Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straż Graniczna zweryfikowała pracę 168 cudzoziemców. Blisko 130 wykonywało ją nielegalnie

OPRAC.:
Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Straż Graniczna zweryfikowała pracę 168 cudzoziemców. Blisko 130 wykonywało ją nielegalnie
Straż Graniczna zweryfikowała pracę 168 cudzoziemców. Blisko 130 wykonywało ją nielegalnie Straż Graniczna
Pracę 168 cudzoziemców zweryfikowała Straż Graniczna. Większość z nich nie miała podpisanych żadnych umów z firmami. Kolejną rzeczą, która zwróciła uwagę funkcjonariuszy to wypłacane wynagrodzenie.

Nielegalne zatrudnianie obcokrajowców w Polsce

Funkcjonariusze Straży Granicznej w Świnoujściu zweryfikowali zatrudnienie 31 cudzoziemców w jednej z firm w Międzyzdrojach. U 29 osób stwierdzono nielegalne powierzenie im pracy, bez wymaganego zezwolenia.

Cudzoziemcy pracowali w sektorze budowlanym jako pracownicy robót wykończeniowych. Większość wykonywała pracę na podstawie umowy zlecenie, a zgodnie z oświadczeniem powinna wykonywać prace na podstawie umowy o pracę - informuje Straż Graniczna.

Duże wątpliwości organu kontrolującego budził również brak podpisanych umów zleceń u znacznej grupy cudzoziemców. W świetle prawa niepodpisana umowa nie jest ważna.

CZYTAJ TAKŻE:
Pożar w Centrum Handlowym Kowale! Na parkingu podziemnym zapalił się samochód. Klienci ewakuowani z galerii. ZDJĘCIA, WIDEO

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gdańsku zakończyli natomiast kontrolę w podmiocie gospodarczym w Tczewie. Zweryfikowali zatrudnienie 137 cudzoziemców. 100 z nich pracowało nielegalnie. Wszyscy byli zatrudnieni w sektorze budowlanym jako glazurnicy, monterzy, tynkarze i inni robotnicy budowlani. Kierowano ich do pracy w Niemczech, gdzie pracowali na rzecz zagranicznych kontrahentów. A to, jak ustalili funkcjonariusze, było niezgodne z warunkami uzyskanych zezwoleń na pracę.

Wątpliwości Straży Granicznej budziło również wynagrodzenie otrzymywane przez cudzoziemców. Przedstawione w toku kontroli rachunki kosztów podróży służbowej zawierały opłacany koszty za dojazdy, noclegi, czyli tzw. diety, które są ekwiwalentem za poniesione przez pracownika koszty podróży, a zatem nie odpowiadają pojęciu wynagrodzenia. Według strażników granicznych takie poczynanie pracodawcy wskazuje na wykorzystywanie instytucji podróży służbowej do ukrywania wynagrodzenia za pracę, czasu pracy, czy też dla zmniejszenia obciążeń podatkowych i składkowych, o czym został poinformowany ZUS oraz KAS.

Łącznie funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili w styczniu tego roku 27 kontroli legalności zatrudnienia, w 25 z nich stwierdzając naruszenia. Skontrolowali zatrudnienie 1353 osób, ujawniając 170 obcokrajowców nielegalnie wykonujących pracę - informuje Straż Graniczna - informuje Straż Graniczna.

ZOBACZ TEŻ:
Wstrzymane dostawy ropy z Rosji rurociągiem Przyjaźń dla PKN Orlen

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki