Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straże miejskie bez fotoradarów? Samorządy mogą stracić spore wpływy

Piotr Furtak
TOMASZ HOLOD / POLSKA PRESS
W piątek posłowie przegłosowali ustawę odbierającą strażom miejskim i gminnym uprawnienia do rejestrowania wykroczeń. Samorządy nie są zadowolone z takiej decyzji Sejmu.

Samorządowcy z gmin, w których funkcjonują wyposażone w fotoradary straże miejskie i gminne, biją na alarm. Jeśli od 1 stycznia odebrane zostaną im uprawnienia do rejestrowania wykroczeń drogowych, sytuacja niektórych gmin stanie się wręcz dramatyczna. Co więcej - zdaniem niektórych, na decyzji posłów z końca ubiegłego tygodnia ucierpi cała gospodarka.

Łączny budżet gminy Rzeczenica wynosi około 15 milionów złotych. Zaplanowane na ten rok przychody związane z działalnością straży to około 1,8 miliona. Kilkanaście procent dla niewielkiej, znajdującej się w trakcie procesu oddłużania gminy to bardzo dużo.

Zabranie uprawnień nadanych strażnikom prawdopodobnie oznacza też likwidacja większości straży, a przynajmniej poważne redukcje zatrudnienia. W powiecie człuchowskim straże funkcjonują w Człuchowie, gminie Człuchów, gminie Debrzno oraz w Rzeczenicy.

- Obawiam się, że jeśli nowe przepisy wejdą w życie, a radni z Człuchowa nie zdecydują się na wprowadzenie płatnej strefy parkowania, Straż Miejska będzie musiała zostać rozwiązana - nie ukrywa Ryszard Szybajło, burmistrz Człuchowa. - Podejrzewam, że będzie działo się to stopniowo, trzeba przecież pozamykać pewne kwestie. Dla rodzin osób zatrudnianych w straży będzie to dramat. W Człuchowie zatrudniamy zaledwie kilku strażników i skala problemu będzie nieco mniejsza niż u sąsiadów. Szacuję jednak, że w całym powiecie pracę może stracić około siedemdziesięciu osób.

W niektórych gminach łudzą się jeszcze, że przegłosowanie przez posłów projektu uchwały w sprawie odebrania uprawnień strażnikom to jeszcze nie koniec batalii o fotoradary.

- Dopóki nie ma wiążącej decyzji w tej sprawie, nie chcemy robić żadnych planów - mówi Wojciech Kallas, burmistrz gminy Debrzno. - Już wielokrotnie przymierzano się do odbierania uprawnień strażnikom i nic z tego nie wychodziło. Oczywiście, ze względu na kampanię wyborczą jest duże prawdopodobieństwo, że tym razem faktycznie uchwała przejdzie przez Senat, a prezydent Duda ją podpisze. Przygotowujemy się na różne scenariusze, ale obecnie staram się spokojnie podchodzić do tematu.

Wpływy z fotoradarów do budżetu gminy Debrzno wynosiły w ostatnim czasie w granicach 3 milionów złotych. To właśnie Straż Miejska w Debrznie oraz Straż Gminna w Człuchowie są najbardziej zaangażowane technologicznie w tym zakresie. Wprawdzie jakiś czas temu strażnikom z Debrzna odebrano możliwość rejestrowania wykroczeń za pomocą urządzeń stacjonarnych, obecnie jednak zdarza się, że na odcinku 5-6 kilometrów drogi krajowej ustawiają oni trzy urządzenia mobilne.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki