Studenci Politechniki Częstochowskiej hodują m.in. larwy, które jedzą plastik! Na swoje badania zdobyli grant

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Studenci Politechniki Częstochowskiej hodują m.in. dżdżownice, które jedzą plastik. Na swoje badania zdobyli grant
Studenci Politechniki Częstochowskiej hodują m.in. dżdżownice, które jedzą plastik. Na swoje badania zdobyli grant Piotr Ciastek
Udostępnij:
W ramach koła naukowego studenci Politechniki Częstochowskiej pracują nad projektami, które maja ograniczyć zalewanie naszej planety przez odpady. Wśród pomysłów realizowanych przez młodych naukowców znalazły się m.in. takie, które mają na celu oczyszczanie ścieków przy pomocy wyhodowanych fotogranul, a także zmniejszenie ilości odpadów, które są zjadane przez larwy drewnojada.

Studenci Wydziału Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej pracują nad kilkoma interesującymi projektami, które mają na celu redukcję z naszego środowiska odpadów. Problem ten szczególnie dotyczy odpadów plastikowych, które rozkładają się setki lat. W polu zainteresowań młodych naukowców jest też oczyszczanie ścieków przy pomocy wytworzonych w laboratorium specjalnych fotogranul. Projekt koła naukowego GeneInUse „Odpady to też zasoby-Zielony ład" uzyskał dofinansowanie w wysokości 60 tys. zł z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach pierwszej edycji konkursu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. Swoje pomysły studenci i ich opiekunka zaprezentowali podczas zwołanej we wtorek 11 stycznia konferencji prasowej.

Pomysły na wagę złota pomogą planecie i gospodarce

W swych pracach badawczych studenci szukają rozwiązań, które mają być odpowiedzią na realne potrzeby gospodarki obiegu zamkniętego (GOZu) w sferze gospodarowania zasobami środowiska. Badania mają na celu modernizację obecnych i stworzenie nowych rozwiązań technicznych w gospodarce odpadami.

- Świat, a przede wszystkim przemysł generuje duże ilości odpadów. My chcemy im nadać nowe życie: ponownie wykorzystać, bądź zdegradować w naturalny i bezpieczny sposób. W ramach projektu, nad którym pracujemy mamy cztery zadania. Jednym z tych projektów jest stworzenie fotogranul tlenowych - mówi opiekunka koła naukowego, dr hab. Anna Grobelak prof. Politechniki Częstochowskiej.

Fotogranule wytwarzane są z wyhodowanych w laboratorium sinic. Fotogranule są namnażane, a później wykorzystywane do oczyszczania ścieków. Produkowane przez sinice duże ilości tlenu mają za zadanie zmniejszyć energochłonność oczyszczalni ścieków, które działają w systemie SB. Wprowadzenie takiej zielonej technologii do oczyszczalni ścieków ma spowodować obniżenie kosztów energii potrzebnej do procesu oczyszczania ścieków. Jak mówią uczestnicy projektu, fotogranule to dość nowe zagadnienie i badania nad nimi są innowacyjne. Uczelnia liczy, że uda się rozwinąć tę technologię i uzyskać nawet patent. Nad projektem czuwa doktorant German Smetana z Petersburga.

Inne zadanie studenckiego koła naukowego polega na badaniu wpływu występowania mikroplastiku na organizmy żywe. - Od kilku miesięcy badamy wpływ mikroplastiku na organizmy i dodatkowo staramy się sprawdzić, czy można na przykład wykorzystać dżdżownice do rozkładu tego plastiku - mówi Marek Klimasz, student Politechniki Częstochowskiej.

Z kolei Radosław Pluta testuje owady i skąposzczety w usuwaniu odpadów. - Nie tylko na Politechnice, ale również i w Chinach prowadzone są badania nad utylizacją polietylenu, czyli głównie butelek, folii, a także styropianu używanego w budownictwie. W moim projekcie użyłem po 312 sztuk larw, które są w stanie 3 miesięcy skonsumować kostkę styropianu 10 na 10 cm - mówi Radosław Pluta.

Czwarte zadanie polega natomiast na odzyskaniu biomasy nawozowej z osadów z procesu uzdatniania wody. Tym zagadnieniem zajmuje się m.in. Łukasz Witek.

Studencki projekt z dofinansowaniem MEiN

Program "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje" został ogłoszony przez ministerstwo jesienią ubiegłego roku jako wsparcie dla działających w uczelniach studenckich kół naukowych. Projekty oceniane były m.in. pod kątem przewidywanych rezultatów, użyteczności, znaczenia dla rozwoju społecznego kraju lub regionu i zasięgu oddziaływania.

W rozstrzygniętym w maju tego roku konkursie finansowanie otrzymało 128 z 244 zgłoszonych projektów przez uczelnie z całego kraju. Na finansowanie innowacyjnych projektów przeznaczono w sumie 6 590 695,49 zł.

Wśród wybranych projektów znalazły się m.in. roboty autonomiczne, łaziki marsjańskie, projekt farmy hydroponicznej, satelita czy rakieta. Z Politechniki Częstochowskiej z dwóch zgłoszonych projektów, do realizacji wybrano właśnie projekt Studenckiego Kola Naukowego GenelnUse Wydziału Infrastruktury i Środowiska pn. „Odpady to też zasoby-Zielony ład."

Jak wyjaśniają studenci i ich opiekunka, Europejski Zielony Ład zawiera plan działań umożliwiających bardziej efektywne wykorzystanie zasobów dzięki przejściu na czystą gospodarkę o obiegu zamkniętym, czy zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń.

- Osiągnięcie celu neutralności klimatycznej będzie wymagało działań we wszystkich sektorach naszej gospodarki, takich jak: inwestycje w technologie przyjazne dla środowiska, obniżenie emisyjności przemysłu czy zrównoważona gospodarka obiegu zamkniętego. Działania takie wymagają jednak wprowadzenia szeregu innowacyjnych rozwiązań. Kluczowe dla spełnienia tych celów są zasoby, głównie te odzyskane, energia pochodzenia biologicznego, wytwarzanie odpadów czy nawet nasze codzienne wybory konsumenckie. Dziś zrównoważony rozwój to nie tylko piękne hasło, ale to już nasz obowiązek - podkreśla dr hab. Anna Grobelak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Studenci Politechniki Częstochowskiej hodują m.in. larwy, które jedzą plastik! Na swoje badania zdobyli grant - Dziennik Zachodni

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie