważniejsze, zapomniał pan, czym jest człowieczeństwo.

Gdy skończyła, koledzy i koleżanki z roku nagrodzili ją brawami.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie