Studenci nie dostali w nowym roku stypendiów. Winne są zmiany w systemie raportowania?

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Waldemar Wylegalski/Polskapress
Studenci wielu uczelni, zaniepokojeni stanem swoich portfeli, zaalarmowali, że w nowym roku nie otrzymali pieniędzy ze stypendiów. Przelewy zwykle docierały do nich w połowie miesiąca. Jak tłumaczy ministerstwo - opóźnienie wynika ze zmiany w systemie raportowania o zasobach uczelni.

Kilkadziesiąt tysięcy studentów z całej Polski styczniowe stypendia może dostać ze sporym opóźnieniem. Dotychczas przelewy wpływały na ich konta do połowy miesiąca.

- Na początku myślałem, że tylko ja nie dostałem stypendium - tłumaczy Maciej Knuth, działacz społeczny oraz student V roku teologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Do poważniejszego zainteresowania się tą sprawą przekonały go jednak głosy na wielu studenckich grupach na facebooku, gdzie można było spotkać się z dziesiątkami pytań oraz pretensji w stronę kolejnych uczelni o brak stypendiów.

Knuth, z pomocą Artura Dziambora, gdyńskiego posła Konfederacji, wystosował interpelację do ministra Jarosława Gowina. Zwrócił w niej uwagę na fakt, że: „zaburzenie studenckiego budżetu w ten sposób jest odczuwalne nie tylko dla samych zainteresowanych, ale także dla ich rodzin oraz osób, które np. wynajmują im mieszkania”.

Minister, zgodnie z prawem, ma jednak 21 dni, aby odnieść się do złożonej interpelacji poselskiej.

W sprawie opóźnień w wypłatach stypendiów wypowiedziała się natomiast Katarzyna Zawada, rzecznik prasowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która podkreśliła fakt, że „uczelnie są zobowiązane do wypłaty stypendiów najpóźniej do końca każdego miesiąca”.

Wysokość dotacji na dany rok kalendarzowy jest określana zazwyczaj w drugim kwartale roku - mówi. - Do tego czasu ministerstwo ma możliwość przekazywania uczelniom miesięcznych zaliczek w wysokości nieprzekraczającej 1/10 dotacji z roku poprzedniego. Zaliczki są przekazywane uczelniom, które na rachunku funduszu stypendialnego (według stanu na 31.12.2019 r.) nie posiadały nadmiaru środków (tj. więcej niż 30 proc. dotacji z 2019 r.).

By to zweryfikować, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego musiało pozyskać dane z Banku Gospodarstwa Krajowego, co było możliwe do pozyskania - jak przyznaje Zawada - dopiero po 15 stycznia.

Na podstawie analizy tych danych ministerstwo określiło, które uczelnie powinny otrzymać zaliczkę dotacji w styczniu oraz łączną kwotę środków, które należało zamówić w Ministerstwie Finansów

- tłumaczy rzecznik.

W związku z tym dopiero na początku tego tygodnia resort przelał na uczelniane konta pieniądze na wypłaty. Placówki publiczne środki dostały dziś (27 stycznia), natomiast pozostałe uczelnie - dzień później.

Katarzyna Zawada zapewnia, że w lutym przelewy zostaną zrealizowane tak jak miało to miejsce dotychczas - na początku drugiej dekady miesiąca.

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

s
studentumk

Na UMK nadal brak...

W
Wykładowca, któremu wstyd

Smutne. Spada poziom inteligencji jak widać nie tylko wśród młodych pokoleń. Poziom edukacji spada bo wykładowcy sami się nie edukują tylko na granatowe konferencje jeżdżą. Poziom zachęt do nauki także leci na bruk. Nie dziwi fakt, że student, który ma jeszcze coś pod "czaszką" wybiera zagraniczne uczelnie. Tam byłoby to nie do pomyślenia. A u nas?... no cóż system zawinił. Czyli jak zwykle winnych nie ma. Uczelnie nie przesłały, Ministerstwo nie zweryfikowało ... proponuję aby tym co nie dopilnowali obowiązków także wstrzymać wynagrodzenie do czasu jak wypłaty będą !

O
Ojcic

Studenci? Won studenci - dawać wincyj na bąbelki!

p
piniędzy nie ma!

Piniędzy na to nie ma i nie będzie powiedział, onegdaj, gargamel, a ryży

mu przyklasnął!

Dodaj ogłoszenie