MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strefa Płatnego Parkowania w Gdyni się rozszerza. Pojawi się 120 nowych parkomatów

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Przemyslaw Swiderski
Ogłoszony niedawno przetarg obejmuje dostawę, modernizację i serwis nowych urządzeń. W Gdyni pojawi się 120 parkomatów zasilanych solarnie. Planowana jest również specjalna aplikacja dla kierowców, która ułatwi znalezienie miejsca parkingowego.

Po tym jak w maju Rada Miasta Gdyni zadecydowała o rozszerzeniu Strefy Płatnego Parkowania, wprowadzono szereg zmian. Od lipca obowiązują wyższe stawki opłat za brak ważnego biletu, kierowcy muszą też obligatoryjnie wpisywać nr rejestracyjny auta podczas zakupu biletu parkingowego. Natomiast abonament typu „M” przysługuje tylko i wyłącznie mieszkańcom zameldowanym na pobyt stały lub tymczasowy w danej strefie płatnego parkowania. Żeby z niego korzystać wymagane jest rozliczanie PIT-u w jednym z gdyńskich urzędów skarbowych.

- Pierwszy etap zmian mamy już za sobą - zaznacza Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. - Czeka nas jeszcze sporo inwestycji związanych z poszerzeniem strefy. W tym celu planujemy zainstalować na Działkach Leśnych, części Grabówka oraz Wzgórzu św. Maksymiliana - czyli w obrębie zasięgu strefy A i B - 120 parkomatów zasilanych panelami solarnymi. Innowacyjnie, jako pierwsze miasto w Polsce, wprowadzimy część automatów parkingowych, które będą posiadały możliwość płatności jedynie kartą bankową oraz BLIK-iem. Bezgotówkowy tryb przyjmowania płatności ułatwi dokonanie transakcji chociażby obcokrajowcom, którzy nie posiadają polskiej waluty. A co najważniejsze, w obowiązującym reżimie sanitarnym, taki sposób płatności będzie bezpieczniejszy dla mieszkańców. Mamy dane, z których wynika, że obecnie ponad połowa transakcji jest realizowana w formie bezgotówkowej. Nowe parkomaty będą zatem nie tylko energooszczędne, ale też mocno wpiszą się w promowane przez nas działania cyfryzacji usług dla mieszkańców.

Będzie specjalna aplikacja na telefon i płatność mobilna

Modernizacja obejmie nie tylko dostawę nowych parkomatów, 197 starych ma zyskać możliwość płatności mobilnych (BLIK). Gdyńscy urzędnicy uspokajają, nadal będzie można płacić gotówką.

- Taką opcję będzie oferować nadal większość zamontowanych urządzeń do poboru opłat – tłumaczy Karol Kozak, kierownik gdyńskiej Strefy Płatnego Parkowania. - Dodatkowo parkomaty w poszczególnych strefach będą posiadały system kolorowych znaczników, który ułatwi kierowcom orientację. Kolorowa naklejka wskaże w której strefie znajduje się kierowca oraz stawki opłat jakie w niej obowiązują.

Aplikacja na telefon pomagać ma w znalezieniu miejsc postojowych w czasie rzeczywistym. Wyświetlać ma także dokładną lokalizację wszystkich zamontowanych parkomatów oraz podział SPP na strefy. W nowych parkomatach będzie można zapłacić karę za brak uiszczenia opłaty za parkowanie w SPP. Wystarczy wpisać numer zawiadomienia lub zeskanować kod QR nadrukowany na zawiadomieniu. System nadzorczy zweryfikuje wprowadzone dane i pobierze opłatę elektroniczną dokonaną kartą bankową lub BLIK-iem.

- Chcemy także, aby wykonawca (zwycięzca przetargu) dostarczył specjalną aplikację naprowadzającą na wolne miejsca postojowe – wyjaśnia wiceprezydent Łucyk. - Każdy kierowca będzie mógł ją zainstalować w telefonie. System ten ma wykorzystywać algorytm określający procentową dostępność miejsc wyznaczonych do płatnego postoju dla każdej ulicy i parkingu w dniach i godzinach obowiązywania strefy. Dostępność wolnych miejsc będzie określana na dedykowanej mapie odpowiednimi kolorami, które ustalimy już po zakończeniu procedur przetargowych.

Zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia zwycięzca przetargu będzie zobligowany do 44- miesięcznego serwisu urządzeń oraz przeszkolenia pracowników SPP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki