Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażacy walczą z wypalaniem traw, nie pomagają apele [zdjęcia]. Grożą grzywna lub areszt! Na rolników ARiMR też może nałożyć kary

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W styczniu i lutym tylko na Podkarpaciu ochotnicy wyjechali do ponad 100 pożarów.
W styczniu i lutym tylko na Podkarpaciu ochotnicy wyjechali do ponad 100 pożarów. Piotr Krzyżanowski/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Wypalanie traw w Polsce to nielegalny proceder, ale jak się okazuje, wciąż popularny. Wystarczyło trochę słońca i ciepłego powietrza, a Ochotnicze Straże Pożarne w wielu regionach muszą walczyć z pożarami traw. Mimo, iż tego typu akcji jest z roku na rok mniej, to wciąż zdarza się, że na polach czy innych gruntach trawy są wypalane. Za takie działanie można otrzymać grzywnę lub trafić do więzienia, jeśli ogień zagrozi mieniu lub życiu.

Wypalanie traw w Polsce wystartowało jeszcze przed wiosną

Sezon na wypalanie traw w tym roku rozpoczął się dla strażaków wyjątkowo wcześnie. W styczniu i lutym na samym Podkarpaciu ochotnicy wyjechali do ponad 100 pożarów.

- W ciągu ostatnich tygodni podkarpaccy strażacy wyjeżdżali już do 111 pożarów traw na nieużytkach, polach i pastwiskach. Ogień pochłonął blisko 43 hektary łąk, pól i nieużytków. Jeszcze nikt nie został poszkodowany, ale każdego roku w tego typu pożarach ludzie tracą zdrowie i życie - informuje bryg. Marcin Betleja z Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie.

Jakie kary grożą za wypalanie traw?

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów jasno określa, że za wykroczenie w postaci wypalania traw grożą kary aresztu, nagany lub grzywny. W sytuacji zagrożenia życia i mienia może to być kara do 10 lat więzienia.

Kary dla rolników za wypalanie gruntów ornych

Rolnikom, którzy wypalają trawy grożą także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.

- By ubiegać się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe PROW, rolnicy są zobligowani m.in. do niewypalania gruntów rolnych. Złamanie tego zobowiązania grozi nałożeniem kary finansowej zmniejszającej wszystkie otrzymywane płatności od 1 proc. wzwyż – w zależności od stopnia winy rolnika. Wyższe kary przewidziane są dla tych, którzy świadomie wypalają grunty rolne. Muszą oni liczyć się z obniżeniem płatności nawet o 25 proc. Agencja może również pozbawić beneficjenta całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeśli stwierdzone zostanie uporczywe nieprzestrzeganie zakazu wypalania traw - informuje ARiMR.

Od 2015 roku za wypalanie gruntów rolnych Agencja nałożyła sankcje na 137 rolników. Z każdym rokiem liczba takich przypadków zmniejsza się.

Zobaczcie, jak w nowym roku strażacy z OSP w całym kraju radzą sobie z płonącymi trawami.

Źródło: osp.pl

Zadbaj o ogród na wiosnę

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki