Studenci Politechniki Gdańskiej "wykleili" fraktal [ZDJĘCIA,...

  Studenci Politechniki Gdańskiej "wykleili" fraktal [ZDJĘCIA, WIDEO]

  oprac. red.

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Studenci Politechniki Gdańskiej "wykleili" fraktal [ZDJĘCIA, WIDEO]
  1/21
  przejdź do galerii

  ©Aneta Niezgoda

  Studenci Politechniki Gdańskiej "wykleili" we wtorek niesamowity dywan zwany fraktalem lub inaczej dywanem "Sierpińskiego". Mimo że fraktal składa się z dokładnie 32 768 zielonych i purpurowych kwadratowych naklejek o boku zaledwie 1 cm, jego składanie na dziedzińcu im. Jana Heweliusza w Gmachu Głównym PG, zajęło żakom jedynie 8 minut.
  Nad fraktalem pracowało łącznie 512 osób z różnych wydziałów PG. Część dywanu Sierpińskiego wkrótce trafi do Hiszpanii. To tam powstała idea pod nazwą "Sierpinski Carpet Project". Autorem inicjatywy byli José Luis Rodríguez Blancas, profesor matematyki Uniwersytetu Almerii i David Crespo Casteleiro, nauczyciel matematyki w szkole średniej.


  Autor: Aneta Niezgoda


  – Dywan Sierpińskiego powstaje z kwadratu, który dzielimy na dziewięć mniejszych jednakowych kwadratów, następnie środkowy kwadrat usuwamy. W ten sposób powstaje pierwsza iteracja dywanu. Następnie każdy z pozostałych ośmiu kwadratów ponownie dzielimy na dziewięć mniejszych i usuwamy środkowy kwadrat. To samo robimy w kolejnych krokach z pozostałymi kwadratami. Tak powstają kolejne iteracje dywanu– tłumaczą pracownicy Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość, organizatorzy akcji z ramienia PG.

  Cały pomysł tworzenia fraktala na różnych uczelniach ma uczcić setną rocznicę opisania przez Wacława Sierpińskiego fraktala geometrycznego zwanego "dywanem Sierpińskiego". Na Politechnice Gdańskiej powstała piąta iteracja dywanu Sierpińskiego – kwadrat o boku około 5 metrów. Każdy student przygotował drugą iterację dywanu (zmieściła się na kartce formatu A4). Studenci pracowali w grupach warsztatowych, łącznie 3 dni.

  Hiszpanie stworzą natomiast siódmą iterację dywanu – ich kwadrat będzie miał aż 44 m. W projekt zaangażowało się wiele szkół i uczelni z całego świata.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  WIDEO: Letnica 3.0. Obok stadionu zbudują oceanarium za 450 milionów! [materiał partnera]

  WIDEO: Letnica 3.0. Obok stadionu zbudują oceanarium za 450 milionów! [materiał partnera]

  POLECAMY:

  POLECAMY: "Sekrety gdyńskich kamienic" - do kupienia w naszej księgarni

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!