Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strona kobiet: Pigułka wpływa na samopoczucie?

Anna Folkman
Anna Folkman
61 proc. kobiet jest pewnych, że tabletki antykoncepcyjne mogą korzystnie wpływać na samopoczucie. Takie wyniki otrzymali badacze Neurohm, którzy w ramach kampanii „Antykoncepcja szyta na miarę” przepytali użytkowniczki doustnej antykoncepcji hormonalnej o ich nastawienie i odczucia względem stosowanej metody antykoncepcji.

Po pierwsze – bezpieczeństwo
Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najbardziej skutecznych metod antykoncepcji. Ich wskaźnik Pearla wynosi od 0,2 do 05, co oznacza, że tylko dwie do pięciu kobiet na tysiąc, stosujących tą metodę antykoncepcji, zachodzą w ciążę (najczęściej na skutek nieprawidłowego przyjmowania). Dzięki tabletkom kobiety mogą uprawiać seks bez obaw o nieplanowaną w danym momencie ciążę. Daje im to poczucie bezpieczeństwa i komfortu, a także kontroli nad swoim życiem. Mogą planować przyszłość zgodnie ze swoimi priorytetami. Zapewnia to kobietom spokój wewnętrzny i zdecydowanie poprawia samopoczucie.

Po drugie – endorfiny
Niektóre tabletki antykoncepcyjne mogą mieć korzystny wpływ na samopoczucie dzięki swojemu składowi – dopasowanemu na miarę do potrzeb danej kobiety. U części kobiet doustna antykoncepcja hormonalna może likwidować lub zmniejszać objawy związane z PMS (rozdrażnienie, zmiany nastroju, gromadzenie się wody w organizmie). Dodatkowo pigułki zawierające chlormadinon (pochodną progesteronu) zwiększają wydzielanie beta endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Powoduje to, że kobieta jest bardziej rozluźniona, uspokojona i… lepiej się czuje.

Po trzecie – bonusy
Tabletki antykoncepcyjne to także dobry sposób na radzenie sobie z problemami mającymi podłoże hormonalne. Doustna antykoncepcja hormonalna może poprawiać wygląd skóry i włosów, a nawet wspomagać walkę z tak poważnymi zaburzeniami jak łojotok lub hirsutyzm (męskie owłosienie u kobiet). Tabletki mogą także zmniejszać obfitość i bolesność miesiączek. Pozwalają wyregulować cykl miesiączkowy, a także dają możliwość ograniczenia liczby krwawień w ciągu roku. Łagodne i regularne miesiączki? Gładka cera i błyszczące włosy? Samopoczucie od razu staje się lepsze.

To wszystko brzmi doskonale, jednak tak jak ze wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek. Przed zastosowaniem pigułek należy udać się na wizytę do lekarza i przede wszystkimi zapoznać się z ulotką dotyczącą naszych pigułek, na której znajdziemy możliwe skutki uboczne i działania niepożądane.

Zobacz także: Kulisy zdrowia: Sposób na grypę? Odporność? Obalamy mity. Zdrowia nie kupisz w aptece

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Strona kobiet: Pigułka wpływa na samopoczucie? - Głos Szczeciński

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki