Strzeszewo, gmina Wicko: Protest przeciw poszukiwaniom gazu...

  Strzeszewo, gmina Wicko: Protest przeciw poszukiwaniom gazu łupkowego i brakowi informacji

  Edyta Litwiniuk

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  - Chcemy rzetelnej informacji na temat tego, co tu będzie się działo - mówią przedstawiciele Stowarzyszenia Zdrowa Ziemia Powiatu Lęborskiego, którzy w czwartek będą protestować przeciwko inwestorowi, czyli firmie Lane Energy, która chce w Strzeszewie postawić wiertnię do poszukiwań gazu łupkowego.
  Mieszkańcy Strzeszewa o tym, że obok ich miejscowości stanie wiertnia gazu łupkowego, dowiedzieli się z naszej publikacji już w trakcie prac przygotowawczych do ustawienia urządzenia. Inwestorowi - firmie Lane Energy - zarzucają, że teren, na którym stanie wiertnia, jest usytuowany zbyt blisko ich miejscowości. Ostatnio okazało się też, że na skraju działki, jaką wydzierżawiło Lane Energy, znajduje się stare, dzikie wysypisko śmieci.

  Mieszkańcy mają wiele zastrzeżeń do inwestora:
  - Nie odbyły się żadne konsultacje społeczne, brak wyczerpującej informacji na temat tego, jakie prace będą wykonywane w Strzeszewie - mówi Grażyna Mazanowska ze Stowarzyszenia Zdrowa Ziemia Powiatu Lęborskiego. - Brak jest podstawowych dokumentów, m.in. karty KIP (karta informacyjna przedsięwzięcia). Nadal nikt nam nie chce wytłumaczyć, co się będzie działo z odpadami, które wyjadą z wiertni. Mazanowska przypomina, że firma Lane Energy wybudowała własne ujęcia wody. - Co będzie, jeśli lustro wody się obniży i dla nas jej zabraknie?

  Protestujący mają zastrzeżenia do faktu, że po odkryciu dzikiego wysypiska śmieci firma się od niego... ogrodziła.

  - Boimy się, że jeśli po zakończeniu prac w badaniach wyjdzie jakieś skażenie, to zrzucą to na śmieci - mówią mieszkańcy.
  - Nikt nie informował nas o planowanym proteście ani nikt nas nie zapraszał na spotkanie w Strzeszewie. O wszystkim dowiadujemy się od pani redaktor - mówi Piotr Talarek z Lane Energy. Czy przedstawiciele firmy zamierzają wybrać się na miejsce protestu? - Oczywiście nie. Nasi dyrektorzy mają inne plany i inne spotkania umówione na czwartek, a zatem nie ma możliwości, by byli w Strzeszewie - wyjaśnia.

  Protest przeciwko wydobyciu gazu łupkowego odbędzie się w czwartek o godz. 17 w Strzeszewie (gm. Wicko).

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i w sierpniu korzystaj za darmo: www.dziennikbaltycki.pl/piano


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gazowi ekolodzy

  Quasimodoxxl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 31

  W tej całej awanturze chodzi tylko i wyłącznie o szmal. Ekolodzy wyniuchali, że mogą na tym interesie zarobić, więc robią zwykłe zadymy. Ludzie, pogońcie te całe towarzystwo.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ale z ciebie ciul

  thor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 27

  będziesz pił kutasie zatrutą wodę a potem zdechniesz na raka ciulu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odp

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 21

  Tak się składa, że ci ekolodzy to mieszkańcy wsi, którzy zawiązali stowarzyszenie. Tu nie chodzi o zbijanie szmalu, ale niedopuszczenie do sytuacji, gdzie odwierty zniszczą lokalne środowisko -...rozwiń całość

  Tak się składa, że ci ekolodzy to mieszkańcy wsi, którzy zawiązali stowarzyszenie. Tu nie chodzi o zbijanie szmalu, ale niedopuszczenie do sytuacji, gdzie odwierty zniszczą lokalne środowisko - woda, drogi, hałas, który jest 24h/dobę. W najgorszym przypadku jak znajdą gaz łupkowy mogą wysiedlić całą wieś. A mogą to zrobić!!! Jak na razie to inwestorzy chowają głowę w piasek, a w innych miejscowościach tylko obiecują. Nie ma się co łudzić, lokalna społeczność nie będzie miała z tego ani gazu, ani zatrudnienia, bo do tej pracy nie będą brać ludzi po podstawówce tylko własnych wyspecjalizowanych pracowników. Jeśli nie znasz sytuacji to nie wyzywaj ludzi od tzw. "Ekologów"zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  'EKOLOGOWIE' - MOŻE ŁASKAWIE POMOŻECIE ZEBRAĆ ODPADY WASZE I WASZYCH SĄSIADÓW? UFO ich nie zostawiło

  eko nieroby - zamiast dbać o środowisko tylko protestują żeby zaistnieć (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 57 / 47

  Świetne - miejscowi 'ekolodzy' tak dbają o teren że na działce gdzie mają być poszukiwania gazu łupkowego odkryto dzikie wysypisko śmieci.
  Teraz mają pretensje do firmy szukającej łupków że...rozwiń całość

  Świetne - miejscowi 'ekolodzy' tak dbają o teren że na działce gdzie mają być poszukiwania gazu łupkowego odkryto dzikie wysypisko śmieci.
  Teraz mają pretensje do firmy szukającej łupków że 'odgradza' się od śmieci pozostawionych przez okolicznych mieszkańców.
  UFO tych odpadów nie zostawiło! To Wy albo Wasi sąsiedzi!

  Prawdziwy ekolog a nie 'ekolog' zwołałby kogo się da i oczyścił działkę z dzikiego wysypiska bo to wstyd wrzeszczeć że ktoś tu będzie zanieczyszczał gdy podtyka mu się pod d... własne odpady.

  Protestować i pokrzyczeć łatwo.
  'EKOLOGOWIE' DO ROBOTY POSPRZĄTAĆ ŚMIECI żeby nikt nie musiał odgradzać się od nich!

  Zadbajcie o swoje najbliższe otoczenie zamiast tylko gadać że o nie dbacie!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jestes sprzedany

  Rogowiec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 20

  widać człowieku ze pracujesz dla jednej z firm z koncesja na wydobycie gazu myślisz, że tego nie widać miedzy słowami !? Odejdź bo przez takich jak Ty miony mieszkańców nie będzie miało wkrótce...rozwiń całość

  widać człowieku ze pracujesz dla jednej z firm z koncesja na wydobycie gazu myślisz, że tego nie widać miedzy słowami !? Odejdź bo przez takich jak Ty miony mieszkańców nie będzie miało wkrótce WODY, śmiecie pozbierasz, Ziemi nie skleisz, obudź się!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dbamy o środowisko i jesteśmy Stowarzyszeniami

  Stowarzyszenie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 49 / 38

  Gościu zanim coś napiszesz to sprawdz taka jest zasada,to nie mieszkańcy zrobili dzikie wysypisko . To są tereny po popegerowskie a takich mogilników dzikich wysypisk w Polsce jest dużo.Zapewne nie...rozwiń całość

  Gościu zanim coś napiszesz to sprawdz taka jest zasada,to nie mieszkańcy zrobili dzikie wysypisko . To są tereny po popegerowskie a takich mogilników dzikich wysypisk w Polsce jest dużo.Zapewne nie chciałbyś mieszkać w pobliżu takiego miejscazwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podajcie co zrobiliście dla likwidacji dzikich wysypisk!

  nie wierzę pseudo ekologom (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 51 / 41

  'Stowarzyszenie' napisało: To są tereny po popegerowskie a takich mogilników dzikich wysypisk w Polsce jest dużo. Zapewne nie chciałbyś mieszkać w pobliżu takiego miejsca'

  Oczywiście że nie...rozwiń całość

  'Stowarzyszenie' napisało: To są tereny po popegerowskie a takich mogilników dzikich wysypisk w Polsce jest dużo. Zapewne nie chciałbyś mieszkać w pobliżu takiego miejsca'

  Oczywiście że nie chciałbym mieszkać obok takiego dzikiego wysypiska!
  Jeżeli macie świadomość o istnieniu takich miejsc grożących otoczeniu to bardzo proszę PODAJCIE CO ZROBIŁO STOWARZYSZENIE ŻEBY ZLIKWIDOWAĆ DZIKIE WYSYPISKA i oczyścić takie miejsca?!
  Wtedy może uwierzę że dbacie o środowisko.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  'ekonieroby' protestują dla reklamy a dla środowiska nic nie robią

  sprzątajcie a nie gadajcie to będzie czysto! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 38 / 44

  Ciekawe dlaczego 'ekologowie' tak dbający o środowisko protestują przeciwko szukaniu łupków a nie protestowali przeciwko dzikim wysypiskom śmieci i nie sprzątali ich?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo