Stroń od alkoholu i oszczędzaj wątrobę! Ten wyjątkowy organ...

  Stroń od alkoholu i oszczędzaj wątrobę! Ten wyjątkowy organ może się zbuntować

  Anna Folkman

  Głos Szczeciński

  Głos Szczeciński

  Szkodliwy wpływ alkoholu na wątrobę to sytuacja złożona

  Szkodliwy wpływ alkoholu na wątrobę to sytuacja złożona ©zdrowie

  Objawy kliniczne alkoholowej choroby wątroby zależą od jej stadium. Na pewnym etapie niebezpieczne skutki można jednak odwrócić
  Szkodliwy wpływ alkoholu na wątrobę to sytuacja złożona

  Szkodliwy wpływ alkoholu na wątrobę to sytuacja złożona ©zdrowie

  Wątroba może wiele wybaczyć, ale jeśli poważnie zachoruje, twoje życie może być zagrożone. Unikaj zatem spożywania niepotrzebnych leków i suplementów. Unikaj alkoholu, przede wszystkim piwa. Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o badaniach.

  Wątroba jest największym, a zarazem najważniejszym narządem człowieka. Jej waga waha się od 1,5 do 2 kilogramów w zależności od wypełnienia tego narządu krwią. Organ ten ma bardzo wiele unikatowych cech.

  Wyjątkowy organ

  - To przede wszystkim podwójne unaczynienie, które powoduje, że jest stosunkowo mało wrażliwa na niedotlenienie. Drugą bardzo ważną i unikatową cechą wątroby jest jej dar regeneracji. To fenomen, który pozwala naszemu organizmowi przetrwać kontakt z lekami, toksynami - mówi profesor Marta Wawrzynowicz-

  -Syczewska. - Wątroba regeneruje się przez całe życie człowieka. W lekarskim żargonie mówi się, że wątroba wiele wybacza, bo potrafi naprawdę wiele znieść - dodaje lekarz.

  W pojedynczej komórce wątrobowej zachodzi kilkaset procesów biochemicznych. Jednymi z najważniejszych zadań wątroby są metabolizm kwasów żółciowych, metabolizm aminokwasów i produkcja prawie wszystkich białek, metabolizm węglowodanów, przemiana tłuszczu, utrzymanie termoregulacji czy degradacja alkoholu, detoksykacja i biotransformacja leków.

  Kwestia alkoholu

  Szkodliwy wpływ alkoholu na wątrobę to sytuacja złożona, ponieważ wątroba jest organem, który go degraduje - ma szereg szlaków metabolicznych przystosowanych do tego.

  Okazuje się jednak, że przez długi czas wątroba dosyć dobrze toleruje niewielkie ilości alkoholu. - Mówi się, że mężczyzna może spożywać do 60 gramów czystego alkoholu na dobę, kobieta do 20 gramów bez szczególnych konsekwencji zdrowotnych dla wątroby. Są to jednak kwestie osobnicze - podkreśla profesor. - Do alkoholowego uszkodzenia wątroby dochodzi przy regularnym spożywaniu alkoholu przez dłuższy czas. Jest to zwykle od 3 do 5 lat ciągłego picia. Jednakże dotychczasowe badania nie udzieliły jednoznacznej odpowiedzi na to, dlaczego tylko u części osób nadużywających alkoholu dochodzi do uszkodzenia wątroby. W rzeczywistości tylko co czwarty pijący w nadmiarze ma objawową postać choroby wątroby, a marskość rozwija się u zaledwie 10 procent alkoholików. Należy jednak pamiętać, że alkohol uszkadza nie tylko somatycznie - następstwem przewlekłego spożywania alkoholu są przede wszystkim zaburzenia psychiczne i postępująca degradacja społeczna - podkreśla specjalista.

  Nadmiar procentów szkodzi

  Objawy kliniczne alkoholowej choroby wątroby zależą od jej stadium. Nie ma ścisłej korelacji między nasileniem objawów a stopniem uszkodzenia wątroby. Alkoholowa choroba wątroby to początkowo proste stłuszczenie wątroby, potem tłuszczowe zapalenie wątroby, a następnie nasilone włóknienie i marskość. Na każdym z tych etapów objawy mogą się pojawiać lub nie, często bywają niespecyficzne. Wśród nich można wymienić łatwe męczenie się, uczucie osłabienia, utratę łaknienia

  - jest ona charakterystyczna u osób pijących, uczucie ciężkości w nadbrzuszu, wymioty, w stanie zapalenia alkoholowego wątroby dochodzi do żółtaczki. W marskości wątroby objawy nie budzą już wątpliwości, ale są wielorakie.

  - Trzeba wiedzieć, że alkohol, obok skutków przewlekłych, wywołuje w organizmie ostre zatrucie. Zatrucie alkoholowe zajmuje czołowe miejsce wśród wszystkich zatruć. Stąd nudności, wymioty, bóle głowy, biegunka. Po pewnym czasie ostre objawy ustępują, ale złe samopoczucie, potocznie określane mianem kaca, utrzymuje się przez kilka do kilkunastu godzin. Takie objawy są następstwem ostrego zatrucia produktami degradacji alkoholu - mówi profesor Marta Wawrzynowicz-Syczewska. - Czasami kilka takich incydentów w krótkim czasie może doprowadzić do stłuszczenia wątroby, ale potem, kiedy przestajemy pić, to stłuszczenie się wycofuje. Alkoholem szczególnie „tłuszczogennym” jest piwo. Spożywane w dużych ilościach szybko prowadzi właśnie do stłuszczenia wątroby, jest też bardzo kaloryczne, stąd piwosze są zazwyczaj otyli.

  W krytycznej sytuacji - nawet przeszczep

  Kolejnym etapem choroby wątroby jest alkoholowe zapalenie. To choroba bardzo ciężka i może stanowić już zagrożenie dla życia, ale zaprzestanie picia na tym etapie może przywrócić prawidłową funkcję wątroby.

  Kanonem w medycynie jest jednak fakt, że chorobą nieodwracalną jest marskość wątroby. Jednak warto zauważyć, że u osoby, która zachowuje abstynencję, już chorując na marskość wątroby, może nastąpić stabilizacja i spowolnienie schorzenia. Alkoholowa marskość wątroby jest częstym wskazaniem do przeszczepienia, warunkiem kwalifikacji jest jednak zaprzestanie spożywania alkoholu.

  Jak dbać o wątrobę?

  Unikać alkoholu i raz na jakiś czas skontrolować jej sprawność. Pomocne będzie badanie USG, które wykrywa stłuszczenie oraz badanie aktywności enzymów wątrobowych ALAT, ASPAT, GGTP. Na co dzień warto zadbać o właściwą dietę - owocowo--warzywną, spożywanie białek pochodzenia roślinnego, tłuszczu z ryb, drobiu. Należy suplementować witaminy z grupy B, unikać słodyczy. Nie wierzmy w suplementy chroniące wątrobę, mogą one mieć co najwyżej działanie wspomagające.

  SPRAWDŹ, CO OCZYŚCI WĄTROBĘ. TOP 6 PRODUKTÓW, KTÓRE USUWAJĄ TOKSYNY Z ORGANIZMU  POLECAMY RÓWNIEŻ:

  Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
  Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

  Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

  Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

  Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

  Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

  Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Jerzy Brzęczek nowym selekcjonerem reprezentacji Polski


  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »