Strzelanina na Rembowskiego w Zgierzu. Policjanci strzelali do awanturujących się obcokrajowców. Są ranni [23.02.2018]

Jaroslaw Kosmatka
Jaroslaw Kosmatka
Udostępnij:
Strzelanina w Zgierzu. Dramatycznie zakończyła się interwencja nieumundurowanych policjantów na ul. Rembowskiego. W stronę funkcjonariuszy poleciały kamienie. Konieczne było użycie broni. Napastnicy odnieśli rany. Do szpitala trafił również jeden z policjantów.

Dramatyczne wydarzenia rozegrały się tuż po godz. 2 w nocy, w piątek, 23 lutego, na ul. Rembowskiego w Zgierzu. Przejeżdżający ulicą patrol kryminalnych zauważył grupę zachowujących się agresywnie i pijących alkohol mężczyzn.

Strzelanina w Zgierzu. Co było przyczyną?

Okazało się, że jest to grupa obcokrajowców - Gruzinów i Ukraińców. Mężczyźni stawali się coraz bardziej agresywni. Nieumundurowani policjanci próbowali ich wylegitymować i uspokoić. Wtedy zostali zaatakowani. Obcokrajowcy zaczęli rzucać w nich kamieniami. W stronę stróżów prawa poleciały też płyty chodnikowe.

Policjanci, w obawie o swoje bezpieczeństwo, oddali strzały ostrzegawcze. Agresywni mężczyźni jednak nie odstępowali. Wobec tego, funkcjonariusze zaczęli strzelać w kierunku napastników. Łącznie oddali kilkanaście strzałów.

Strzelanina w Zgierzu. Są ranni

W efekcie, pięciu mężczyzn zostało postrzelonych w nogi. Z obrażeniami niezagrażającymi życiu, czterech z nich przewiezionych zostało przez pogotowie do szpitali. Zatrzymanych zostało trzynastu obcokrajowców.

Z naszych informacji wynika, że również policjanci odnieśli obrażenia, na szczęście także nie zagrażające ich życiu. Jeden z funkcjonariuszy został przewieziony do szpitala.

Czytaj też:13 Gruzinów i Ukraińców zatrzymanych w Zgierzu. Policjanci postrzelili pięciu agresywnych obcokrajowców

Strzelanina w Zgierzu. Kim byli napastnicy?

Jak udało nam się dowiedzieć, obcokrajowcy, którzy zaatakowali w piątek zgierskich kryminalnych, pracowali w Polsce. Śledczy ustalają teraz, czy przebywali oni legalnie w naszym kraju, oraz czy byli tu legalnie zatrudnieni.

Strzelanina w Zgierzu. Komunikat prokuratury

W piątek przed południem, Krzysztof Kopania, rzecznik prokuratury okręgowej w Łodzi, wystosował oficjalny komunikat w sprawie strzelaniny na Rembowskiego w Zgierzu:

Kilku prokuratorów pracuje na miejscu zdarzenia, do którego doszło minionej nocy około godziny 2, na terenie Zgierza. Po ataku na dwóch policjantów zatrzymana została grupa 13 cudzoziemców.
Z dotychczasowych ustaleń wynika, że wykonujący czynności służbowe policjanci podjęli próbę wylegitymowania grupy mężczyzn. Ci odmówili i zareagowali agresją. Niebawem w pobliżu pojawili się kolejni mężczyźni włączając się w przebieg zdarzenia. Zaatakowani funkcjonariusze użyli broni służbowej. Zatrzymano 13 napastników – to obywatele Gruzji i Ukrainy. Jeden z policjantów doznał obrażeń głowy.
Trwają intensywne czynności mające na celu odtworzenie przebiegu zdarzenia. Poszukiwani są świadkowie. Bliższe informacje przekazane zostaną po pogłębieniu ustaleń.

Strzelanina w Zgierzu. Śledczy ustalają przebieg zdarzenia

Sprawą strzelaniny na Rembowskiego w Zgierzu zajmuje się miejscowa prokuratura. Śledczy pracują nad odtworzeniem przebiegu zdarzenia.

- Zabezpieczono ślady, dowody, trwają przesłuchania - informuje prokurator Kopania. - Wszystko wskazuje na to, że zachowanie napastników było bardzo agresywne i nie budziło wątpliwości, co do tego że należy je traktować w kategoriach przestępstw czynnej napaści i czynnego oporu. Analizowana jest też kwestia użycia przez policję służbowej broni. Ustalenia poczynione na obecnym etapie zdają się wskazywać, że reakcja policjantów była prawidłowa, zwłaszcza w kontekście agresji napastników - posiadania przez nich przedmiotów, które doprowadzić mogły do powstania poważnych skutków. Początkowo oddany został strzał ostrzegawczy, a dopiero wobec jego bezskuteczności oddano kolejne strzały, rany postrzałowe zlokalizowane są w obrębie kończyn dolnych.

Strzelanina w Zgierzu. Jakie zarzuty dla napastników?

Czterech napastników przebywa w szpitalu. Tam, dozorują ich policyjne patrole. Jeden z mężczyzn przebywa w policyjnej izbie zatrzymań.

- Łącznie zatrzymanych jest 13 cudzoziemców - mówi prokurator Kopania. - W grę wchodzi przedstawienie im zarzutów czynnej napaści i spowodowania obrażeń ciała u policjanta, co zagrożone jest karą pozbawienia wolności w wymiarze do lat 10. Być może pierwsze czynności z udziałem zatrzymanych uda się zrealizować jeszcze dzisiaj. Z całą pewnością będą natomiast wykonywane jutro (w sobotę, 24 lutego - red.).

Na piątek planowane jest przesłuchanie w charakterze podejrzanych 3 mężczyzn, biorących udział w ataku na policjantów. Chodzi o 3 spośród 4, którzy przebywają w szpitalach. To właśnie tam prokuratorzy planują przeprowadzić czynności. - informuje Krzysztof Kopania - Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi

W sobotę planowane są kolejne przesłuchania w zgierskiej prokuraturze. Do tego też czasu podjęte zostaną decyzje, którzy z zatrzymanych usłyszą jeszcze zarzuty. Za czynną napaść na policjantów grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

23.02.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Strzelanina na Rembowskiego w Zgierzu. Policjanci strzelali do awanturujących się obcokrajowców. Są ranni [23.02.2018] - Dziennik Łódzki

Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie